اجرای طرح افزایش 10 میلیارد دلاری تولید داخل

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:50 - دوشنبه 05 فروردين 1398
رئیس سازمان میراث فرهنگی:۱۷ میلیون نفر شب اقامت در کشور ثبت شد
کد خبر: ۶۲۸۱۸۰
تاریخ انتشار: شنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۸
سهم دولت از اجرای طرح توانمندسازی تولید داخل تا 10 میلیارد دلار، 50 درصد و پنجاه درصد دیگر سهم بانک ها و مردم است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

قائم مقام وزیر صمت در امور تولید در تیتر امشب گفت: طرح توانمندسازی تولید صادرات گرا از یکسال تا 5 سال زمان می برد و منابع مالی لازم برای اجرای این طرح شناسایی و قابل تامین است، به عنوان مثال؛ برای توسعه ناوگان حمل و نقل تجاری سه میلیارد و سیصد میلیون دلار تا سه سال آینده اعتبار در نظر گرفته شده است.

 

راهکارهای طرح افزایش 10 میلیارد دلاری تولید داخل 

 

 رحمانی نوسازی ناوگان تجاری، توسعه صنایع دریایی، توسعه صنایع نساجی و پوشاک و کفش، نوسازی صنایع تولیدی، سامان دهی لجستیکی، توانمندسازی تولید پایدار، افزایش حجم و تنوع صادراتی، فعالسازی معادن کوچک و تکمیل ظرفیت زنجیره فلزات اساسی را از  9 زیرشاخه ی طرح توانمندسازی  تولید صادرات گرا برشمرد.

 

او افزود: برای طرح توانمند سازی از محل 9 پروژه مطالعات انجام  و مدیر پروژه از سوی شخص رئیس جمهور انتخاب شده و منابع مالی نیز اختصاص داده شده است.

 

قائم مقام وزیر صمت در امور تولید با بیان اینکه برای معادن کوچک مردم سرمایه گذاری می کنند و دولت فقط بستر را فراهم می کند، افزود: منابع این 9 طرح دولتی، خصوصی و بانکی است که 50 درصد منابع را دولت تأمین می کند و 50 درصد بقیه از جانب بانک ها و مردم تأمین منابع می شود.

او افزود: ارتباط ما با بخش خصوصی از طریق تشکل ها و بخش خصوصی است.

 

رحمانی گفت: تحریم برای ما فرصت است؛ اگر بتوانیم از ظرفیت های داخلی استفاده کنیم و ظرفیت های جدید و واحدهای تولیدی و توسعه ای ایجاد کنیم می توانیم واردات اقلام خارجی را کم کنیم.


قائم مقام وزیر صمت در امور تولید گفت: رمز موفقیت، تولیدکننده و مردم هستند بنابراین مایل هستیم که به بخش خصوصی امکان حضور بیشتر بدهیم، ما برای اولین بار در این دوره اتاق به تشکل ها اختصاص داده ایم که بتوانند جلسات را برگزار کنند و نتایج را اعلام کنند، این شروع کار است که نیاز به بررسی بیشتر دارد.


 او افزود: ما آمار را از توسعه تجارت گرفته ایم و باید اعلام کنیم که کدام اقلام نیاز به تولید بیشتر دارد، ما در فاصله تحریم قبلی تا این تحریم پروژه پالایشگاه خلیج فارس را اجرا کردیم، سال قبل نیز گران بودن منابع را داشتیم و برحسب منابع دراختیار توانستیم به اولویت ها رسیدگی کنیم.

 

رحمانی گفت: دولت در اشتغال روستایی 12 هزار میلیارد تومان، 30 هزار میلیارد تومان برای رونق تولید و نوسازی صنایع، 30 هزار میلیارد تومان در طرح کارا وزارت کار، 64 هزار میلیارد تومان برای اشتغال سازی و هزار و سیصد میلیارد تومان برای زیرساخت های صادراتی منابع تخصیص داده است و  با همه مشکلات مالی این منابع را لحاظ کرده به همه استانداران بر اساس آمایش سرزمین و مزیت های منطقه ای تاکید شده است.


 او  افزود: از همه تولید کنندگان و اعضای اتاق می خواهیم که با هم برای رونق تلاش کنیم تا بتوانیم از این برهه نیز عبور کنیم.


 رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی دیگر مهمان برنامه درباره مشارکت بخش خصوصی در طرح توانمندسازی گفت: وزارت صنعت یک برنامه استراتژی توسعه صنعت نداشته است، این پروژه بسیار قدم خوبی است اما زیرساخت های لازم برای این کار فراهم نیست و در این طرح نه منابع لازم تعریف شده نه زیرساخت ها فراهم است.

او گفت: تولید داخل مشکلات جدی دارد و صنعت حال و روز خوبی ندارد.

 

راهکارهای طرح افزایش 10 میلیارد دلاری تولید داخل 

 

ابوالفضل روغنی افزود: امروز با افزایش قیمت دلار و صادرات وضعیت برای برخی شرکت ها خوب است اما مابقی صنایع کشور اوضاع خوبی ندارند و تحت فشار هستند.

 

او افزود: صنعت کشور ما با بحران قیمت تمام شده مواجه است، در شرایط فعلی اقتصاد و سیاست به هم گره خورده به نحوی که حتی دوستان ما نیز ما را تحریم می کنند.


روغنی گفت: صنعت کشور ما صنعت بهره وری نیست چون تکنولوژی ها قدیمی است و نیاز به بازسازی و نوسازی صنایع کشور داریم، به طور مثال؛ صنعت نساجی ما که در روزگاری حرف اول را می زد اکنون حال و روز خوبی ندارد بنابراین نیاز به بازسازی و نوسازی دارد.


او افزود: قانون بهبود کسب و کار دولت را مکلف کرده در تمام زمینه ها باید با بخش خصوصی مشورت کند، دولت از ما دعوت می کند اما از نظرات کارشناسی تشکل ها استفاده نمی شود.


 رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی درباره افزایش توانمندسازی تولید در شرایط فعلی گفت: به دلیل اینکه زیرساخت ها آماده نیست تولید ظرفیت افزایش توانمندسازی را ندارد و منابع لازم وجود ندارد و واحد های تولیدی درگیر قوانین سخت گیرانه در کشور هستند، اقتصاد ما هنوز دولتی است و خصوصی نشده است.

 

 او افزود: این طرح چون بدون مقدمه و بدون درنظر گرفتن مشکلات ایجاد شده، خلق الساعه است.

 

 روغنی گفت: تحریم وقتی شروع شد برنامه های دولت دقیق اجرا نشد و دولت برنامه مدونی نداشت، وقتی ما منابع لازم را نداریم و برنامه ریزی نداریم برنامه کامل نمی شود و با توجه به شرایط تصمیمات دولت را کارشناسانه نمی دانیم چون هدر رفت منابع بالاست.


 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹°    ۱۶°