ثبت معاملات و اخذ مالیات، راه کوتاه کردن دست سوداگران

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:42 - سه‌شنبه 22 آبان 1397
گزارش‌ها از ادامه حملات جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به مناطق مختلف نوار غزه حکایت دارد ساختمان شبکه تلویزیونی الاقصی، هتل الامل، مقر نیروهای گارد ساحلی و مرکز خان یونس از جمله مکان‌هایی است که صهیونیست‌ها از دیشب تا صبح امروز بمباران کرده‌اند در این حملات ۴ فلسطینی شهید و ۹ تن زخمی شدند نیروهای مقاومت فلسطین در پاسخ به این حملات، شهرک صهیونیست نشین عسقلان را با چند موشک هدف قرار دادند در این حملات دو صهیونیست به هلاکت رسیدند و بیش از ۵۰ نفر زخمی شدند الجزیره: انتخابات محلی در شهرک عسقلان به علت وخامت اوضاع امنیتی به تعویق افتاد ارتش رژیم صهیونیستی از وحشت حملات نیروهای مقاومت نظامیان ذخیره خود را فراخواند حماس: مقاومت با تمام توان به حملات وحشیانه دشمن اشغالگر پاسخ خواهد داد حماس: دشمن صهیونیست باید پیام ما را به خوبی دریافت کند و از پیامد جنایت‌های خود آگاه باشد سخنگوی گردان‌های قسام: در صورت ادامه حملات به غزه یک میلیون صهیونیست در انتظار موشک‌های ما باشند المیادین: تاکنون ۴۰۰ موشک از نوار غزه به شهرک های صهیونیست نشین شلیک شده است رسانه های رژیم صهیونیستی اذعان کردند سامانه دفاعی گنبد آهنین بیشتر از هر زمان دیگری ناکارآمد است وزارت خارجه لبنان از جامعه جهانی خواست برای توقف حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی به مناطق مسکونی غزه هر چه زودتر وارد عمل شود حزب الله لبنان در بیانیه‌ای، تجاوزگری های رژیم صهیونیستی به غزه و کشتار فجیع فلسطینیان را محکوم کرد روسیه با تحریک آمیز خواندن عملیات نظامی رژیم صهیونیستی، این رژیم را مسئول تشدید تنش‌ها در غزه دانست
کد خبر: ۶۴۰۵۳۶
تاریخ انتشار: شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۵
کارشناسان مسکن معتقدند ایجاد سامانه ثبت معاملات و مالیات بر عایدی مسکن دو راهکار اصلی در مقابله با سوداگری بازار مسکن است اما نماینده مجلس و رئیس اتحادیه املاک نظر دیگری دارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، زارعی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و پروین پور کارشناس سیاست گذاری مسکن در تیتر امشب تاکید کردند با این دو راهکار می توان از احتکار مسکن جلوگیری و با سوداگری در بازار مسکن مقابله کرد که به مراتب حباب قیمت مسکن نیز شکسته خواهد شد اما شهریاری عضو کمیسیون عمران مجلس و قلی خسروی رئیس اتحادیه املاک با رد آمار و ارقام ارائه شده مبنی بر سوداگری در بازار مسکن تاکید کردند: مالیات بر عایدی مسکن راهکار مناسبی برای مقابله با سوداگری نیست.

افشین پروین‌پور کارشناس بازار مسکن درباره واسطه گری و سوداگری در بازار مسکن گفت:2 تقاضا در بازار مسکن داریم تقاضای مصرفی و سرمایه ای که تقاضای مصرفی یعنی خرید ملک به قصد استفاده و سرمایه ای همان تقاضای سوداگرانه است که خریدار یا سرمایه گذار ملک یا زمین را برای کسب سود بیشتر خریداری می کند.

 دوراهکار اصلی مقابله با سوداگری بازار مسکن
 
او افزود: فعالیت های واسطه گری و سوداگری که در قبال سود انجام می شود باید از بازار مسکن حذف شود و در بازار مسکن باید فقط تولید کننده و بازارهای مصرفی وجود داشته باشد چون عمده افزایش قیمت مسکن به واسطه همین سوداگران انجام می شود.

 پروین پور گفت: ثبت سامانه ملی املاک و مستقلات برای مسکن لازم است که در کشور ما هنوز انجام نشده است. در این سامانه باید حاکمیت تعداد املاک و مالکین وتعداد معاملات انجام شده را رصد کند.
وی افزود: نکته مهم این است که به دلیل حباب قیمتی مسکن، وجود و حضور  تقاضاهای سوداگرانه بسیار زیاد است و جریان های قیمتی را این ها تعیین می کند.

 پروین پور افزود: بازار مسکن شرایط و ویژگی خاصی دارد که رفتار عمومی بازارهای دیگر نیست، ممکن است در بازار مسکن عرضه را بتوان افزایش داد یعنی مسکن ساخته شود اما عرضه به دلیل رفتارهای سوداگرانه وارد بازار مسکن نشود و به فروش نرسد که این کار آمار خانه های خالی را بالا می برد.

 او افزود: بزرگترین سوداگران بخش مسکن بانک ها و موسسات مالی و اعتباری هستند که با وارد کردن پول های درشت در بازار مسکن تعداد خانه های خالی و احتکار شده را بالا می برند.
او افزود: با ثبت معاملات مسکن می توان سوداگری را کاهش داد که راهکار آن مالیات است، اقصاددانان معتقدند اگر کالایی مورد نیاز مردم باشد و وارد بازار نشد با ابزار اقتصادی می توان آن را داغ کرد بنابراین در معاملات می توان با دریافت مالیات بر عایدی در بخش مسکن از افزایش خانه های خالی و افزایش قیمت جلوگیری کرد، با این کار مسکن های خالی وارد بازار می شود و از معاملات سوداگرانه جلوگیری می شود.

 او افزود: ضرری که بازار مسکن به اقتصاد می زند قابل مقایسه با بازار خودرو و غیره نیست، سوداگری موجب شده است قیمت مسکن به حدی بالا رود که متقاضی حتی توان پیش خرید را ندارد بنابراین با ابزار مالیاتی می توان حباب قیمتی مسکن را شکست،مالیات اگر درست گرفته شود سرمایه ها از بخش سوداگرانه به بخش ساخت و ساز وارد می شود، مالیات با حذف سوداگری به رونق تولید و ساخت و ساز کمک می کند.

رحیم زارع  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ارتباط تلفنی در حمایت از طرح مالیات بر عایدی مسکن گفت: تفسیر خرید مسکن برای مصرف با تفسیر برای سوداگری متفاوت است.
 
 دوراهکار اصلی مقابله با سوداگری بازار مسکن

رحیم زارع افزود: در سال های 85 تا95 تقریبا به عکس سال های گذشته تقاضای مسکن برای سرمایه گذاری و سوداگری است،بهای زمین در تهران نیز 128 برابر شده است.

او به 78 برابر شدن قیمت مسکن در تهران بین سالهای 71 تا 94 اشاره کرد و افزود: میانگین افزایش قیمت مسکن در سال های اخیر 70 درصد است.

وی با تایید نیاز به یک سامانه ملی تولید و  معاملات مسکن در کشور گفت: برای رونق تولید مسکن راهکارهای زیادی وجود دارد؛ از جمله نگرفتن مالیات، اما باید برای تقاضای سرمایه ای مسکن تصمیم ملی و  از راههای آن همین مالیات بر عایدی مسکن است.

وی با اعتقاد بر اینکه اجرای طرح عایدی باعث رونق تولید مسکن می شود، گفت: مالیات بر عایدی مسکن 10 تا 15 درصد معاملاتی را شامل می شود که در خرید و فروش مسکن به قصد سوداگری شرکت می کنند.

او افزود: در این طرح تولید کنندگان و سازندگان مسکن معاف از مالیات می شوند که به دنبال آن رونق تولید و مشاغلی است که به مسکن وابسته اند. 
 
شهریاری عضو کمیسیون عمران مجلس و دیگر مهمان تیتر امشب گفت: در اقتصاد چیزی به نام دلال و واسطه نداریم، دلال یا واسطه عین خریدار و متقاضی یا عین فروشنده عمل می کند.

سیدکمال‌الدین شهریاری به سیستم تعادل در بازار عرضه و تقاضا اشاره کرد و افزود: با دستور و طراحی سامانه نمی توان قیمت مسکن را کنترل کرد.
 
او افزود: اگر مسکن به اندازه مورد نیاز تولید و عرضه شود و راهی برای سوداگری یا سرمایه گری پیدا شود قیمت مسکن متعادل می شود.

شهریاری درباره علت مخالفت با طرح عایدی سرمایه در مسکن گفت: سرمایه مجموعه دارایی هایی است که در بخش های مختلف تولید می تواند فعالیت کند و اگر دولت بخواهد ثبات در اقتصاد بوجود بیاورد باید طرح مالیات بر عایدی مسکن را بر کل سرمایه گذاری در بخش های دیگر تولید لحاظ کند.
 
 دوراهکار اصلی مقابله با سوداگری بازار مسکن
 
به گفته شهریار ی چنانچه طرح مالیات بر بخش سرمایه ای مسکن اجرایی شود بر تولید مسکن و مشاغلی که به آن وابسته است آسیب می رساند، بنابراین این طرح یعنی گرفتن مالیات بر عایدی مسکن ناقص است.

عضو کمیسیون عمران مجلس به آگهی های مختلف فروش یا خرید مسکن در سایت ها و فضای مجازی اشاره کرد و گفت: مشکل سامانه یکپارچه نیست، مصرف کننده بطور مستقیم می تواند از تولید کننده مسکن خرید یا پیش خرید کند. 
 
مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز درباره نقش دلالان در بازار مسکن گفت: آمارها نشان میدهد، از اول فروردین 96 تا 13 آبان 96 تعداد کل قراردادهای مسکن  835 هزار و 721 عدد بوده که از این تعداد 385 هزار و 144 مبایعه نامه و441 هزار و 118 عدد هم اجاره نامه می باشد و از اول فروردین 97 تا 13 آبان 97 تعداد کل قراردادهای کل کشور 849 هزار و 593 عدد بوده که از این تعداد 461 هزار و 82 عدد مبایعه نامه و 379 هزار و یک عدد آن اجاره نامه بوده است.

 او افزود: دلال یعنی دلالت کننده و کسی که بتواند دلیل بین 2نفر بیاورد بنابراین دلال یعنی کسی که بتواند دلالت کند، تمام معاملات یعنی 70 درصد معاملاتی که از طریق کد رهگیری انجام شده است کار دلالی بوده است.   

 قلی خسروی گفت: کد رهگیری باعث امنیت معاملات می شود و 70 درصد معاملات با کدرهگیری و بواسطه دلالی انجام شده است.
او درباره واسطه گری در بازار مسکن گفت: سوداگری در بازار مسکن را نداریم اما منعی هم برای خرید نداریم و 2 سوم معاملات که گفته می شود از طریق واسطه گری بوده است را تایید نمی کنم.

دوراهکار اصلی مقابله با سوداگری بازار مسکن
 
 او درباره سوداگری گفت: اگر عرضه زیاد شود جلوی سوداگری نیز گرفته می شود،خرید و فروش ساختمان های بلند مرتبه را فقط بانک ها می توانند انجام دهند.

 


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۸°    ۱۱°