حلقه مفقوده گرانفروشی کجاست؟

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:47 - چهارشنبه 23 آبان 1397
عادل عبد المهدی نخست وزیر عراق: صدها تن از عناصر تروریستی داعش می کوشند با عبور از مرزهای سوریه وارد خاک عراق شوند
کد خبر: ۶۲۵۸۲۰
تاریخ انتشار: جمعه ۲۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۰
سخنگوی سازمان تعزیرات: اصناف با تعامل با سازمان حمایت افزایش قیمت را گزارش دهند که در این صورت طبق قانون، سازمان تعزیرات مکلف به رسیدگی خواهد بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات درباره مکانیسم قیمت گذاری کالاها گفت: مرجع قیمت گذاری طبق تعریف قانون نظام صنفی و قانون تعزیرات؛ سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان است که با در نظر گرفتن مولفه های قیمت گذاری از قبیل هزینه های تولید، هزینه های بالادستی، مالیات، هزینه های کارگری، هزینه های توزیع و هزینه های عرضه اقدام به قیمت گذاری کالا و خدمات می کند.
 
حلقه مفقوده گرانفروشی کجاست؟ 
 
او درباه نقش سازمان تعزیرات در قیمت گذاری افزود: عنوان مرجع رسیدگی کننده برای سازمان تعزیرات در نظر گرفته شده و گشت تعزیرات این فکر را در اذهان ایجاد کرده که سازمان تعزیرات مرجع نظارتی است در حالیکه یک مرجع رسیدگی کننده است.
 
رایگانی گفت: گشت های تعزیرات در همه ایام در کشور حضور دارند ولی در ایام پیک مثل ایام نوروز، شروع مدارس و ماه رمضان تعداد گشت ها بیشتر می شود و نمایندگان مربوطه در گشت ها حضور دارند.
 
سخنگوی سازمان تعزیرات درباره ضرورت نصب برچسب قیمت گفت: عرضه کالا به بهای بیش از قیمت تعیین شده هیچ فروشنده و هیچ تولید کننده ای حق افزایش قیمت را ندارد، تولید کننده با مجوز سازمان حمایت می تواند نسبت به افزایش و تغییر قیمت اقدام کند، غیر از لبنیات که افزایش قیمت را با گرفتن مجوز از سازمان حمایت انجام داد هرگونه افزایش قیمت منع قانونی دارد.
 
رایگانی گفت: برخی شرکت های تولید کننده به صورت خودسرانه و بدون مجوز اقدام به افزایش قیمت کرده اند برخی عمده فروشان و بنکداران نیز با نگرانی از آینده جنس را به قیمت بالاتر می فروشد چون بیشتر اقلام خوراکی تولید داخل است و ربطی به نوسانات ارز ندارد.
 
سخنگوی سازمان تعزیرات تاکید کرد: اصناف با تعامل با سازمان حمایت می توانند موارد را گزارش دهند که در این صورت طبق قانون سازمان تعزیرات مکلف به رسیدگی خواهد بود، این تعامل باید بین اتحادیه به نمایندگی از خرده فروش و در سطح کلان اتاق اصناف با سازمان حمایت وجود داشته باشد تا طبق قانونی که قانون گذار تعیین کرده سازمان تعزیرات رسیدگی ها را انجام دهد.
 
رایگانی افزود: نظارت اصلی باید بر واحدهای تولیدکننده و واردکننده اصلی باشد ولی این نافی نظارت نیست.
 
او افزود: ما در 5 ماهه اول سال بیش از 40 هزار پرونده به سازمان تعزیرات ارائه شده که سی هزار پرونده رسیدگی و مختومه و حکم صادر شده است، سال گذشته هم به 60 هزار پرونده در حوزه صنفی رسیدگی شد که از این تعداد 36 هزار پرونده مربوط به عدم قیمت گذاری و درج قیمت بوده است.
 
او افزود: اولویت های نظارت بر بازار از طرف اتاق اصناف در سطح عرضه باید اولویت های مهمتری باشد، نظارت بر شرکت های تولیدکننده و واردکنندگان در شرایط فعلی کشور موثرتر از نظارت بر عرضه است؛ اما این نظارت نافی نظارت بر خرده فروشی نیست.

 حلقه مفقوده گرانفروشی کجاست؟
 
سعید درخشانی رئیس اتحادیه سوپرمارکت داران در ارتباط تلفنی گفت: اکثر عمده فروشان و کارخانجات جنس را به قیمت درج شده به فروشندگان می دهند که اصناف را با مشکل مواجه کرده است درحالیکه قیمت درج شده قیمت نهایی برای مصرف کننده است.

او افزود: اصناف تعامل لازم با مصرف کننده و تعزیرات را دارد ولی از سازمان تعزیرات می خواهیم که رسیدگی کامل را انجام دهد. بعنوان مثال کارخانه لبنیات پاک جنس مرجوعی را مرجوع نمی کند بنابراین فروشنده مجبور می شود جنس کمتر تحویل بگیرد تا مرجوعی نداشته باشد که نیاز به پیگیری سازمان تعزیرات دارد.
 
 او افزود: سوپرمارکت ها زیر نظر اتحادیه هستند و اگر موردی در فروش اجناس به قیمت بالاتر باشد و اطلاع رسانی شود حتما رسیدگی می شود. مشتریان باید افزایش قیمت ها را اطلاع دهند.

 حلقه مفقوده گرانفروشی کجاست؟
 
ابراهیم درستی نایب رئیس اتاق اصناف تهران نیز در ارتباط تلفنی گفت: عمده تخلفات در قیمت گذاری ها باید در شرکت ها و کارخانجات پیگیری شود ولی چنانچه واحد صنفی هم خارج از مقررات تخلفی داشته باشد، رسیدگی می شود، تخلف در واحدهای صنفی اکنون فقط یک دهم است و بیشتر تخلفات در شرکت های تولیدکننده و  توزیع کننده انجام می شود.

او افزود: بازرسین اتحادیه و اتاق اصناف نیز برای کنترل قیمت ها ورود می کنند ولی رقابت فراوان است.
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۱°