راه اندازی سامانه جامع رصد قاچاق کالا و ارز

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:01 - جمعه 03 خرداد 1398
مبارزان یمنی در حمله به منطقه الطلعه در نجران توانستند بر یکی از مواضع مزدوران متجاوز سعودی مسلط شوند
کد خبر: ۶۳۲۴۹۳
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۳
مدیرکل حقوقی سازمان امور مالیاتی کشور گفت: وزارت صمت سامانه اعتبار سنجی و رتبه بندی اعتباری را از اول مهر راه اندازی کرده که می تواند در جلوگیری از مفاسد کمک کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حسین تاجمیر ریاحی مدیرکل حقوقی سازمان امور مالیاتی کشور با حضور در برنامه گفتگوی 18:30 درباره فرار 12 هزار میلیاردی کارت های بازرگانی گفت: کارت های بازرگانی مجوزی برای تجارت خارجی هستند و اتاق های بازرگانی این کارت را صادر می کنند و سازمان های صنعت معدن در استان ها و متولی آن وزارت صمت آن را تایید می کند.

وی افزود:سالهای اخیر در صدور و نحوه استفاده از کارت های بازرگانی سواستفاده هایی بوجود آمد و 12 تا 15 هزار میلیارد تومان مالیات های معوقه برای دولت به جا گذاشت.
 
فرار مالیاتی کارت های بازرگانی 
 
او افزود: بخشی از کارت های بازرگانی برای بازرگانان در حوزه تجارت خارجی صادر که به صورت واقعی استفاده می شود و مالیات ها را به موقع پرداخت می کنند که جای حمایت دارد.
 
تاجمیر ریاحی گفت: برای صدور کارت بازرگانی شرایطی مثل داشتن دیپلم، داشتن محل کسب متناسب با رشته فعالیت و داشتن حساب جاری در بانک لازم است بنابراین تخطی از این شرایط خلاف قانون است، متاسفانه در مقطع زمانی قبلی، کارت های بازرگانی برای افرادی صادر شده که فاقد صلاحیت بوده اند.

مدیرکل حقوقی سازمان امور مالیاتی گفت: آسیب از جانب کارت های بازرگانی وجود داشته و امروز مصادیق جدیدتر را داریم و کارت بازرگانی مجوز تجارت خارجی است و در مقطع فعلی نظارت ها جدی تر شده است.

او درباره مکانیزم های سازمان امور مالیاتی در پایش کارت های بازرگانی گفت: صدور کارت بازرگانی با سازمان مالیاتی کشور نیست، وقتی اطلاعات ورود کالا از گمرک به سازمان مالیاتی کشور اعلام می شود، بررسی و ردیابی شروع می شود و بررسی ها نشان داد در یک استان 290 نفر کارت بازرگانی گرفته اند که هیچ شرایطی برای دریافت کارت بازرگانی را نداشته اند.

 او افزود: وزارت صمت این اجازه را دارد که بلافاصله بعد از متوجه شدن سواستفاده کارت را ابطال کند، گمرک نیز این اختیار را دارد که کارت بازرگانی افراد غیرواقعی را ابطال کند.

او افزود: یکی از گلوگاه های فساد تنظیم وکالتنامه در دفاتر اسناد رسمی بود بنابراین آسیب ها شناسایی شد و این کار ممنوع و جلوگیری شد، بنابراین سامانه ها و نظام الکترونیک باید کمک کنند و سازمان مالیاتی با بهره برداری طرح جامع مالیاتی و اطلاعاتی که در اختیار بانک های اطلاعاتی سازمان مالیاتی قرار گرفته می تواند روند کار را رصد کند.
 
مدیرکل حقوقی سازمان امور مالیاتی گفت: به موجب بند "ت " ماده 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز وزارت صمت مکلف بوده سامانه یکپارچه اعتبار سنجی و رتبه بندی اعتباری را طراحی کند که این سامانه اول مهر امسال راه اندازی شد که می تواند در جلوگیری از مفاسد کمک کند.
 
حسین سلاح  ورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی در ارتباط تلفنی درباره کارت بازرگانی گفت: کارت بازرگانی را تنها اتاق بازرگانی صادر نمی کند بلکه هم اتاق بازرگانی وهم اتاق تعاون در صدور کارت بازرگانی به عنوان پیشخوان عمل می کنند و اتاق بازرگانی و تعاون و وزارت صمت به صورت مشترک رسیدگی های لازم در سیستم اتوماسیون را انجام می دهد و در نهایت کارت صادر می شود.
 
 
فرار مالیاتی کارت های بازرگانی
 
 او افزود: کارت بازرگانی یکبارمصرف نداریم و این اشتباه است، کسانی در گذشته کارت بازرگانی می گرفتند و بعد از خلاء قانونی استفاده کرده و در قالب وکالت کارت را در اختیار شخص دیگر قرار می دادند.

سلاح ورزی درباره شرایط صدور کارت گفت: در سال های قبل شرط تحصیلات نداشتیم که در مقاطع زمانی شرط دیپلم و اکنون شرط داشتن لیسانس لحاظ شده است و شرایط را اساس مقررات صادرات و واردت هیئت وزیران تعیین کرده است.

او افزود: سه سال است که سواستفاده ها از کارت بازرگانی به حداقل رسیده که گمرک علاوه بر مالیات بر ارزش افزوده 4 درصد مالیات برای واردکننده قرار داده و اتاق بازرگانی نیز برای کسانی که اولین بار کارت می گیرند پیشنهاد سقف واردات را داده است. حساب جاری و داشتن چک و نداشتن چک برگشتی نیز از دیگر الزامات برای دریافت کارت بازرگانی است.

سلاح ورزی گفت: وجود کارت بازرگانی نیز مجوز بیهوده و مانع کسب و کار است که یکی ابزارهایی است که دولت برای وصول مطالبات خود از آن استفاده می کند.

نایب رئیس اتاق بازرگانی گفت: همانطور که لیست استفاده کنندگان از ارز منتشر شد از سازمان امور مالیاتی نیز درخواست می شود لیست دریافت کنندگان و استفاده کنندگان کارت بازرگانی را منتشر کند تا به صورت واضح و روشن رسیدگی شود.

سلاح ورزی گفت: نظام مالیاتی ما ایراد دارد و ما در شرایط رکود، تورم و رونق نتوانسته ایم سیاست متناسب با وضعیت اقتصادی را تنظیم کنیم.
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۲°