خلاء قانونی در کسب و کار وجود ندارد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:59 - جمعه 30 فروردين 1398
هفته بیست و ششم لیگ برتر فوتبال: « سایپا ۲ ـ سپاهان ۵ » ؛ « نفت‌مسجدسلیمان ۰ ـ استقلال خوزستان ۰ » «محمدصادق فیروزپور» و «علیرضا عبداللهی» به دیدار فینال رقابت های بین المللی کشتی آزاد جوانان جام قهرمانان ترکیه راه یافتند تیم شهرداری ورامین نماینده ایران در نخستین دیدار رقابت‌های والیبال جام باشگاه‌های آسیا در چین تایپه ۳ ـ ۱ نماینده اندونزی را شکست داد بازی‌های سوم مرحله نیمه نهایی لیگ برتر بسکتبال: « شهرداری گرگان ۸۱ ـ شیمیدور تهران۶۴ » ؛ « نفت آبادان ۷۹ ـ پتروشیمی بندرامام ۷۰ » بر اساس جدیدترین رده‌بندی تیم‌های ملی فوتسال جهان در سال ۲۰۱۹، تیم ملی فوتسال ایران همچنان در رتبه سوم جهان و اول آسیا قرار دارد تیم های آرسنال، چلسی، فرانکفورت و والنسیا به مرحله نیمه نهایی لیگ فوتبال اروپا راه یافتند
کد خبر: ۶۳۹۷۵۲
تاریخ انتشار: سه‌شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۹
مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت کار: در حوزه فعالیت های کسب و کار با حجم انبوهی از قوانین و مقررات روبرو هستیم که برخی با هم در تناقض هستند اما خلاء قانونی وجود ندارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رحیم سرهنگی  مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت کار در تیتر امشب درباره مهمترین برنامه ها و اولویت های دولت در کارآفرینی گفت: در سیاست های توسعه کارآفرینی و اشتغال در وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی دولت برنامه های مختلفی دارد، در برنامه ششم نیز با همکاری سایر دستگاه ها و بخش خصوصی تدوین و گلوکاه های اشتغال کشور مشخص شده و سیاست گذاری ها انجام شده است.
 
 او افزود: با توجه به شرایط خاص کشور ما و دسترسی به بازار جهانی برنامه هایی تدوین شده که بتوانیم کارآفرینان را به بازار جهانی وصل کنیم و سیاست هایی برای صیانت از اشتغال موجود نیز تدوین و برنامه ریزی شده است.

 خلاء در کسب و کار وجود ندارد
 
سرهنگی گفت: بهبود فضای کسب و کار و قوانین آن یکی از المان های بسیار مهم است اما المان های دیگری هم هست که دست به دست هم می دهند تا موتور محرکه توسعه کارافرینی کشور راه بیفتد و اشتغال پایدار مونتاژ شود.
 
وی افزود: در کسب و کار رابطه بین دولت و کارآفرین یا بخش خصوصی مهم است، دولت باید برای هر تصمیمی که فضای کسب و کار را تحت تاثیر قرار می دهد با بخش خصوصی مشورت کند، در تصمیم گیری ها وظیفه دولت در کنار بخش خصوصی تعریف شده است.
 
 او افزود: بهترین عملکرد ما دریافت مجوز است اما بدترین عملکرد ما در شروع و راه اندازی فضای کسب و کار است بنابراین در مقایسه با کشورهای مختلف زیاد موفق نبوده ایم.
 
او درباره برنامه های دولت درباره توسعه کار آفرینی گفت: تصمیم دولت این بوده که پنجره واحد در بخش توسعه کارآفرینی را به بخش خصوصی واگذار کند و این کار به صورت پایلوت در شهر کاشان در حال انجام است و در مقایسه با سال های قبل وضعیت ما در توسعه کارافرینی و بهبود فضای کسب و کار بهتر شده است.

او افزود: در بهبود فضای کسب و کار قوانین زیادی نوشته شده اما در هر رسته ای یک مانع برای توسعه آن رسته وجود دارد مثلا در رسته زنبور عسل نتوانسته ایم ارزش افزوده بالایی داشته باشیم یا در رسته پوشاک نیز حلقه مفقوده ای وجود دارد که در این جاها نیاز است دولت وارد شود و با تزریق مشوق های مالی کمک کند تا حلقه مفقوده برطرف شود.

 سرهنگی درباره تامین نقدینگی برای سرمایه در گردش کارآفرینان گفت: مساله اصلی کارآفرینان این است که برای تامین مواد اولیه نیاز به سرمایه درگردش دارند که در این زمینه خلاهایی دیده می شود.
 
وی ادامه داد: دولت در بخش روستایی برای سرمایه درگردش و ایجاد کسب و کارهای جدید تسهیلاتی در نظر گرفته اما این تسهیلات کفایت نمی کند و نیاز به تقویت بیشتر دولت دارد؛ در شرایط فعلی دولت وظیفه دارد که کمک کند که بسته هایی برای شرایط فعلی و بهبود فضای کسب و کار در نظر گرفته است.

در ادامه برنامه سیدعلی هاشمی  کارشناس اشتغال گفت: ما در کارآفرینی2 نگاه کلان و خرد را داریم، دولت در سطح  کلان وظایفی دارد که باید محیط را برای کسب و کار و کار افرینان سهل کند تا وقتی کارآفرینی وارد کار می شود تصویر روشن تری از کار داشته باشد و قوانین منسجم باشد و این قوانین حامی حقوق کارافرین باشد.
 
خلاء در کسب و کار وجود ندارد 
 
 او افزود: در حوزه فعالیت های کسب و کار با حجم انبوهی از قوانین و مقررات روبرو هستیم که برخی در تناقض هستند، تناقض ها می تواند تفسیرهای مختلفی را فراهم کند که برخی تفسیرها نیز فساد انگیز خواهد بود.
هاشمی گفت: مهمترین مساله سرمایه گذار امنیت است و بخشی از امنیت انسجام قوانین است که اگر ما در این چارچوب حرکت کنیم می تواند در توسعه اشتغال کمک کند.
 
وی ادامه داد: دولت در زمینه توسعه کسب و کار قدم هایی را برداشته، حتی بانک جهانی نیز در آخرین گزارش خود نسبت به سال گذشته بهبود فضای کسب و کار را برای ایران دیده است اما در کل دنیا ما 4 رتبه عقب تر رفته ایم.
 
او افزود: در شاخص های 11 گانه بانک جهانی شروع کسب و کار، دریافت مجوزها، مالیات و قوانین و مقررات بازار کار و غیره در نظر گرفته شده که ما در دریافت مجوز ها رتبه 86 را داریم.

هاشمی درباره موانع توسعه کسب و کار و اشتغال گفت: برای ایجاد اشتغال نیازمند چارچوب نظری و فکری هستیم، فضای کسب و کار در کشور ما نسبت به سالهای قبل بهتر شده اما نسبت به دنیا کند هستیم.
وی ادامه داد: رقابت و شایسته سالاری در ورود بخش خصوصی مهم است بنابراین رقابت و حفظ حقوق مالکیت نیز در این زمینه مهم است، در محیط شروع کسب و کار72 و نیم روز زمان نیاز داریم، ما منابع عالی در کشور داریم اما استفاده از پتانسیل در زمینه های مختلف مثل گردشگری بسیار مهم است.

هاشمی گفت: در بررسی های میدانی قوانین و مقررات مختلف بررسی شده است، مثلا در بیمه بیکاری تنها کشوری هستیم در دنیا که حق بیمه بیکاری از جانب کارفرما پرداخت می شود این درحالی است که این امر در دنیا به صورت سه جانبه و 2جانبه انجام می شود.
 
او افزود: ما قوانین مبهم زیاد داریم علاوه بر این استفاده از فناوری های نوین نیز می تواند به شدت هزینه ها را کاهش دهد که در کشور ما زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد و در مجلس هم پارادایم مشخص فکری دیده نمی شود، قانون کار از بدو تصویب نیز یکی معضلات کار بوده است بنابراین دولت و مجلس می توانند در چارچوب فکری مشخص به توسعه کارآفرینی و بهبود فضای کسب و کار کمک کنند.
 
خلاء در کسب و کار وجود ندارد 
 
مصری نماینده مجلس در ارتباط تلفنی درباره مقررات زدایی و برداشت موانع کسب و کار گفت: به غیر از کمیسیون های مجلس که در قانون آیین نامه است، سه دوره است که مجلس کمیسیون ویژه برای اشتغال ایجاد کرده و به صورت مستمر از بخش خصوصی و دولت دعوت کرده تا مشکلات را برطرف کنند. دولت باید لوایحی در این زمینه به مجلس ارائه کند که این کار انجام نشده است.
وی افزود: ریشه اشتغال در تولید است بنابراین با حل کردن مساله تولید مشکل اشتغال نیز برطرف خواهد شد که متاسفانه بخش تولید ما مورد حمایت دولت نیست و دست و پای تولید بسته است چون نظام ما بر اساس واردات است.
 
مصری ادامه داد: دولت با اراده قوی می تواند بخشنامه هایی که دست و پاگیر تولید است را بردارد و قوانین زائد را با ارائه لوایح حذف کند. 
 
مصری افزود: دولت با تدبیر درست می تواند سرمایه ها را به بخش تولید سرازیر کند تا با حمایت تولید مشکلات اشتغال نیز مرتفع گردد.
 
برچسب ها: کارآفرینی ، اشتغال
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۰°    ۲۰°