اراده ای برای افزایش بهره وری در کشور وجود ندارد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:34 - جمعه 03 اسفند 1397
نیروهای امنیتی سوریه از کشف بزرگترین گور جمعی در شهر رقه با ۳۵۰۰ جسد که به دست تروریست‌های تکفیری داعش کشته شده اند خبر دادند دادستان ترکیه حکم بازداشت ۲۹۵ نظامی دیگر را به اتهام ارتباط با شبکه فتح‌الله گولن(متهم اصلی کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶) صادر کرد نشنال اينترست: نمايش ضد ايراني دولت ترامپ در ورشو شكست خورد وزیر خارجه آمریکا: گفتگوی مقامات برخی کشورهای عربی با نخست وزیر اسرائیل دستاورد نشست ورشو بود رئیس جمهور ونزوئلا از بسته شدن کامل مرزهای این کشور با برزیل خبر داد مادورو: برنامه مخالفان دولت برای دریافت کمک های بین المللی «نمایشی بی ارزش» است معاون رئیس جمهور ونزوئلا: تلاش آمریکا برای کودتا در ونزوئلا با شکست روبرو شده است ­آمریکا حساب‌های بانکی سفارت و کنسولگری‌های ونزوئلا را مسدود کرد اسپوتنیک: اعضای دموکرات‌ مجلس نمایندگان آمریکا در حال راه اندازی کارزاری برای برکناری ترامپ هستند فاکس نیوز: آمار قتل در نیویورک در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵۵ درصد افزایش داشته است هزاران تن از مردم اسلوواکی در سالگرد قتل یک روزنامه نگار که مشغول تحقیق درباره فساد مقامات این کشور بود در پایتخت تظاهرات کردند
کد خبر: ۶۲۴۶۶۸
تاریخ انتشار: شنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۰
رئیس سازمان بهره وری گفت: عزمی برای ارتقای بهره وری در کشور وجود ندارد و این سازمان یکی از متهمان پایین بودن بهره وری است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، علی اکبر اولیاء رئیس سازمان ملی بهره‌وری در برنامه تیتر امشب گفت: این سازمان بعد از برنامه پنجم، تبدیل به سازمان مستقلی شد که پایش بهره وری یکی از برنامه های این سازمان است.
 
او افزود: بررسی بهره وری کلان کشور، نشان می دهد تحقق رشد بهره وری در کشور صفر است این درحالی است که از برنامه چهارم توسعه موظف شدیم بهره وری را سرلوحه کار خود قرار دهیم که به این کار توجه زیادی نشده است.
 
سهم بهره وری از اقتصاد کشور چقدر است؟ 

رئیس سازمان بهره وری گفت: در برنامه ششم سهم بخش های مختلف از بهره وری نیز مشخص شده است و با توجه به سابقه دیرینه ی حضور در سازمان بهره وری آسیایی انتظار می رفت، ایران از دهه پنجاه میلادی موفقیت بیشتری در بهره وری داشته باشد.
 
او افزود: بهره وری در آسیا از ژاپن شروع شد و آنها توانستند پویایی خوبی به اقتصاد کشورشان بدهند اما به دلیل اینکه بهره وری در کشور ما زیاد جدی گرفته نشده برنامه ها موفق نبوده است بنابراین یکی از اهداف واکاوی بهره وری، توجه بیشتر به این بخش و آسیب شناسی است و موفقیت این بخش مستلزم توجه بیشتر مدیران بنگاه ها به بهره وری است.

او افزود: سازمان بهره وری، متولیان بخش صنعت و  کشاورزی در کاهش بهره وری نقش داشته اند که باید آسیب شناسی شود و عزم جدی  برای بالابردن بهره وری در کشور به صورت جدی داشته باشند.

رئیس سازمان ملی بهره‌وری گفت: هرچند اقتصاد ما دولتی است اما بخش خصوصی فعالی هم نداریم بنابراین مجموعه عوامل که دست به دست هم می دهد تا بهره وری به نقطه نا مطلوب برسد.
 
او افزود: شرایط تحریمی که بر کشور حاکم شده است جداول برنامه ششم را تغییر خواهد داد بنابراین باید به بهره وری توجه بیشتری داشته باشیم تا چالش های بهره وری را برطرف کنیم.

سید حمید کلانتری رئیس هیئت مدیره انجمن بهره‌وری دیگر مهمان برنامه درباره شاخص های سنجش بهره وری و کاهش نرخ بهره وری در کشور گفت: بهره وری باید براساس باور و اعتقاد باشد و همه شهروندان هر روز به دنبال بهره وری بیشتر باشند، بهره وری از خانواده شروع می شود تا به اداره، صنعت و کل نظام می رسد.

سهم بهره وری از اقتصاد کشور چقدر است؟ 
 
او با بیان اینکه مسئله اصلی در بهره وری مجموعه نظام اداری کشور است، افزود: در ساختار اداری کشور باید موضوعاتی مثل شفافیت، پاسخگویی و قانوگرایی را به عنوان پیش نیاز بهره وری داشته باشیم.
 
او افزود: بهره وری در محیط خود رشد می کند بنابراین اگر زمینه مشارکت مردم فراهم شود و بخش خصوصی و تعاونی فعال شوند زمینه رشد بهره وری فراهم می شود.
کلانتری گفت: یکی از دلایل اصلی پایین بودن بهره وری این است که نظام تعلیم و تربیت ما مبتنی بر بهره وری نیست بنابراین کادر انسانی که می خواهد بهره وری ما را بالا ببرد به درستی تعلیم ندیده اند چون بخشی از بهره وری نیروی کار انسانی است.

کلانتری درباره ضعف در بخش صنعت گفت: ما باید بین دانشگاه و صنعت دوره ای برای پرورش  و آماده کردن نیروی مستعد برگزار کنیم، استخدام های علمی برای ورود نیروهای کیفی به واحدهای صنعتی به کارامدی کار کمک می کند و  یکی از عوامل افزایش بهره وری، فضای مناسب کسب و کار و نبود مشکلات اداری است.
وی ادامه داد: نظام بهره وری باید به 2 بخش خرد و کلان تقسیم شود بنابراین وقتی همه این ها با هم دیده شود وظایف دولت در زیرساخت ها مشخص می شود.
 
شکوری عضو اتاق بازرگانی ایران در ارتباط تلفنی درباره پایین بودن بهره وری در کشور گفت: بهره وری حاصل کارایی و اثر بخشی است یعنی با کمترین عوامل تولید بیشترین بهره وری را داشته باشیم، به اعتقاد من بهره وری در بخش خصوصی با استانداردهای جهانی مطابقت دارد.  

سهم بهره وری از اقتصاد کشور چقدر است؟ 
 
او افزود: در کشور ما هشتاد و پنج درصد اقتصاد تحت نظارت دولت است و وقتی میانگین بهره وری سنجیده می شود نسبت به دنیا عدد مناسبی ارائه نمی دهد اما آنچه مسلم است بهره وری بخش خصوصی بالاست بنابراین برای افزایش بهره وری باید فعالیت های بخش اقتصاد به بخش خصوصی واگذار شود.
 
شکوری گفت: بخش خصوصی چون به فکر منافع است، در آموزش نیز برنامه ریزی و سرمایه گذاری می کند در حالیکه در بخش دولتی به اینگونه نیست و راندمان در بخش خصوصی در کل دنیا مشخص و دیده می شود.

وحید شقاقی کارشناس اقتصادی در ارتباط تلفنی درباره بهره وری گفت: قرار بود در کشور ما 2.5 درصد از 8 درصد رشد اقتصادی کشور سهم بهره وری باشد که فقط 25 صدم درصد رشد اقتصادی کشور از بهره وری بوده است. 
وی افزود: در مالزی بیش از 60 درصد رشد اقتصادی از حوزه بهره وری بوده است درحالیکه کشور ما از نظر بهره وری بسیار ضعیف هستیم.

سهم بهره وری از اقتصاد کشور چقدر است؟ 
 
او افزود: اقتصاد ما سرمایه داری، دولتی و متکی بر رانت نفتی است درحالیکه ما باید اقتصادی متکی با سرمایه گذاری مردمی و بهره وری داشته باشیم، ما اقتصادی ساخته ایم که سوداگری حرف اول را می زند و اقتصاد برپایه پول بوده است بنابراین از این مدل اقتصاد نباید انتظار بهره وری را داشته باشیم.

او افزود:  وقتی کسب و کار بر اساس اقتصاد دانش بنیان باشد محور موفقیت و بهره وری حاصل می شود در حالیکه اقتصاد ما مونتاژ محور و کپی برداری بوده است.  
شقاقی درباره ابزارهای تشویقی و تنبیهی گفت: یکی از اهداف اصل 44  قانون اساسی افزایش بهره وری است در حالیکه نتوانستیم از سیاست نفتی رانتی عبور کنیم و از زمان ساخت صندوق توسعه ملی، برداشت ها غیرکارامد شده است، البته تحریم ها موجب خواهد شد به سمت سرمایه انسانی برویم و اقتصاد در مسیر واقعی خود قرار گیرد.

 
برچسب ها: بهره وری ، اقتصاد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۱°