دخالت دولت در بازار ارز قیمتها را افزایش داده است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:08 - چهارشنبه 02 آبان 1397
رئیس جمهور در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی آبان ماه را میعاد تاریخی استقلال‌طلبی و مبارزه ملت ایران با استبداد و استثمار دانست روحانی (با اشاره به سخنرانی پرشور حضرت امام خمینی(ره) در ۴ آبان ۴۳ ضد لایحه کاپیتولاسیون): افتخار بزرگ نهضت اسلامی، ایستادگی شجاعانه رهبران انقلاب و امام آن بر استقلال کشور است رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی: فرهنگ، اصلی‌ترین عنصر در پیروزی انقلاب و حفظ نظام اسلامی بوده است از دست ‌اندرکاران تدوین سند الگوی ایرانی ـ اسلامی پیشرفت و از دانشگاه آزاد اسلامی برای راه ‌اندازی دانشگاه هنر اسلامی استاد فرشچیان درنشست جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی قدردانی شد رئیس جمهور (در جمع محققان علوم اجتماعی و استادان دانشگاه‌ها): امروز باید سرمایه اجتماعی را با تقویت اعتماد عمومی بیش از پیش افزایش دهیم رئیس جمهور: ما کشور نیرومندی هستیم و نباید اجازه داد برخی‌ها آینده را برای مردم سیاه ترسیم کنند روحانی: آمریکا به رغم همه تلاش‌هایش در دشمنی با ملت ایران، همانطور که تاکنون موفق نبوده از این پس نیز ناکام خواهد ماند رئیس‌جمهور: با اتحاد و تقویت انسجام ملی از مشکلات بسیار سریع و به خوبی عبور خواهیم کرد رئیس سازمان برنامه و بودجه: در بودجه سال آینده برای تقویت قدرت خرید مردم ۱۰ تا ۱۲ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است سخنگوی وزارت امور خارجه(در تشریح اقدامات انجام شده برای آزادی مرزبانان ایرانی در پاکستان): امیدواریم رایزنی‌ها و همکاری‌های ایران و پاکستان به نتایجی مطلوب در اولین فرصت ممکن منتهی شود
کد خبر: ۶۲۶۶۵۳
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۸
کارشناسان معتقدند دولت نباید با سرکوب نرخ ارز انتظار تورمی جدیدی ایجاد کند بلکه باید با کنترل نقدینگی، قیمت ارز را به تعادل برساند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

تیمور رحمانی در گفتگوی با تیتر امشب گفت: بازار، در نظام های غیر کمونیستی تعیین کننده قیمت ارز است و برای آنها هیچ مشکل ارزی بوجود نمی آید.

 

کارشناس مسائل اقتصادی افزود: زمانی که ذخایر ارزی از دست برود توان کنترل التهابات بازار سخت می شود.

او افزود: چنانچه هیچ مشکل و محدودیتی وجود نداشت، با توجه به عوامل بنیادین در علم اقتصاد، نرخ ارز بین 6 تا 7 هزار و 500 تومان بود.

قیمت واقعی دلار ...

 

او با اشاره به اینکه بازار ارز باید یک متولی اختصاصی داشته باشد افزود: ممکن است فعالیت یک بانک نرخ ارز را دچار تغییر کند. 

 

رحمانی افزود: برخلاف اینکه بازار نقد سهم کمتری نسبت به سامانه نیما دارد اما تاثیر گذاری آن بیشتر است.

 

رحمانی افزود: دولت باید بر ارز تک نرخی تمرکز و بر سامانه نیما تکیه کند.

 

کارشناس مسائل اقتصادی افزود: اگر مشکل فشارها و محدودیت های خارجی و داخلی در تعیین نرخ و بازار ارز نبود، نرخ ارز ثابت و واقعی بوجود می آمد.


 

قیمت واقعی دلار ...

 

کامران ندری با بیان اینکه عرضه و تقاضا هر دو از ثبات منطقی برخوردار نیست گفت: اینکه مافیای اقتصادی در جامعه ما فعال است بدیهی است اما اینکه تمایل مردم به گرفتن دلار کاهش یافته نیز یک واقعیت است.

 

ندری با بیان اینکه تشخیص قیمت واقعی ارز کار سختی است گفت: بیشترین تامین ارزی ما پتروشیمی و میعانات گازی است.

 

کارشناس پولی و بانکی با اشاره به وجود سه بازار ارز افزود: بخش عمده مبادلات ارزی در سامانه نیما صورت می گیرد.

 

او گفت: رشد شبه پول، 8 درصد و تقاضا برای سایر دارایی ها غیر از دلار طلا و سکه است، البته پیش بینی حرکت نقدینگی جامعه نیز مشکل است اما نقدینگی اکنون به سمت طلا میل می کند.

 

کامران ندری رشد نقدینگی جامعه در شرایط فعلی را، سخت یا غیر ممکن دانست و گفت: خروج آمریکا از برجام برای مردم نگرانی ایجاد کرده است و انتظارات ما از بیرون کنترل می شود.

 

 وی گفت: نباید سه بازار نرخ ارز داشته باشیم و تقاضا ها باید وارد سامانه نیما شود تا قابل کنترل باشد.

این کارشناس پولی و بانکی گفت:  نرخ ثابت ارز در اقتصاد غیر ممکن و بازار عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت است.

 

وی ادامه داد: باید یک تغییر اساسی در سیاست گذاری های پولی ایجاد شود و از سوی دیگر رابطه بانک مرکزی با بانکها نیاز به ساماندهی دارد زیرا بانک مرکزی ابزار های لازم را ندارد.

 

قیمت واقعی دلار ...

طهماسب مظاهری در ارتباط تلفنی تیتر امشب گفت: ارز در بازار وقتی عرضه می شود که تقاضا داشته باشد بر اساس عرضه و تقاضا قیمت ارز در بازار بدست می آید ضمن اینکه دولت بر جهش های غیرواقعی آن بوسیله ابزار های مختلف دخالت می کنند.

 

مظاهری افزود: سیاست اشتباه رای گیری نرخ ارز، قیمت واقعی  ارز را مشخص نخواهد کند.

 

رئیس اسبق بانک مرکزی گفت: مدیریت نرخ ارز باید به بانک مرکزی واگذار شود را تعادل نرخ ارز در بازار خفظ شود.

او گفت: علت رشد نقدینگی در دوره چند ساله اخیر به دلایل مختلف بوده است. چنانچه نقدینگی بیش از تولید ناخالص ملی ایجاد شود تورم زا خواهد بود.

مظاهری با بیان اینکه رشد ناخالص ملی حدود 4 درصد در سال های اخیر بوده است افزود: نباید انتظار تورمی ایجاد کرد.

 

وی ادامه داد: دولت به دلیل اینکه ارز ناشی از نفت را در اختیار دارد نرخ ارز را سرکوب کرده است، کنترل مصنوعی نرخ ارز روزی از کنترل خارج می شود و جهش قیمت خواهد داشت به همین دلیل دولت باید مانع از رشد نقدینگی جامعه شود و بیش از این نرخ ارز را سرکوب نکند.

 

 

برچسب ها: دلار ، تیتر امشب
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۵°