مهندس ناظر، حافظ منافع مالک است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:03 - چهارشنبه 24 مرداد 1397
شورای نگهبان کلیات طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را تایید کرد سخنگوی شورای نگهبان: در بررسی این طرح فقط ۲ سوال جزئی باقی ماند که برای بررسی به مجلس ارسال خواهد شد رئیس سازمان غذا و دارو: از ابتدای سال تاکنون یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار ثبت سفارش برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی انجام شده است مدير عامل صندوق بازنشستگي از برخي بيمه هاي تکميلي از جمله آتيه سازان حافظ خواست براي جلب رضايت بازنشستگان بيمه شده تلاش بيشتري کنند تقي زاده: درصورت ادامه نارضايتي بازنشستگان از آتيه سازان حافظ، تصميمات جديد خواهيم گرفت مدير عامل صندوق بازنشستگي: از مهر ماه به ۴۰۰ هزار بازنشسته وام ۵ میلیون تومانی با سود ۴ درصد پرداخت می شود ­مرکز آمار: قيمت فروش يک مترمربع زير بناي مسکوني در شهر تهران در بهار نسبت به مدت مشابه پارسال ۹/۳۶ درصد و مبلغ اجاره ۷/۳۶ درصد افزايش يافت مدير کل توسعه مراکز غير دولتي بهزيستي: موسسات خيريه داراي اعتبار هيچ موقع وارد خيابان نمي شوند و جلوي کسي را نمي گيرند
کد خبر: ۶۱۷۴۴۸
تاریخ انتشار: جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۹
گفتگوی 18/30
معاون دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی: انتخاب مهندس ناظر ساختمان بر عهده کارفرما و انتخاب بازرس پروژه های ساختمانی با شهرداری هاست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
معاون دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی با حضور در برنامه 18:30 گفت: انتخاب مهندس ناظر بر ساختمان با پیمانکار نیست بلکه با مالک ساختمان و پروژه است.
مصطفی مهردادفر افزود: مالک برای اینکه مطمئن شود پیمانکار کارش را درست انجام می دهد مهندس ناظر انتخاب می کند تا از منافعش در مقابل پیمانکار دفاع کند.
 
مهرداد گفت: انتخاب ناظر بر ساختمان یک شیوه نامه است نه یک توافق با کارفرما.
وی افزود: کارفرما یا مالک ساختمان ناظر پروژه ساختمانی خود را براساس قانون مهندسان معماری یا عمران تعیین و اعلام می کند، این شیوه نامه برای جلوگیری از سوری کاری است.
 
شیوه انتخاب مهندس ناظر ساختمان 
 
مصطفی مهردادفر با بیان اینکه وظیفه کنترل و بازرسی ساختمان‌ ها برعهده شهرداری ‌ها و سایر مراجع صدور پروانه و کنترل ساختمان است، افزود: بازرس از طرف شهرداری و ناظر از طرف مالک انتخاب می شود و در آئین نامه هیچ ابهامی وجود ندارد.
 
معاون دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی با تفکیک وظیفه مهندس ناظر با مهندس بازرس، گفت: در برخی موارد قراردادها وخدمات سوری یا غیر واقعی با مهندس ناظر بسته می شود، مهندس ناظر باید منافع مالکین ساختمان و از طرف مالک انتخاب می شود و حقوق می گیرد در صورتیکه مهندس بازرس منافع خدمات عمومی و استانداردهای شهرسازی را بر عهده می گیرد.
 
مهرداد گفت: مهندس ناظر بر اساس تبصره ۲ ماده ۲۴ آئین نامه اجرایی ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی، برای حصول اطمینان از انطباق عملیات ساختمانی با مشخصات مندرج در پروانه ساختمان به کارفرما ارائه می شود.
 
وی با انتقاد از نظام ساخت و ساز گفت: قراردادهای سوری وجود دارد و به همین دلیل است که عمر مفید ساختمان ها به جای صد سال، زیر سی سال است.
شیوه انتخاب مهندس ناظر ساختمان
 
سعید کروبی عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی دیگر مهمان برنامه درباره شیوه انتخاب نظام مهندسی گفت: به اعتقاد بیشتر کارشناسان به جای ابلاغ شیوه نامه جدید، باید قانون نظام مهندسی ساختمان بازنگری شود.
کروبی افزود: اگر اصلاح قانون نظام مهندسی انجام شود خیلی از مشکلات مربوط به ساختمان که اکنون با آن دست به گریبان هستیم، رفع خواهد شد.
وی با بیان اینکه نباید همه مشکلات را به عهده ناظر انداخت، گفت: از صلاحیت پروانه تا حدود اجرا را وزارت راه و شهرسازی صادر می کند و مهندس ناظر فقط به اجرا نظارت دارد.
کروبی با تاکید بر تقویت بیمه ها، افزود: بیمه ها باید مسئولیت بیشتری در قبال ساختمان بپذیرند.

وی گفت: در بیشتر کشورها خیلی از مسائل مربوط به ساختمان به عهده بیمه است و ما هم باید در این مسیر حرکت کنیم.

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی با بیان اینکه وظیفه هیات مدیره نظارت بر کیفیت ساختمان است، افزود: وقتی مالک ناظر خود را انتخاب می کند این وضع منجر به کیفی بودن ساختمان نمی شود.

کروبی با اشاره به اینکه عمر ساختمان در ایران کوتاه است، گفت: باید به سمت کیفیت بیشتر ساختمان حرکت کنیم و این نشدنی است مگر اینکه قوانین ساخت و ساز اصلاح شود.
 
 
 
برچسب ها: ناظر ، ساختمان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۷°