نشست روحانی، پوتین و اردوغان در تهران

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:25 - چهارشنبه 04 ارديبهشت 1398
بارش باران و وزش شدید باد در شمال، شمال غرب و غرب کشور ، زاگرس مرکزی و ارتفاعات البرز در استان‌های زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان در شمال شرق، شرق و جنوب شرق کشور بارش باران و در برخی مناطق رعد و برق و وزش باد پیش بینی می‌شود بارندگی امروز به شمال شرق کشور، شرق دریای خزر و قسمت‌هایی از زاگرس مرکزی محدود خواهد شد وزارت نیرو: ذخیره آب سد‌های کشور با ۶۳ درصد افزایش نسبت به پارسال به بیش از ۳۹ میلیارد متر مکعب رسید وزارت نیرو: هم اکنون ۷۸ درصد ظرفیت مخازن سد‌های کشور پر شده است مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی: ارتفاع آب دریاچه ارومیه در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۲۲ سانتی متر افزایش یافته و حجم آب آن به ۴ میلیارد متر مکعب رسیده است رئیس بنادر و دریانوردی قشم: با توجه به وزش باد شدید و متلاطم شدن دریا، بنادر مسافربری بندرعباس و قشم تعطیل شد
کد خبر: ۶۲۴۳۰۸
تاریخ انتشار: جمعه ۱۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۹
روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در نشستی سه جانبه آخرین تحولات میدانی و سیاسی در سوریه و راه های پایان دادن به جنگ در این کشور را بررسی کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقاي روحاني در آغاز اين نشست به طور رسمي از ولاديمير پوتين و رجب طيب اردوغان رؤساي جمهور روسيه و تركيه استقبال كرد و سپس رؤساي جمهور عكس يادگاري انداختند.
 
نشست روحانی، پوتین و اردوغان در تهران 
 
 رئيس جمهور با تبيين شش نكته كليدي در مسير پايان دادن نهايي به بحران سوريه، همكاري ايران، روسيه و تركيه را نقطه اتكاي مطمئني براي اعاده صلح در سوريه و همكاري‌هاي بلندمدت در سطح منطقه و جهان برشمرد و تاكيد كرد: در هر گونه راه حلي براي آينده سوريه نقش اول و آخر از آن ملت سوريه است.
 آقاي روحاني در اجلاس سه جانبه رؤساي جمهور ايران، روسيه و تركيه در تهران گفت: حضور و مداخله غيرقانوني امريكا در سوريه كه به ادامه ناامني در آن كشور منجر شده است، بايد فورا پايان يابد.
 
نشست روحانی، پوتین و اردوغان در تهران
متن كامل سخنان آقاي روحاني به اين شرح است:
بسم الله الرحمن الرحيم
جناب آقاي پوتين، رئيس جمهور محترم روسيه؛ جناب آقاي اردوغان، رئيس جمهور محترم تركيه،
ميهمانان گرامي،
حضور شما را در جمهوري اسلامي ايران خوشامد مي گويم.
اجلاس امروز در ادامه تلاش‌هاي موفق سه كشور در چارچوب "روند آستانه" براي رويارويي موثر با تروريسم و پايان بحران سوريه بر اساس خواسته اكثريت مردم سوريه برگزار مي‌شود. اين اجلاس همچنين فرصتي براي بررسي اقدامات مشترك ما در مرحله فعلي و آينده است.
با توجه به پيچيدگي‌هاي بحران سوريه، بسيار مهم بود كه سه كشور ايران، روسيه و تركيه براي فرونشاندن شعله‌هاي جنگ در سوريه به چارچوبي مشترك بر اساس اصول بنيادين حفظ تماميت ارضي ويكپارچگي سوريه و احترام به حاكميت ملي و حق ملت سوريه براي تعيين سرنوشت آينده كشورشان دست يابند.
ما از ابتدا بر ناكارآمدي راه حل نظامي براي پايان بخشيدن به بحران سوريه تأكيد كرده ايم و اكنون خوشنوديم كه پس از گذشت هفت سال از بحران سوريه و بر مبناي تجربيات حاصله از آن، حل و فصل بحران سوريه و ساير بحران‌هاي مشابه در منطقه از طريق مسالمت آميز به يك باور عمومي از سوي غالب بازيگران موثر تبديل شده است. تلاش ما در طول سال‌هاي گذشته و به ويژه پس از متمركز شدن فعاليت‌ها در چارچوب روند آستانه، همواره بر مبناي تسهيل روند گفتگوي "سوري-سوري" و تشويق دولت و معارضه براي پيوستن به اين روند بوده است.
در اينجا لازم مي‌دانم با اداي احترام به روح بلند تمامي شهدايي كه مسير مبارزه با تروريسم را با فداكردن جان خود گشودند و احترام به تلاش‌هايي كه در سطح منطقه و جهان، از جمله از سوي سازمان ملل متحد، در طول سال‌هاي گذشته براي خاموش كردن بحران سوريه به عمل آمده است به نمايندگي از شركاي روند آستانه با افتخار اعلام كنم كه تلاش‌هاي مشترك ما باعث شد تا آتش جنگ و خونريزي در سوريه به پايان خود نزديك شود؛ ادامه فعاليت‌هاي تروريستي در سوريه متوقف و خطرات درازمدت آن براي منطقه و جهان مهار شود؛ و زمينه براي گفتگوي ملي سازنده بين مردم سوريه فراهم گردد.
رؤساي محترم جمهور،
جمهوري اسلامي ايران بنا به درخواست دولت قانوني سوريه و براي مبارزه با تروريسم در اين كشور حضور يافت و تداوم اين حضور بر همين مبنا خواهد بود. در عين حال، اين حضور نه در گذشته و نه در آينده در جهت تحميل راي و نظر خود نبوده و نخواهد بود و از اراده ملت سوريه به عنوان ملت دوست حمايت خواهد كرد.
مبارزه با تروريسم يك خواسته مشترك بين المللي است؛ اما هنگامي كه اجراي اين خواسته در چارچوب مرزهاي شناخته شده دولت و ملت ديگري قرار مي‌گيرد، انجام آن جز با درخواست صريح و موافقت شفاف آن كشور، امكان پذير نخواهد بود. ما نگراني‌هاي برخي كشورهاي منطقه از خطر تروريسم و جدايي طلبي را درك مي‌كنيم؛ اما موثرترين و پايدارترين راه براي رفع اين نگراني‌ها را همكاري با دولت قانوني سوريه مي‌دانيم و معتقديم راه حل‌هاي ديگر از جمله از طريق مداخله مستقيم و بدون هماهنگي با دولت سوريه به تعميق بحران منجر خواهد شد.
از سوي ديگر، مبارزه با تروريسم مستلزم رويكردي جامع با در نظر گرفتن كليه ابعاد اين پديده زشت است. با همين نگاه، مبارزه با تروريسم در ادلب بخشي اجتناب ناپذير از ماموريت اعاده صلح و ثبات به سوريه است؛ اما نبايد اين مبارزه به غيرنظاميان آسيب رسانده و منجر به اعمال سياست سرزمين سوخته شود. ما براي صلح مي جنگيم و جنگ براي جنگ از نظر ما راه غلطي است كه گروه‌ها و رژيم‌هاي تروريستي در پيش گرفته اند. هدف نهايي چه در سوريه و چه در كل منطقه صلح است اما براي دستيابي به صلحي پايدار چاره اي جز مبارزه با تروريسم نداريم.
هيچ طرحي براي مبارزه با تروريسم نمي‌تواند بدون توجه به ريشه‌هاي پيدايش آن، طرح كاملي باشد. بانيان و مسببان اشغال، تروريسم، تجاوز، مداخله خارجي و تبعيض همچون ايالات متحده امريكا و رژيم صهيونيستي و برخي ديگر از حاميان تروريسم، نمي‌توانند با اتهام پراكني و غوغاسالاري جايگاه خود را از متهم به مدعي تغيير دهند. رژيم صهيونيستي به عنوان رژيمي اشغالگر و مبتني بر تبعيض قومي و ديني كه موجوديتش با اشغال، تجاوز و بي ثباتي شكل گرفته است نمي‌تواند مدعي مبارزه با تروريسم باشد و خروج فوري اين رژيم اشغالگر از سرزمين‌هاي اشغالي سوريه، خواسته مشترك همه آحاد مردم سوريه و منطبق بر مصوبات بين المللي است.
روشن است كه از دولت امريكا با حضور غيرقانوني در سوريه و اقدامات تجاوزگرانه، اشغال و حمايت از رژيم آپارتايد صهيونيستي، نبايد انتظار داشت كه در اين زمينه نقش مثبت و سازنده اي ايفا كند. دخالت‌هاي غيرقانوني امريكا در سوريه با هيچ يك از قواعد بين المللي سازگار نيست و بر مشكلات موجود در آن كشور مي‌افزايد و روند دستيابي به صلح پايدار در سوريه را با چالش جدي مواجه مي‌كند.

همكاران گرامي،
ادامه حضور صدها هزار آواره سوري در كشورهاي همجوار، آثار و تبعات منفي بر آنها خواهد داشت؛ لذا بايد زمينه را براي بازگشت فوري آوارگان فراهم كنيم. همچنين جامعه بين المللي بايد براي بازسازي سوريه به دولت سوريه كمك كند. بازگشت آوارگان و بازسازي سوريه بي ترديد به روند آتش بس و گفتگوي ملي و تسريع در فرايند آشتي و مصالحه كمك خواهد كرد.
در هر گونه راه حلي براي آينده سوريه نقش اول و آخر از آن ملت سوريه است و تلاش سازمان ملل متحد و نمايندگان سه كشور ضامن روند صلح در تعامل مستمر با سوري‌ها صرفا براي كمك به مردم سوريه و فراهم كردن مقدمات تشكيل كميته قانون اساسي، ادامه مبارزه با تروريسم، كمك‌هاي بشردوستانه، بازگشت آوارگان، بازسازي سوريه و همچنين خروج نيروهاي نظامي خارجي، از سوريه است.
در ترسيم آينده سوريه، تنوع موجود قومي و مذهبي جامعه سوريه بايد بدور از فشار، تهديد، و يا مداخله بيگانگان مورد ملاحظه و احترام قرار گيرد. تجربه تلخ مداخله خارجي در ليبي و فروپاشي دولت و واحد سياسي ليبي و تجربه ارسال سلاح و تروريسم براي نابودي كشور سوريه كافي است تا ملت سوريه و ملت‌هاي منطقه و جهان با هر گونه مداخله و فشار خارجي مقابله كنند. ما به عنوان يك دموكراسي در منطقه معتقديم راه مردمسالاري از لوله تفنگ نمي گذرد. آزادي يك خواست اجتماعي و مردمي و ملي است و هرگونه نظامي گري دور باطلي از خشونت را ايجاد مي كند، چه در صورت تروريسم و چه در شكل دخالت خارجي.

ميهمانان گرامي،
جهان و به ويژه منطقه ما هزينه بسيار فراوان انساني و مادي به خاطر دخالت خارجي و سياست‌هاي يك جانبه گرايانه و ماجراجويانه برخي دولت‌ها پرداخته است و تجربه شكست مداخله نظامي خارجي در سوريه در گذشته، ترسيم كننده وضعيت آينده بحران يمن و ساير بحران‌هاي مشابه در منطقه و جهان خواهد بود. در عين حال، نابودي تروريسم و چيرگي نظامي به تنهايي نمي‌تواند، ضامن استمرار ثبات و صلح در آينده سوريه و ديگر كشورهاي درگير بحران در منطقه و جهان باشد؛ بلكه گفتگوي مردم هر كشور با پذيرش مفهوم مشاركت ملي و به رسميت شناختن تنوع گرايش‌هاي سياسي و اجتماعي مختلف مي‌تواند نقطه قابل اتكا براي آينده باشد.
ما راه طولاني و دشواري را طي كرده ايم. اينك با مد نظر قرار دادن تجارب تلخ و شيرين گذشته، معتقديم همچنان مسيري نه چندان كوتاه در پايان دادن نهايي به اين بحران در پيش داريم. تسهيل كار كميته‌هاي قانون اساسي و تبادل بازداشت شدگان، بازگشت آوارگان و طراحي چارچوبي براي مرهم نهادن بر زخم‌هاي آسيب ديدگان سال‌هاي سياه بحران و سرانجام بازسازي سوريه از جمله اقدامات محوري پيش رو مي‌باشد.
همكاري ما در بحران سوريه مي‌تواند الگويي براي همكاري جهت حل و فصل ساير بحران‌هاي منطقه باشد. منطقه ما مي تواند عاري از تهديد، اشغال، نظامي گري، تبعيض نژادي و مذهبي شود. همكاري سه كشور مي‌تواند نقطه اتكاي مطمئني براي اعاده صلح در سوريه و همكاري‌هاي بلند مدت در سطح منطقه و جهان باشد.
در پايان، يك بار ديگر بر نكات ذيل تاكيد مي كنم:
1-   در هر مذاكره سياسي براي پايان بحران سوريه، بايد تماميت ارضي و استقلال سوريه محترم شمرده شود.
2-   ضروري است تا ريشه كن شدن تمامي گروه‌هاي تروريستي در سوريه بويژه در ادلب، مبارزه با تروريسم ادامه يابد.
3-   در شرايط كنوني، كمك به بازگشت آوارگان و بازسازي سوريه بايد در دستور كار جامعه بين المللي قرار گيرد. جمهوري اسلامي ايران آماده است نقش سازنده خود را در اين زمينه ايفا كند.
4-   حضور و مداخله غيرقانوني امريكا در سوريه كه منجر به تداوم ناامني در آن كشور شده است بايد فورا پايان يابد.
5-   جامعه بين المللي موظف است با اقدامات رژيم صهيونيستي به ويژه تداوم اشغالگري آن رژيم عليه سرزمين و موجوديت ملت و دولت سوريه كه دامنه آن هر روز گسترش مي يابد مقابله كند.
6-    ضمن ارج نهادن بر تلاش‌هاي ارزشمند سه كشور در حل و فصل بحران سوريه، ضروري است همكاري و هماهنگي سه كشور تا استقرار كامل صلح و ثبات در سوريه ادامه يابد.
از توجه شما سپاسگزارم.
****
بعد از سخنان روحانی، پوتین رئیس جمهور روسیه با تاکید بر حمایت مسکو از دمشق گفت: روسیه از روند بازگشت سوری ها حمایت می کند. 
 
نشست روحانی، پوتین و اردوغان در تهران
 
رئيس فدراسيون روسيه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص سوريه گفت: تروريست ها تلاش مي كنند وضعيت آتش بس را بر هم بزنند و براي استفاده از سلاح هاي شيميايي اقدامات تحريك آميز انجام مي دهند.
ولاديمير پوتين در نشست سه جانبه رؤساي جمهور ايران، تركيه و روسيه­ در تهران افزود: اجرايي كردن توافقات مشترك ما كه در زمينه راه حل سياسي، پيشرفت هاي خوبي داشتيم كه شرايط لازم را ايجاد كرده است تا سوري ها به طور مستقل سرنوشت خود را تعيين كنند.
وي با پيشنهاد اجرايي كردن تصميمات كنگره ملي روسيه به صورت مرحله اي در زمينه سوريه گفت: قبل از هر چيز با تشكيل ­­كميته ژنو تحت نظارت سازمان ملل متحد براي عادي سازي ثابت شرايط بايد كمك كرد اوضاع اقتصادي و اجتماعي سرزمين هاي باز پس گرفته در كنترل دولت سوريه قرار گيرد و امنيت آن تامين خواهد شد، در همين زمينه روسيه پيشنهاد كرده است در مورد بازگشت آوارگان به سوريه برنامه اي بين اللملي ايجاد شود.
پوتين ادامه داد: خوشبختيم كه از طرف دوستان تركيه اي و ايراني اين پيشنهاد مورد حمايت قرار گرفته است.
وي­ با اشاره به مسأله آوارگان خاطرنشان كرد: در يك ماه اخير بيش از 15 هزار نفر به سوريه بازگشته اند و روسيه كمك هاي مستقيمي به مردم سوريه انجام داده است غذا، دارو و ساير كالاها به سوريه منتقل مي شود و به طور كلي به نظر­ مي رسد كه بايد براي بازسازي صنعت ،?كشاورزي و زيرساخت سوريه اقدامات مشتركي انجام شود و از اين طريق سوري ها به طور جمعي به كشور خودشان برگردند.
پوتين تاكيد كرد: با كوشش هاي روسيه، ايران و تركيه پيشرفت هاي بسيار جدي حاصل شده است و اميدواريم ملاقات امروز بسيار مؤثر باشد تا راه حل نهايي بحران سوريه به دست آيد.
*****
بعد از پوتین، اردوغان سخنرانی کرد. اردوغان از آتش بس در ادلب گفت.
نشست روحانی، پوتین و اردوغان در تهران
 
رئيس جمهور تركيه با اشاره به ادامه بمباران ها در ادلب گفت: بايد گامي براي پايان اين بمباران ها برداريم. مردم غيرنظامي اين منطقه با ترس بزرگي مواجهند و بار ديگر با موج مهاجرت ها از منطقه مواجه شده ايم. اين مهاجرت ها هم مرتب به مرزهاي ما روانه مي شوند.
 رجب طيب اردوغان تاكيد كرد: اتخاذ تدابير لازم براي مبارزه با گروه هاي تروريستي اهميت دارد. اين كار بايد با همكاري دوستانه ما در دفاع صورت بگيرد و برداشتن گام هاي لازم براي آتش بس خيلي مهم است. 
*****
 رئيس جمهور در ادامه اجلاس سه جانبه رؤساي جمهور ايران، تركيه و روسيه با اشاره به اينكه در شرايط بسيار مهمي به سر مي بريم گفت: هم بايد تروريسم را در سوريه پايان دهيم و هم بايد غيرنظاميان دچار آسيب نشوند. فكر مي كنم در اين دو نكته همه ما مشترك هستيم.
وي افزود: بايد در اين مقطع، رايزني ما بيشترشود، صحبت و مذاكره بيشتري نياز داريم و كارشناسان امر بايد بيشتر در اين رابطه گفتگو كنند چون مسئوليت سنگيني در اين مقطع داريم.
آقاي روحاني با اشاره به موضوع اهميت قانون اساسي گفت: همه بايد كمك كنيم تا مسأله تدوين قانون اساسي به انتها برسد. هرچه  در حل مشكلات گام هاي آخر را برمي داريم، اين گام ها سخت تر از اول مي شود،  همانطور كه در گذشته، هم‌فكري كرديم ضرورت دارد با همكاري به اهدافمان برسيم.
****
 رؤساي جمهوري اسلامي ايران، فدراسيون روسيه و جمهوري تركيه در يك بيانيه مشترك با تاكيد بر پايبندي مستحكم و مستمر خود به حاكميت، استقلال، وحدت و تماميت ارضي جمهوري عربي سوريه و همچنين اهداف و اصول منشور ملل متحد، احترام به اين اصول را از جانب همگان ضروري دانستند.
 آقايان روحاني، ولاديمير پوتين و رجب طيب اردوغان در اين بيانيه مشترك كه امروز جمعه در اجلاس سه جانبه تهران و در 12 بند تدوين شده است، بر عزم خود مبني بر ادامه همكاري براي نابودي نهايي داعش، جبهةالنصره و تمام ديگر افراد، گروه‌ها، تشكل‌ها و موجوديت‌هاي وابسته به القاعده يا داعش در سوريه كه ازجانب شوراي امنيت سازمان ملل شناسايي شده‌اند، تصريح كردند.
متن بيانيه مشترك به اين شرح است:
بيانيه مشترك رؤساي جمهوري اسلامي ايران، فدراسيون روسيه و جمهوري تركيه
7 سپتامبر 2018- تهران
رئيس جمهور جمهوري اسلامي ايران حسن روحاني، رئيس جمهور فدراسيون روسيه ولاديمير پوتين و رئيس جمهور جمهوري تركيه رجب طيب اردوغان به منظور برگزاري نشست سه‌جانبه‌‌ سران در تاريخ 7 سپتامبر 2018 در تهران گرد هم آمدند.
رؤساي جمهور:
1. رضايت خود را از دستاوردهاي فرمت آستانه از ژانويه 2017 به ويژه پيشرفت به دست‌آمده در كاهش خشونت در سرتاسر جمهوري عربي سوريه و كمك به صلح، امنيت و ثبات در آن كشور ابراز داشتند؛
2. بر پايبندي مستحكم و مستمر خود به حاكميت، استقلال، وحدت و تماميت ارضي جمهوري عربي سوريه و همچنين اهداف و اصول منشور ملل متحد تأكيد ورزيده و تصريح نمودند كه اين اصول از سوي همگان بايد محترم شمرده شود. رؤساي جمهور تصديق نمودند كه هيچ اقدامي، فارغ از عامل/عاملان آن، اين اصول را نبايد تضعيف نمايد. آنها تمامي تلاش ها به منظور ايجاد واقعيات جديد در صحنه ميداني به بهانه مبارزه با تروريسم را مردود شمرده و اراده خود براي ايستادگي در برابر مقاصد تجزيه طلبانه با هدف تضعيف حاكميت و تماميت ارضي سوريه و همچنين امنيت ملي كشورهاي همسايه را ابراز نمودند.
3. وضعيت ميداني كنوني را مورد بحث قرار داده، به ارزيابي از تحولات جمهوري عربي سوريه پس از آخرين نشست خود در تاريخ 4 آوريل 2018 در آنكارا پرداخته و موافقت نمودند همكاري هاي سه جانبه را در تطابق با توافق هاي خود استمرار بخشند. در اين ارتباط، آنها وضعيت منطقه كاهش تنش ادلب را دنبال كرده و تصميم گرفتند تا همسو با اصول فوق الذكر و روح همكاري كه در فرمت آستانه شكل گرفته است، به اين موضوع بپردازند.
4. بر عزم خود مبني بر ادامه همكاري براي نابودي نهايي داعش، جبهةالنصره و تمامي ديگر افراد، گروه‌ها، تشكل‌ها و موجوديت‌هاي وابسته به القاعده يا داعش در سوريه كه از سوي شوراي امنيت سازمان ملل شناسايي شده‌اند، تصريح كردند. رؤساي جمهور تاكيد نمودند در جنگ عليه تروريسم، جداسازي بين گروه هاي تروريستي مذكور و گروه هاي معارض مسلح كه به رژيم آتش بس پيوسته اند يا خواهند پيوست، از جمله با توجه به جلوگيري از تلقات غيرنظامي، بسيار حايز اهميت خواهد بود.
5. بر اين باور خود تصريح نمودند كه منازعه سوريه هيچ راه‌حل نظامي نمي‌تواند داشته باشد و تنها از راه طريق يك فرايند سياسي مذاكراتي مي‌توان به آن پايان داد. رؤساي جمهور بر اراده خود جهت ادامه همكاري فعالانه به منظور پيشبرد فرايند سياسي همسو با تصميمات كنگره گفتگوي ملي سوريه در سوچي و قطعنامه 2254 شوراي امنيت سازمان ملل تاكيد ورزيدند.
6. بر اراده خود به منظور استمرار تلاش هاي مشترك با هدف پيشبرد فرايند با راهبري سوري و مديريت سوري به منظور دستيابي به حل و فصل سياسي تصريح كردند و بر تعهد خود در كمك به ايجاد و آغاز كار كميته قانون اساسي تاكيد نمودند. رؤساي جمهور نسبت به رايزني هاي مفيد بين مقامات ارشد خود و فرستاده ويژه دبيركل سازمان ملل در امور سوريه ابراز رضايت كردند.
7. بر ضرورت حمايت از تلاش‌ها براي كمك به تمامي سوري‌ها به منظور اعاده به زندگي عادي و صلح‌آميز و نيز تسكين آلام آنها تأكيد كردند. در اين ارتباط، رؤساي جمهور از جامعه بين‌المللي، به‌ ويژه سازمان ملل و نهادهاي بشردوستانه آن خواستند تا كمك هاي خود به سوريه را از طريق ارائه كمك‌هاي انساندوستانه بيشتر، تسهيل مين‌زدايي انسان‌دوستانه، احياي امكانات زيربنايي اصلي از جمله تأسيسات اجتماعي و اقتصادي و حفظ ميراث تاريخي افزايش دهند.
8. بر اراده خود به منظور استمرار تلاش هاي مشترك با هدف حمايت از شهروندان و بهبود وضعيت انساني از طريق تسهيل دسترسي هاي سريع، ايمن و بدون مانع به تمامي سوري هاي نيازمند تاكيد نمودند.
9. بر ضرورت ايجاد شرايط لازم به منظور بازگشت ايمن و داوطلبانه آوارگان و اشخاص بي خانمان شده داخلي به اقامتگاه هاي اصلي خود در سوريه تاكيد كردند. بدين منظور، رؤساي جمهور بر ضرورت هماهنگي ميان تمامي طرف هاي ذي ربط از جمله دفتر كميسارياي عالي پناهندگان سازمان ملل متحد و ديگر آژانس هاي تخصصي بين المللي تاكيد ورزيدند. رؤساي جمهور موافقت كردند تا ايده برگزاري يك كنفرانس بين المللي در خصوص مهاجران و اشخاص بي خانمان شده داخلي سوري را بررسي نمايند.
10. از پيشرفت امور انجام شده در كارگروه آزادي بازداشت‌شدگان/ ربوده‌شدگان و تحويل اجساد و شناسايي مفقودان با مشاركت كارشناسان سازمان ملل و كميته بين‌المللي صليب سرخ استقبال نمودند.
11. بنا به دعوت جناب آقاي ولاديمير پوتين، رئيس جمهور فدراسيون روسيه، تصميم گرفتند نشست بعدي خود را در فدراسيون روسيه برگزار نمايند.
12. رؤساي جمهور فدراسيون روسيه و جمهوري تركيه تشكر صميمانه خود را به جناب آقاي حسن روحاني، رئيس جمهوري اسلامي ايران به منظور ميزباني نشست سه جانبه سران در تهران ابراز نمودند.
*****
اين نشست در حالي برگزار مي شود كه دولت سوريه با همراهي محور مقاومت، خود را براي پاكسازي ادلب، آخرين پايگاه گروه هاي تروريستي و بستن پرونده اين گروه ها آماده مي كنند.
تلاش براي تسريع در روند بازسازي زير ساخت هاي اقتصادي سوريه و بازگشت بيش از شش ميليون آواره سوري و تسهيل در روند گفتگوهاي سوري - سوري با هدف حل سياسي بحران اين كشور از ديگر محور گفتگوهاي سران سه كشور ضامن مذاكرات صلح آستانه است.
برچسب ها: نشست ، ایران ، روسیه ، ترکیه ، تهران
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۱۵°