علت بی ثباتی بازار چیست؟

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:17 - سه‌شنبه 03 مهر 1397
رئیس جمهور امروز در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با رئیس جمهور فرانسه، نخست وزیران انگلیس، ارمنستان و بلژیک و ۱۰ نفر از رهبران مسلمان دیدار می کند رؤسای جمهور ایران و ترکیه در نیویورک درباره مهم‌ترین مسایل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی، گفتگو و تبادل نظر کردند روحانی: ایران از حضور و مشارکت سرمایه گذاران و شرکت‌های ترکیه ای در روند پیشبرد پروژه‌های خود استقبال می کند اردوغان: برای مقابله با تحریم ها، دست در دست و در کنار شما خواهیم بود رئیس جمهور(در دیدار با همتای بولیویایی): ایران مصمم به توسعه همکاری‌ با کشورهای آمریکای لاتین است روحانی در دیدار با رئیس هیئت اجرایی دولت افغانستان: توسعه روابط تهران و کابل در همه عرصه ها به نفع دو ملت است روحانی در دیدار رئیس جمهور کوبا: امروز کشورهای مدعی مبارزه با تروریسم از گروه‌های تروریستی حمایت می کنند رئیس جمهور(در اجلاس صلح برای بزرگداشت نلسون ماندلا): گفتگو، مدارا و همزیستی مسالمت آمیز خمیرمایه بنای پل میان اختلافات و دودستگی هاست روحانی: ماندلا ایجاد صلح و دوستی را نه یک مصلحت بلکه ضرورتی قطعی می دانست رئیس جمهور در گفتگو با شبکه «ان بی سی»: ماندن ايران در برجام منوط به اين است كه ۵ كشور باقيمانده در توافق هسته اي به تعهدات خودشان عمل كنند رئیس جمهور: ايران بر مشکلاتي که تحريم‌هاي آمريکا ايجاد کرده است غلبه خواهد کرد روحانی: دولت آمریکا هرگز قادر نخواهد بود صادرات نفت ایران را به صفر برساند روحانی: ترامپ اگر بخواهد از زور استفاده کند، حتما پاسخ دریافت می کند روحانی: دولت آمریکا از اسرائیلی حمایت می کند که دارای سلاح‌های هسته ای و خطرناک است، پس آمریکا مخالف سلاح هسته ای نیست رئیس جمهور: موشک‌های ایران برای دفاع است؛ ما از موشک‌ها علیه تروریست ها استفاده کردیم و باز هم برای دفاع استفاده می‌کنیم روحانی: حضور ایران در سوریه به خواست دولت سوریه و برای مبارزه علیه تروریسم بوده است آقای روحانی امروز در مجمع عمومی سازمان ملل مواضع ایران در زمینه مسائل بین‌المللی را بیان خواهد کرد
کد خبر: ۶۲۶۰۸۳
تاریخ انتشار: شنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۶
کارشناسان عرضه نشدن کالا، وقفه در تخصیص ارز، احتکار خانگی و گرانی را مهمترین عوامل بی ثباتی در بازار برشمردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
معاون سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان درباره وضعیت فعلی بازار گفت: ما باید قبول کنیم که جنگ اقتصادی شکل گرفته است و افراد سودجو شرایط بازار را سخت کرده اند.
 
شهرام میرآخورلو  افزود: ما حجم نقدینگی بالایی در کشور داریم که مخرب بازار است و اگر وارد بازار هرکالایی به خصوص کالاهای سرمایه ای و بادوام شود مدیریت بازار را به هم می ریزد، تقاضای کاذب در بازار ایجاد می کند و بازار را با مشکل مواجه می کند.
وی ادامه داد: تنظیم بازار با استمرار عرضه،کنترل شبکه توزیع منتخب و نحوه تامین کالا از تولید کننده و وارد کننده تا زنجیره مصرف، قابل کنترل است و می توان تعادل نسبی در بازار ایجاد کرد.
 
تنظیم و نظارت بر بازار 
 
معاون سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: از 31 اردیبهشت امتناع از عرضه کالا جدی شد و بازار را با مشکل مواجه کرد، این کار موجب شد که حدود 23 هزار پرونده به سازمان تعزیرات ارسال شود.

وی افزود: برخی تولید کنندگان مجبورند به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه تولیدات را گرانتر بفروشند، کارگروه کنترل بازار تغییرات قیمت را مدیریت می کند بنابراین بار فرهنگی و بار روانی در بازار حاکم شده است که این امر منجر به احتکار خانگی بیشتر می شود.

میرآخورلو درباره چند قیمتی بودن کالاها گفت: تخفیفات در جهت کوتاه کردن زنجیره تولید تا مصرف بوده است. در محصولات سلولزی قیمتی که درج می شود ملاک تعیین قیمت کالا بوده و به حرکت به سمت شفاف سازی بوده است اما در این زمینه تعداد 5 پرونده به تعزیرات اعزام شده که رسیدگی می شود.
 
او درباره موفقیت سازمان حمایت در کنترل قیمت ها گفت: در 5 ماه اول سال ،97 یک میلیون و 421 هزار و  608 مورد بازرسی داشتیم که از این تعداد 157 هزار درباره قاچاق کالا و یک میلیون و 263 هزار مورد مربوط به سایر کالاها بود،  37 هزار و 205 مورد گشت مشترک با سازمان غذا و دارو، تعزیرات حکومتی و سازمان ملی استاندارد داشته ایم. 
او افزود: ما با 2880 بازرس با توان حداکثر کار کرده ایم و پرونده های تخلفی که ارسال شده است نشان دهنده حجم بالای کنترل است.

معاون سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: ممنوعیت صادرات برای اکثر کالاها درحال انجام و شکل گیری است. استانداران مناطق مرزی مکلف به کنترل کالا از مرز شده اند.
 
او گفت: در 5 ماه امسال ثبت سفارش کالای اساسی نسبت به سال گذشته افزایش داشته اما میزان تخصیص ارز نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است و میزان واردات کاهش یافته ولی چرخه تقاضا افزایش داشته است که وقتی میزان تولید و واردات کاهش یافته و از طرفی میزان تقاضا و صادرات افزایش یافته بازار نامتوازن می شود.
 
 دبیرکل اتاق اصناف دیگر مهمان برنامه درباره سهم سواستفاده ها از گرانفروشی و مشکلات بازار و تولیدکنندگان گفت: وقتی اجرای دوباره تحریم ها عنوان شد بازار با تغییراتی مواجه شد، به همین دلیل تخصیص ارز موجب شد تولید مشکلاتی را تجربه کند.
 
 تنظیم و نظارت بر بازار
 
علی عوض‌پور افزود: سیاست ها باید به گونه ای باشد که عرضه کالا افزایش یابد که این امر در 2 ماه اول سال صورت نگرفت.
 
او افزود: آمار و اطلاعات در رصد روزانه بازار می گوید کمبود کالا نداریم اما بازار شرایط عادی ندارد، موضوع اصلی گرانی کالاست، وقتی تقاضا و عرضه به هم بخورد بازار با مشکل مواجه می شود.

 عوض پور درباره خرده فروشی گفت: وقتی کالا قیمت داشته باشد خرید برای مصرف کننده راحت تر است، آمار و ارقام نشان می دهد که در مرداد بیش از 248 هزار پرونده را رسیدگی کرده ایم. 
 
 او افزود: تعداد بازرسین ما محدود است و با استفاده از ظرفیت قانونی از بازرسین میهمان نیز استفاده کرده ایم و این تعداد بازرسی معقول است. 
 
علت بی ثباتی بازار چیست؟ 
 
سخنگوی سازمان تعزیرات در ارتباط تلفنی با تیتر امشب گفت: 600 پرونده مفاسد اقتصادی در سراسر کشور توسط سازمان تعزیرات تاکنون تشکیل شده که بیش از 200 پرونده بسیار در سطح کلان بوده است.

یاسر رایگانی گفت: بیشترین پرونده های تخلفات اقتصادی در ضمینه آهن آلات است.

او گفت: 36 هزار پرونده در سال گذشته با عنوان درج نشدن قیمت کالا بر روی اجناس به سازمان تعزیرات ارجاع شده است که میزان جریمه این نوع پرونده ها 60 هزار تومان است که هزینه دادرسی و اجرای احکام این پرونده ها سه تا چهار برابر جریمه آن است.

رایگانی افزود: اکنون مشکل بازار نداشتن کیفیت اجناس است.
 
علت بی ثباتی بازار چیست؟ 

معاون سازمان ملی استاندارد در ارتباط تلفنی گفت: وظیفه اصلی و مهمترین رسالت این سازمان کنترل کیفیت کالا در چارچوب محصولاتی است که مشمول استانداردهای اجباری هستند.

مرندی مقدم گفت: او افزود: هنگام گرانی یا کمبود کالا در بازار تخلفات کاهش وزن اجناس بسیار مشاهده می شود.

 
 
 
برچسب ها: بازار
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°