کاهش عوارض خروج از کشور مرزنشینان

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:34 - جمعه 03 خرداد 1398
نیروهای ارتش سوریه تلاش تروریست‌ها را برای نفوذ به روستای معرستة الخان در استان حلب خنثی کردند
کد خبر: ۶۳۲۳۲۲
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۴
نمایندگان مردم در خانه ملت با یک فوریت طرح کاهش عوارض خروج از کشور مرزنشینان موافقت کردند که بر این اساس عوارض خروج از کشور مرزنشینان همانند عوارض عتبات عالیات در سال 96 محاسبه می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 18 مهر) مجلس شورای اسلامی با یک فوریت اصلاح بند (ح) تبصره (11) قانون بودجه سال 1397 کل کشور در خصوص معافیت مرزنشینان از پرداخت عوارض خروج از کشور با 108 رأی موافق، 74 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 215 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.
سید تقی کبیری  به عنوان درخواست کننده طرح یک فوریتی معافیت مرزنشینان از پرداخت عوارض گفت: بند (ح) تبصره (11) قانون بودجه سال 97 اعلام می‌کند که در سال 97 عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات بر اساس بودجه سال 96 اخذ شود.
عضو هیأت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بودجه سال 97 مصوب شد که عوارض خروج از کشور در مرحله نخست به 220 هزار تومان، در مرحله دوم به 330 هزار تومان و در مرحله سوم به 440 هزار تومان افزایش یابد، افزود: نکته‌ای که در این تبصره مورد غفلت قرار گرفته این است که عوارض در مرز هوایی 3 تا 6 برابر افزایش یافته اما در مرزهای زمینی این افزایش از 9 تا 13 برابر شده است.
وی ادامه داد: بخش عظیمی از مرزنشینان در سایه این مصوبه دچار مشکل شده‌اند لذا پیشنهاد این طرح یک فوریتی برای مرزنشینان بوده است چرا که بسیاری از مرزنشینان معیشت خود را از مراودات ارزی تأمین می‌کنند اما با مصوبه سال97 در خصوص عوارض از خروج از کشور معیشت مرزنشینان دچار مشکل شده است.
نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر بخشی از مرزنشینان به شهرها مهاجرت می‌کنند، اظهار داشت: در حال حاضر تردد مرزی در مرزهای کشور دچار مشکل شده است و مرزنشینان شمال، جنوب و غرب کشور با مشکل مواجه هستند.
وی افزود: تدبیری برای موضوع مالی به عنوان یک تبصره در نظر گرفته شده است تا کسری منابع مالی درآمد دولت از این محل از افزایش نرخ ارز به نسبت قیمت پایه جبران شود.
کبیری با بیان اینکه با این موضوع مشکلات بسیاری از مرزنشینان حل می‌شود، ادامه داد: در حال حاضر درآمد ارزی دولت از مرزها بسیار کم شده است و ده‌ها هزار مرزنشین طوماری را امضا کرده و خواستار تعدیل قیمت عوارض خروج از کشور شده‌اند.
وی تأکید کرد: بر اساس قانون برای سرپرست خانوار مرزنشین یک کارت الکترونیک صادر شده است لذا در سال جاری نرخ عوارض خروج از کشور مرزنشینان همانند نرخ سال 96 زائران عتبات که برای خروج زمینی  25 هزار تومان و خروج هوایی 75 هزار تومان پرداخت می‌کردند در نظر گرفته شود تا مشکلات عدیده آنها حل  شود.
عضو هیأت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از نمایندگان درخواست کرد که در فضای موجود اقتصادی و نوسانات ارزی با تصویب یک فوریت این طرح به مرزنشینان کمک شود تا مقداری از مشکلات آنها رفع شود.
بر اساس این گزارش در بودجه سال 96 عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات 25 هزار تومان به صورت زمینی و 75 هزار تومان به صورت هوایی در نظر گرفته شد.
شایان ذکر است در زمان بررسی یک فوریت این طرح طوماری با امضای ده‌ها هزار مرزنشین برای کاهش عوارض خروج از کشور مرزنشینان در صحن علنی مجلس به نمایش گذاشته شد. 
 
تصویب کلیات حذف بازداشت موقت 
نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیات حذف بازداشت موقت از سیستم کیفری کشور را به تصویب رساندند و جزئیات آن برای بررسی به کمیسیون مربوط ارجاع شد.
­نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 18 مهر) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی یک فوریت "طرح اصلاح ماده 242 قانون آیین دادرسی کیفری" درخصوص زمان بازداشت موقت، کلیات این طرح را با 169 رأی موافق، 20 رأی مخالف و7 رأی ممتنع از مجموع 225 نماینده حاضر در جلسه تصویب کردند.
بنا بر این گزارش، به دلیل آنکه این طرح می بایست با یک فوریت بررسی می‌شد، طبق آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی برای ارجاع به کمیسیون مربوط، به منظور بررسی جزئیات مجدداً مورد رأی‌گیری قرار گرفت که با 132 رأی موافق، 44 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 223 نماینده حاضر در صحن با ارجاع آن به کمیسیون موافقت شد.
طبق آیین‌نامه داخلی مجلس اگر بررسی این طرح بر مبنای دو فوریت بود در صحن علنی به صورت دو شوری می شد و بررسی جزئیات آن پس از تصویب کلیات ادامه پیدا می‌کرد اما اکنون به دلیل یک فوریتی بودن آن پس از تصویب کلیات برای بررسی جزئیات به کمیسیون مربوط ارسال شد.
 
 
مخالفت با ارجاع تخلفات راه و شهرسازی به قوه قضاییه
­نمایندگان مردم در خانه ملت با ارجاع تخلفات راه و شهرسازی در حوزه قانون نظام مهندسی به قوه قضاییه مخالفت کردند.
نمایندگان در نشست علنی امروز،  با ارجاع تخلفات وزارت راه و شهرسازی در حوزه قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان با 91 رأی موافق، 89 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع از مجموع 219 نماینده حاضر در صحن مخالفت کردند.
 
نمایندگان از پاسخ وزیر ارشاد قانع نشدند
­نمایندگان در خانه ملت از پاسخ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص نظارت صالحی بر عملکرد بنیاد ملی بازی های رایانه ای قانع نشدند.
نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 18 مهر) مجلس شورای اسلامی در جریان طرح سوال از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص نظارت وی بر عملکرد ضعیف و شائبه دار بنیاد ملی بازی های رایانه ای و مدیرعامل آن با 80 رأی موافق، 83 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 198 نماینده حاضر در جلسه از توضیحات وزیر قانع نشدند.
گفتنی است احد آزادیخواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در توضیح طرح سوال نصرالله پژمانفر از سیدعباس صالحی گفت: در اجرای ماده (209) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، سؤال نصرالله پژمانفر در جلسه روز سه شنبه مورخ 9 مرداد 97 این کمیسیون با حضور 12 نفر از نمایندگان کمیسیون، نماینده سوال کننده و وزیر مطرح شد و پس از استماع اظهارات طرفین و نظر به عدم اقناع نماینده سوال کننده از پاسخ های ارائه شده وزیر، کمیسیون قلمرو سوال را ملی تشخیص داد و مستند به بند 3 ماده 209 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گزارش سوال برای اعلام وصول در اولین جلسه علنی ارسال شد.  
وی با بیان اینکه در حوزه بازی های رایانه ای واردکننده هستیم، ادامه داد: با تقویت بنیاد ملی و موسسات مشابه می توان به تولید مناسب بازی های رایانه ای اقدام کرد و تبعات و آسیب های بازی های خارجی را برای فرزندان کاهش داد. 
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۲°