اختصاص منابع ارزی به اشتغالزایی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:16 - سه‌شنبه 03 مهر 1397
شورای امنیت سازمان ملل حمله تروریستی در اهواز را محکوم کرد سفیر ایران در انگلیس از شکایت رسمی از شبکه تلویزیونی معاند به علت پخش مصاحبه با سخنگوی گروهک تروریستی الاحوازیه به«آفکام» سازمان تنظیم‌کننده مقررات رسانه‌ای انگلیس خبر داد بعیدی‌نژاد: از دولت انگلیس خواسته ایم هرچه سریعتر اعضای این گروهک تروریستی را از این کشور اخراج کند در تظاهرات فلسطيني ها در سواحل غزه، يک فلسطيني به شهادت رسيد و ۵۰ نفر زخمي شدند تظاهرکنندگان فلسطینی به محاصره نوار غزه اعتراض داشتند که با شليک ناوهای رژیم صهيونيستی مواجه شدند اداره بهداشت غزه درباره کمبود داروهای اساسی در این منطقه هشدار داد رئیس جمهور لبنان: حزب الله با حضور در سوریه از لبنان در برابر تروریست ها محافظت کرد المیادین به نقل از روزنامه ايزوستيا از ارسال نخستين تجهيزات جنگ الکترونيکي به پايگاه هوايي روسيه در حميميم سوريه خبر داد فرمانده گارد ساحلی یمن: اگر متجاوزان سعودی به بندر حدیده حمله کند، بنادر دوبی امارات و جده عربستان را با موشک هدف قرار خواهیم داد خبرگزاری اسپوتنیک از رصد ۲ هواپیمای جاسوسی آمریکایی بر فراز پایگاه‌های روسی در سوریه خبر داد وزارت خارجه آمریکا با وجود هشدار چین، فروش ۳۳۰ میلیون دلار تجهیزات نظامی به تایوان را تایید کرد معاون وزیر بازرگانی چین: مذاکرات تجاری با آمریکا با توجه به رفتارهای ناسازگارانه واشنگتن دشوار است روزنامه گلوبال تایمز: رویارویی با چین در حوزه های اقتصادی و نظامی برای آمریکا بسیار گران تمام خواهد شد دیلی تلگراف: رسیدگی به پرونده خون‌های آلوده‌ خریداری شده از آمریکا در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ درانگلیس آغاز شد استفاده ازخون های آلوده به ویروس های «ایدز» و «هپاتیت C» خریداری شده از آمریکا منجر به مرگ حدود ۲۵۰۰ بیمار انگلیسی شد
کد خبر: ۶۲۵۴۵۵
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۳
شورایعالی هماهنگی اقتصادی برداشت یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی مورد برای توسعه اشتغال را تصویب کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
افشین برمکی رئیس امور اقتصادمقاومتی و شورای‌ اقتصاد سازمان برنامه و بودجه با حضور در برنامه تیتر امشب درباره دلایل و اهداف اختصاص یک میلیارد دلار برای توسعه اشتغال گفت: در شورایعالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران سه قوه برداشت یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی مورد برای توسعه اشتغال تصویب شد.
 
جزئیات اختصاص یک میلیارد دلار برای توسعه اشتغال
 
او افزود: در لایحه پیشنهادی دولت در اواخر سال 96 پیش بینی این بود که ، از محل اصلاح حامل های انرژی رقمی معادل 17 هزار و 400 میلیارد تومان منابع حاصل شود اما در فرایند تصویب بودجه نمایندگان تصمیم گرفتند اصلاح حامل های انرژی برای تامین منابع برنامه های اشتغال دولت در دستور کار قرار نگیرد، بنابراین مجلس به دولت این اجازه را داد که 20 درصد از منابع بودجه عمرانی را که رقمی معادل 12 هزار و 400 میلیارد تومان می شود برای اشتغال زایی اختصاص دهد و در صورت اصلاح قیمت حامل های انرژی نیز به دولت این اجازه داده شود که 5 هزار میلیادر تومان هم بتواند از این محل اضافه کند.
 
برمکی ادامه داد:دولت به دلیل محدویتهایی که با آن مواجه بود نتوانست از 20 درصد منابع بودجه عمرانی استفاده کند بنابراین پیشنهاد شد که یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت شود و نوسانات ارزی و شیب قمیتی نیز موجب شد هزینه های اجرای برنامه اشتغال افزایش پیدا کند اما منابع در اختیار دولت کافی نبود بنابراین نیاز به تزریق منابع بود به همین دلیل دولت پیشنهاد داد و شورای عالی هماهنگی اقتصادی تصویب کرد.

برمکی گفت: آخرین آمار منتشر شده این بوده که بهار سال 97 نرخ بیکاری ما 12/1 درصد بوده و این نشان می دهد که دولت باید به این مسائل توجه کند.
 
او افزود: توجه به بهبود فضای کسب و کار در برنامه کوتاه مدت امکان پذیر نیست بلکه در بلند مدت نتیجه خواهد داد، به طور مثال هدف گذاری دولت در احیای بافت های فرسوده فقط در جهت توسعه اشتغال نیست بلکه اهداف دیگر نیز دنبال می شود.
 
وی ادامه داد: توسعه ناوگان حمل و نقل نیز تنها به دلیل توسعه اشتغال نیست بلکه اهداف دیگر از جمله آلودگی هوا و مصرف انرژی نیز مدنظر دولت بوده است. 

او افزود: در توسعه اشتغال، گردشگری، صنعت، کشاورزی برنامه های دولت مشخص است.

جزئیات اختصاص یک میلیارد دلار برای توسعه اشتغال 
 مدیرکل توسعه اشتغال وزارت‌ کار دیگر مهمان برنامه تیتر امشب گفت: بخشهایی از اقتصاد که در آینده در خطر رکود قرار دارند باید مورد توجه قرار گیرند و برای جلوگیری از رکود یا کاهش تأثیرات آن برنامه ریزی کرد.

علاءالدین ازوجی گفت: بخش هایی که ارز بری بیشتری دارند باید در شرایط رکود از بسته های حمایتی برخوردار باشند.

ازوجی با توجه به تجربه های 5 کشور از جمله اسپانیا در شرایط خاص اقتصادی گفت: سیاست های اقتصادی در شرایط رکود باید هدفمند باشد.
او گفت: قرار نیست که همه اشتغال ها در بدنه دولت باشد.

 مدیرکل توسعه اشتغال وزارت‌ کار با بیان اینکه عمده محصولات تولیدی کشور در بازار مشکل دارند، افزود: کشورهایی که دچار رکود می شوند هنگام خروج از این حالت بسیار تلاش می کنند.

او با اشاره به اینکه ثبات اقتصادی بحث کلیدی اقتصاد کشور است، افزود: برای حل مشکل اشتغال و اقتصاد ایران به جای اشتغال به کارآفرینی فکر کنیم.
 
جزئیات اختصاص یک میلیارد دلار برای توسعه اشتغال

سیدعلی هاشمی کارشناس مسائل اشتغال، ایجاد محیط امن برای کسب و کار و فعالیت های اقتصادی را از وظایف دولت دانست و گفت: اصلاح قوانین کار در رونق کسب و کار تاثیر دارد.

هاشمی 4 نوع سرمایه را برای رشد اقتصاد ایران نام برد و افزود: سرمایه انسانی، سرمایه زیر ساخت های اقتصادی ، منابع طبیعی مانند نفت و گاز و موقعیت جغرافیایی، سرمایه اجتماعی و اعتماد به سیاست های دولت، عواملی است که می توانند در کسب و کار و توسعه اشتغال کمک کنند.

او به اهمیت و اولویت سرمایه چهارم (سرمایه اعتماد مردمی و اجتماعی به دولت)اشاره کرد و گفت: افرادی که سرمایه دار هستند به دنبال سود و امنیت سرمایه هستند.

کارشناس مسائل اشتغال افزود: در دولت های قبلی 20 هزار میلیارد تومان برای بنگاه های زودبازده هزینه شد و سرانجام 14 هزار شغل ایجاد شد.

سیدعلی هاشمی  گفت: مهمترین وظیفه دولت اطلاعات بازار کار و «به روز» بودن این اطلاعات است.
  جزئیات اختصاص یک میلیارد دلار برای توسعه اشتغال
سلمان خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در ارتباط تلفنی درباره استفاده از منابع مالی در اشتغال گفت:در برنامه ششم و برنامه بودجه مجلس شورای اسلامی دولت را مکلف کرده که اقداماتی را در جهت توسعه اشتغال بردارد و این تصمیم دولت همسو با تصمیم مجلس است.
 
 او گفت: علی رغم جلسات مکرات کمیسیون های مشترک اقتصاد و بودجه ، مجلس در انسجام و نظم منظم برنامه های اشتغال ابهام  دارد و وقتی رئیس جمهور آمار اشتغال را اعلام می کند، این آمار با واقعیت های جامعه مغایرت دارد.

خدادادی گفت: برداشت از صندوق توسعه ملی در توسعه اشتغال تاثیری ندارد و زمانی این کار نتیجه می دهد که پیوست منابع داشته باشد.

 
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°