فرجی دانا برکنار شد- متن سخنرانی مخالفان و موافقان و دفاع وزیر

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:20 - چهارشنبه 01 اسفند 1397
گروه مقاومت عراقی: اظهارات مداخله جویانه کاردار آمریکا، توهین به نظامیان عراقی است
کد خبر: ۶۴۲۹۲
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۸:۳۵
رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، پس از استیضاح مجلس شورای اسلامی، موفق به اخذ رای اعتماد نشد و از کابینه دولت یازدهم کنار گذاشته شد. رئیس جمهور باید شخص دیگری را به عنوان وزیر معرفی کند.
فرجی دانا برکنار شد/ متن سخنرانی مخالفان و موافقان و دفاع وزیر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، بررسی طرح استیضاح رضا فرجی‌دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست علنی امروز چهارشنبه 29 مرداد مجلس شورای اسلامی با استناد به مواد 112، 222، 223، 224، 225، 226، 225، 226، 227، 228، 229 و 230 آیین نامه داخلی مجلس برگزار شد.

پس از نطق مخالفان و موافقان استیضاح وزیر و دفاعیات فرجی دانا، رای گیری انجام شد و در نهایت از مجموع 279 رای ماخوذه، 145 نماینده رای به عدم اعتماد دادند، 110 نفر رای اعتماد دادند و 15 نفر نیز رای ممتنع دادند.پیش از این در نشست علنی سه‌شنبه 21 مرداد ماه استیضاح رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری پس از پایان فرصت یک ماهه وزیر مربوطه با اصرار نمایندگان خواستار استیضاح و با امضای حدود 51 نماینده مجلس اعلام وصول شد.

استیضاح کنندگان در نامه ارائه شده به هیأت رئیسه مجلس، دلیل استیضاح خود را عدم پایبندی به رویه‌های قانونی و مصالح کشور، مشی اعتدال و وعده های داده شده در زمان رای اعتماد مجلس و ترویج افراطی گری در دانشگاه ها عنوان کرده بودند.

متن کامل طرح استیضاح وزیر علوم بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

هیات رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی با سلام و تهیات

احتراما همان گونه که مستحضر هستید دانشگاههای کشور محل تربیت نیروی انسانی متخصص، متعهد و دانشمند و کانون اصلی تولید علم و دانش در کشور است و به واسطه همین ارزش و اهمیت است که حضرت امام (ره) دانشگاه را کارخانه انسان سازی و ضامن استقلال کشور دانستند و رهبری معظم انقلاب اسلامی ، اسلامی شدن آن را خواستار شده و تولید علم و تسریع در دانش اندوزی علم را از اولویت های ایران اسلامی برشمردند.

با عنایت به شرایط ویژه کشور و ضرورت عبور عزت مدارانه از مقابله با جنگ تحمیلی اقتصادی نظام سلطه به رهبری آمریکا، لزوم آرامش و دقت نظر در پرهیز از ایجاد تنش و افراط در محیط های علمی صد چندان می نماید با کمال تاسف شیوه مدیریت جناب آقای فرجی دانا وزیر محترم علوم ،‌تحقیقات و فناوری خلاف مصالح کشور و انتخاب رویه ای است که مانع رشد تولید علم و در عوض قرار دادن دانشگاهها در راستای تندروی و افراط است که با شعارهای دولت یازدهم هم تعارض دارد و حاصلی جز عقب افتادگی علمی کشور و بی ثباتی در حوزه علم و فناوری و ایجاد زمینه تنش و التهاب آفرینی در جامعه نخواهد داشت.

که نشانه های آن کاملا آشکار است از این رو ما امضا کنندگان ، مطابق اصل 89 قانون اساسی به دلایل ذیل خواهان استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری به علت عدم پایبندی ایشان به رویه های قانونی مصالح کشور ، مشی اعتدال و وعده های داده شده در زمان رای اعتماد مجلس و به تبع آن ایجاد و فراهم سازی بستر و ترویج افراطی گری در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی هستیم.

1- عدم پذیرش و سرگردانی پذیرفته شدگان قانونی بورسیه های تحصیلات تکمیلی و متاسفانه ارائه مجوز پذیرش افراد رد صلاحیت شده در این دوره ها علی رغم تاکید مراجع ذی صلاح و قانونی در کشور و بازگرداندن برخی از اساتید اخراج شده توسط هیات های رسیدگی به تخلفات یا مراجع ذیربط دانشگاهی

2- اعزام گروههای سیاسی بعضا دارای سوابق تندروی در قالب کارشناسان، ارزیابی عملکرد روسای دانشگاهها که زمینه ایجاد تنش را در دانشگاهها فراهم نموده و تغییر شیوه انتخاب روسای دانشگاهها برخلاف رویه های جاری شورای عالی انقلاب فرهنگی برخلاف دستور صریح ریاست محترم جمهوری

3- منصوب نمودن عناصر دارای سابقه مشخص در فتنه 88 در مسئولیت های مهم ستادی ‌وزارت خانه و عزل اشخاص عالم، متعهد و مدیر از برخی دانشگاهها و نصب افراد دارای سوابق تند و افراطی به ویژه در مدیریت های میانی دانشگاهها

4- عدم مواجه درست با تحرکات سیاسی ضد انقلاب و ضد نظام برخی عناصر فعال در دانشگاهها و میدان دادن به برخی نشریات دارای رویکرد ضد دینی و گرایشات شدیدا قومی و تجزیه طلبانه در محیط های دانشگاهی و احیای برخی تشکل های افراطی و آشوب طلب.* آیین‌نامه داخلی مجلس در بررسی طرح استیضاح وزیر علوم

بر اساس ماده 226 آیین‌نامه داخلی مجلس پس از بیانات استیضاح کنندگان، رئیس‌جمهور مى‏تواند به دفاع از وزیر یا وزیران مورد استیضاح بپردازد، همچنین وزیر یا وزیران مورد استیضاح نیز مى‏توانند به دفاع از خود بپردازند. حداکثر وقت دفاع از استیضاح براى رئیس جمهور یا چند وزیر پنج ساعت و براى یک وزیر سه ساعت خواهد بود.

در تبصره 1 این ماده آمده است که وزیر یا وزیران مورد استیضاح مى‏توانند حداکثر یک ساعت ازوقت دفاع خود را در اختیار یک یا دو نفر از نمایندگان موافق قرار دهند.

در تبصره 3 این ماده آمده است که استیضاح‌کنندگان مجاز نخواهند بود در ضمن ارائه دلایل و توضیحات خود، موضوعات دیگرى را که به مورد استیضاح مربوط نیست مورد بحث قرار دهند.

بر اساس ماده 227 آیین‌نامه داخلی مجلس پس از پاسخ وزیر یا وزیران مورد استیضاح و یا پاسخ رئیس‏ جمهور از طرف هیأت وزیران مورد استیضاح، حداکثر دو نفر از نمایندگان استیضاح‌کننده حق دارند توضیحات تکمیلى بدهند، به شرطى که صحبت هرکدام از ربع ساعت تجاوز ننماید، رئیس جمهور مى‏تواند حداکثر یک ساعت به دفاع از هیأت وزیران بپردازد و وزیر مورد استیضاح هم مى‏تواند حداکثر نیم ساعت مجدداً از خود دفاع کند.

در ماده 228 آمده است که پس از انجام استیضاح، رئیس جلسه عدم اعتماد وزیر یا وزیران را به رأى مى‏گذارد.

همچنین بر اساس ماده 229 آیین‌نامه داخلی درصورتى که وزیر یا هیأت وزیران مورد استیضاح در مجلس حاضر نشوند، استیضاح‏ کنندگان مطالب خود را بیان مى‏کنند و رئیس جلسه اعلام أخذ رأى عدم اعتماد مى‏کند.

جنتی در جلسه استیضاح

* حضور 8 وزیر در مجلس

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، گودرزی وزیر ورزش و جوانان، زنگنه وزیر نفت، طیب نیا وزیر اقتصاد، جنتی وزیر ارشاد و رحمانی فضلی وزیر کشور، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، سیف مدیرعامل بانک مرکزی، علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش، ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش، مجید انصاری معاون پارلمانی دولت، قشقاوی معاون پارلمانی وزارت خارجه ونصیری قیداری معاون پارلمانی وزارت علوم، فرجی دانا را در این جلسه همراهی می کنند.

رئیس جمهور در جلسه استیضاح وزیر علوم حضور پیدا نکرد و به اردبیل می رود. اسحاق جهانگیری بجای حجت الاسلام و المسلمین روحانی به مجلس آمد و وزرا را همراهی می کند.

زاکانی در مجلس

* زاکانی؛ نخستین موافق استیضاح:

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه استیضاح‌کنندگان عمدتا از حامیان فرجی‌دانا در روز رای اعتماد وی بودند، گفت: آنان امروز راهی جز استیضاح برای اصلاح رویه وزارت علوم نیافتند.

علیرضا زاکانی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه 29 مرداد) مجلس شورای اسلامی، به عنوان نخستین موافق استیضاح رضا فرجی‌دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سخنانی با اشاره به سنت ابتلا و آزمون الهی برای سنجش راست‌گویی بندگان خدا گفت: امروز این سنت شامل حال ما در مجلس شده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با ابراز تاسف از اینکه در آستانه هفته دولت راهی جز استیضاح وزیر علوم نمانده است گفت: با این استیضاح سعی داریم مانع ایرادات اساسی در دولت و آسیب‌هایی که به ایران عزیز وارد می‌شود را بگیریم.

زاکانی اولویت اول امروز کشور را بحث فرهنگ دانست و گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مسئول جهت‌دهی علمی کشور در مسیر اقتصاد مقاومتی است و امروز برای رهایی از مشکلات باید کمر همت بست تا از موانع عبور کرده و به اهداف بالفعل و بالقوه خود برسیم.

وی اهمیت این موضوع را برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دارای ویژگی‌های دوچندان دانست و گفت: نمایندگان محترم دولت و مجلس امروز روز امتحان ما است تا معلوم شود که منافع فرقه‌ای و جناحی را در اولویت قرار می‌دهیم یا منافع ملت را.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه استیضاح‌کنندگان عمدتا از حامیان فرجی‌دانا در روز رای اعتماد به وی بودند اظهار کرد: آنان امروز راهی بجز استیضاح برای اصلاح رویه وزارت علوم نیافتند.

علیرضا زاکانی با بیان اینکه علت اصلی طرح استیضاح قانون‌شکنی، التهاب‌آفرینی و فعال کردن همه گروه‌های فرقه‌ای و قومی و گروه‌گرا در دانشگاه به جای انسان‌سازی در این نهاد مهم است.

وی با بیان اینکه برای نمونه به چند مورد اشاره می‌کنم افزود: بکارگیری برخی مسئولان وزارتخانه بدون رعایت آیین‌نامه حراست‌ها مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام برای استعلام نظر وزارت اطلاعات در جهت انتساب مدیران وزارتخانه‌ها بود؛ ممکن است آقای وزیر با استعلامی که اخیراً درباره برخی مدیران از وزارت اطلاعات گرفته‌اند خود را تابع قانون نشان دهند اما سوال این است که چرا پس از یک سال و چرا بعد از طرح مسئله استیضاح اقدام به این کار کرده‌اند؟

زاکانی ادامه داد: بازگشت عناصر بی‌صلاحیت به دانشگاه‌ها دلیل دیگری برای استیضاح علوم است؛ وزیر محترم اطلاعات دولت یازدهم طی نامه‌ای رسمی به سران قوا به جذب برخی افراد محارب و آشوبگر توسط وزارتخانه علوم و دانشگاه آزاد اعتراض کرد و سند این نامه نیز هم‌اکنون پیش چشم نمایندگان قرار دارد.

نماینده مردم تهران تصریح کرد: در جلسه‌ای که با حضور وزیر علوم و وزیر اطلاعات برگزار شد آقای فرجی‌دانا تصریح کرد که دانشگاه آزاد به ما جوابگو نیست و رویه و روش جدایی را پیش می‌گیرد.

وی اضافه کرد: ما به عنوان نمایندگان مجلس با اسامی اعلام شده از سوی وزارت اطلاعات کاری نداشتیم بلکه سوالمان این بود که چرا بدون استعلام از وزارت اطلاعات این افراد جذب شده‌اند. آن هم کسانی که در آن زمان صلاحیت انتساب در این سمت را نداشتند.

زاکانی با بیان اینکه منطق ما حکومتداری درست و با ضابطه است نه حکومتداری سلیقه‌ای تاکید کرد: وزیر علوم به نامه وزیر اطلاعات عمل نکرد.

نماینده مردم تهران اعتراض دیگر استیضاح‌کنندگان را به موضوع هیات‌های جذب اساتید و انتخاب روسای دانشگاه‌ها عنوان کرد و افزود: علی‌رغم اعتراض شورای عالی انقلاب فرهنگی این رویه غلط ادامه پیدا کرد؛ طبق آیین‌نامه روسای دانشگاه‌ها با معرفی وزیر و تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی محسوب می‌شود اما آقای فرجی‌دانا به بهانه کسب نظر اساتید هیات‌های سه نفره‌ای را به دانشگاه‌ها فرستاد که منشأ التهاب‌آفرینی و اختلاف به این دانشگاه‌ها شدند و بعضا با انتخاب‌های سلیقه‌ای التهاب‌آفرینی کردند.

زاکانی ادامه داد: با تاکید رئیس‌جمهور مبنی بر تغییر رویه پیش‌گرفته شده در انتخاب روسای دانشگاه‌ها از سوی وزارت علوم آقای فرجی‌دانا بدون توجه به نظر شورا کار خود را انجام دادند.

زاکانی با اشاره به رویه هیأت‌های جذب تصریح کرد: این امر مورد اعتراض اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت زیرا که اولا نظرخواهی از اساتید درست است اما شیوه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اشتباه است و موجب التهاب‌آوری در دانشگاه‌ها می‌شود و نباید به گروه‌های فرصت‌طلب فرصت دهیم.

نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به شباهت فعالیت‌های وزارت علوم دولت یازدهم با فعالیت‌های صورت گرفته در اواخر دهه 70 و 80 تصریح کرد: آقای فرجی‌دانا باید در برابر نشریاتی که درخواست تجزیه ایران را دارند و یا با دعوت از آشوب بی‌اخلاقی را رواج می‌دهند جواب دهند که آیا این نشریات دانشجویی است، چرا که در این نشریات مبانی انقلاب اسلامی و وحدت ایران زیر سوال رفته است.

زاکانی با اشاره به رویه غلط حاکم بر وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: اصلاح رویه غلط حاکم بر وزارتخانه یکی از دلایلی بوده است که موجب اعتراض نمایندگان مجلس شده است و باید نسبت به این امر توجه شود.

انصاری در مجلس

* نامه انصاری در حمایت از روحانی:

انصاری در جلسه استیضاح نامه ای به رئیس مجلس داده و تاکید کرد که رئیس جمهور از بورس استفاده نکرده است.

لاریجانی پس از دریافت نامه انصاری و ویدئو چک گفت: من گفتم تحقیق کردند و مطالب آقای زاکانی چک شد که ظاهراً در فیلم از زبان آقای زاکانی آمده است "به نظرم بخش زیادی از وزرای محترم و معاونین ایشان و ریاست جمهوری از این موهبت استفاده کرده‌اند"، ظاهراً نطق لسانی بوده و نوشته‌شان غیر از بیان‌شان بود. اگر اشتباهی در بیان بوده است، تصحیح می‌شود.

* غضنفرآبادی، موافق استیضاح:

نماینده مردم بم در مجلس با بیان اینکه فرجی دانا فضای دانشگاه ها را آشفته سیاسی کرد، گفت: فرجی دانا در دوره مدیریت خود در دانشگاه ها مدیریت نکرد بلکه مدیریت شد.

موسی غضنفرآبادی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 29 مردادماه) مجلس شورای اسلامی، در موافقت با استیضاح رضا فرجی دانا وزیر علوم،‌تحقیقات و فناوری گفت: موضوعاتی که من امروز مطرح می کنم تخلفات قانونی است، اهمیت و حساسیت دانشگاه و وزارت علوم بر کسی پوشیده نیست دانشگاه ها محور همه پیشرفت ها به ویژه اقتصاد، فرهنگ، اخلاق هستند از این رو اگر فضای دانشگاه ها فضای علمی،‌ فضای تحقیق و فضای اندیشیدن نباشد نه اقتصاد، نه اخلاق، نه فرهنگ، نه پیشرفت،‌ نه منطق و نه سیاست داریم.

نماینده مردم بم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: من با توجه به این حساسیت ها دلایلی را برای استیضاح یافتم که طرح را امضا کردم و به دنبال این بودم که اگر این امور از سوی وزیر اصلاح بشود یا در بررسی های این دلایل را قابل اعتنا نبینم امضای خودم را پس بگیرم اما امروز متأسفم زیرا اعتمادم به وزیری که رأی دادم سلب شده است بنده به عنوان یک طلبه و حقوقدان و به عنوان یک قاضی و به لحاظ دو سوگند رعایت عدالت در قضاوت و سوگند به عنوان نماینده در دفاع از حقوق مردم ولله اظهاراتم و مواضعم از روی علم و آگاهی و مسئولیت شرعی و دینی است و نه سیاسی، حزبی، جناحی و گروهی و باندی و نه آنگونه که به غلط فضای سنگین رسانه ای آن را القا کرده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ادامه داد: ذکر این نکته را لازم می دانم که فرجی دانا را همانگونه که آقای رئیس جمهور گفتند انسانی محترم،‌متدین و دانشمند می دانم و باور عمیق قلبی دارم و وظیفه می دانم که دولت را در انجام وظایفش کمک و همراهی نمایم اما با توجه به مطالب مطرح شده از سوی دوستان و با توجه به دلایلی که ارائه خواهد شد آقای وزیر نمی گویم شما نخواستید فضای دانشگاه ها آشفته سیاسی بشود اما می گویم و یقین دارم که شما نتوانستید این موضوع را مدیریت کنید از طرفی دیگر این مشکلات انبوه در دانشگاه ها اتفاق نیافتد و روز به روز بیشتر نشود.

غضنفرآبادی خطاب به فرجی دانا افزود: شما به جای اینکه مدیریت کنید مدیریت شدید و دلیلش این است که می گویند با رفتن شما تغییری در ادامه کار او به وجود نمی آید.

غضنفر آبادی اظهار داشت: وزیر علوم بدون استعلام از نهادهای قانونی انتصابات را انجام داده است، با لجبازی و ناتوانی دو نفر که رد صلاحیت شدند و در فتنه هم حضور داشتند برکنار نکرده است، سیزده آبان ماه سال 93 نامه رد صلاحیت یکی از این افراد صادر شده است.

وی با اشاره به دلایل دیگر استیضاح وزیر علوم گفت: براساس قانون یک سرپرست دانشگاه نمی‌تواند بیش از 6 ماه سرپرست باشد ولی در حال حاضر چندین سرپرست بیش از 6 ماه در دانشگاه‌ها فعالیت می‌کنند.

شما 147 نفر از رد صلاحیت‌شدگان را در مقطع ارشد و 23 نفر دیگر را در مقطع دکتری پذیرفتید؛ از شما نقل شده است که اینها در زمان سرپرستی آقای دکتر توفیقی بوده است. سوال ما این است که نسبت شما با آقای توفیقی چیست؟ آیا در اعتراض به عملکرد او برخوردی با ایشان داشتید؟

غضنفرآبادی ادامه داد: چرا در طول مدت 9 ماه تصدی مسئولیت خود علیرغم استعلامی که وزارت اطلاعات به شما داد نسبت به اینها اقدامی نکردید؟‌

وی با اشاره به اینکه در میان رد صلاحیت‌شدگان کسانی هستند که سابقه هواداری از گروه تروریستی، چپ و تجزیه‌طلبی و نیز برخی که اهانت به مقدسات داشتند، وجود دارد، گفت: چرا عناصر فتنه را به دانشگاه راه دادید؟ اگر مصوبه شورای عالی امنیت ملی در مورد ممنوع‌التصویر بودن آنها نبود امروز فیلم این اشخاص را پخش می‌کردید؟

نماینده مردم بم در چهارمین محور موافقت خود با استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: شما بازی دموکراسی هدایت شده‌ای را با اعزام هیأت‌های منتخب خود به دانشگاه‌ها انجام دادید؛ چرا شورای عالی انقلاب فرهنگی را از حق قانونی خود محروم کردید؟

وی ادامه داد: شما اعضای این شورا را مقابل دانشگاهیان قرار دادید که اگر مطابق نظر شما رای دهند خلاف منویات و قانون عمل کرده باشند و اگر طبق قانون به گزینه‌های شما رای نداده‌اند مشروعیت‌شان در چشم دانشگاهیان مخدوش شود.

غضنفر‌آبادی در محور پنچم سخنان خود گفت: شما یکی از فتنه‌گران را که شورایعالی انقلاب فرهنگی به وی رای نداد با لجاجت حفظ کردید؛ مگر آقای رئیس‌جمهور به شما نگفتند که دو نفر دیگر را نمی‌خواهد نگه دارید چرا او را عوض نکردید؟

وی تصریح کرد: یادتان بیاید که آقای حدادعادل به شما گفت ما با آقای هاشمی - وزیر بهداشت - به تازگی آشنا شده‌اید اما شما را از قدیم می‌شناسیم چرا هر کس را آقای هاشمی معرفی می‌کند رای می‌آورد اما هر که شما معرفی می‌کنید رای نمی‌آورد.

نماینده مردم بم در مجلس با اشاره به تلاش‌های فراوان رئیس‌مجلس شورای اسلامی برای ممانعت از رسیدن کار به استیضاح گفت: آقای فرجی‌دانا امروز بیکاری خانواده‌ها را افسرده کرده آیا ارزش دارد دانشگاه به باشگاه احزاب تبدیل شود؟ آقای حدادعادل به قدری در زمان رای اعتماد از شما تعریف کرد که ما شیفته شما شدیم.

نماینده مردم بم ادامه داد:‌آقای وزیر شما قول دادید که آرامش فضای دانشگاه را حفظ کنید ولی در مقابل چکار کردید که وزیر ضدانقلاب خارج نشین دولت اصلاحات، یکی از سران فتنه و بی‌بی‌سی فارسی و دیگر رسانه‌های معاند از شما حمایت می‌‌کنند.

وی ادامه داد: ‌مشکل برخی از سیاسیون ما این است که مرز خود را با داخل و ضدانقلاب خارج مشخص نکرده‌اند.

غضنفر آبادی تصریح کرد: آقای وزیر ما نگرانی و دغدغه رسانه‌های ضدانقلاب برای ماندن شما در این سمت را درک کردیم ولی شما چرا واکنش نشان نداده و از حمایت آنها اعراض نکردید؛ همین یک مورد برای عدم صلاحیت شما کافی نیست؟

وی اضافه کرد: شما باید در مقابل پروردگار و خانواده شهدا پاسخگو باشید. آنجا دیگر جوسازی رسانه‌ها و ابزار تطمیع وجود ندارد که به کمک شما بیاید.

نایب‌رئیس کمیسیون قضائی مجلس با بیان اینکه اگر فتنه را درک کرده‌اید پس چرا افراد فتنه‌‌گر را بر سر کار آورده‌اید،‌اظهار داشت: شما مجلس و تیزبینی آن را باور نکردید در حالی که این مجلس هنوز غیرت دینی دارد و رزمندگان و یادگاران دفاع مقدس هنوز در اینجا حضور دارند.

وی تصریح کرد: مطمئن باشید از درون مجلس نهم مجلس ششم دیگری بیرون نخواهد آمد.

غضنفرآبادی در پایان تصریح کرد: آقای فرجی دانا شما اولین کسی بودید که چرخ‌های اعتدال دولت یازدهم را از مسیر خارج کردید و دیگر صلاح نیست که در این سمت قرار بگیرید.

اعضای دولت در جلسه استیضاح فرجی دانا


نقوی حسینی، موافق استیضاح:

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه این قدر در بوق روابط تیره دولت و مجلس کوبیده نشود ،گفت: شاید بتوان ادعا کرد که یکی از همراه‌ترین مجالس با دولت‌ها مجلس نهم و دولت یازدهم است.

سید حسین نقوی حسینی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 29 مرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به‌عنوان موافق استیضاح گفت: همکاران محترم ما نسبت به هم یک شناختی داریم و طی کار در این دوره از مجلس همدیگر را شناخته‌ایم و مواضع همدیگر را نیز می‌دانیم و گرایشات و جریانات یکدیگر را هم خوب می‌دانیم و شما هم از بنده حتماً شناخت دقیقی دارید.

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه روابط دولت و مجلس روابط بسیار خوبی است، گفت: شاید بتوان ادعا کرد که یکی از همراه‌ترین مجالس با دولت‌ها مجلس نهم و دولت یازدهم است.

وی افزود: روز یکشنبه وزیر اقتصاد لایحه‌ای را به مجلس ارائه کرد که بدون مخالف و با اکثریت آرا به تصویب رسید. همچنین هفته گذشته معاون برنامه‌ریزی رئیس‌جمهور لایحه‌ای را ارائه کرد که آن هم با اکثریت آرای نمایندگان به تصویب رسید.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه این قدر در بوق روابط تیره دولت و مجلس کوبیده نشود، گفت: این همه تهدید و تهمت و توهین به استیضاح‌کنندگان برای چیست؟ با چه هدفی است؟ ما چه می‌خواهیم؟ استیضاح‌کنندگان چه می‌گویند؟ چرا این همه توهین و تهمت و زیر سوال بردن مجلس؟ مگر چه اتفاقی افتاده است؟ مگر استیضاح یک وظیفه قانونی مجلس نیست؟ مگر ملت به نمایندگان رأی نداده‌اند که تکلیفشان را عمل کنند؟ آقای فرجی دانا، چه کسی از شما رانت خواست؟ چه کسی از شما دانشگاه خواست؟ چه کسی از شما رشته خواست؟ چرا این مسائل مطرح می‌شود؟ این همه تهاجم برای چیست؟ مگر پشت پرده چه می‌گذرد؟

نقوی حسینی با بیان اینکه بنده هیچ مطالبه‌ای از وزیر علوم نداشته و یک‌بار هم با او ملاقات نکرده‌ام و در هیچ دانشگاه مربوط به جنابعالی هم حضور ندارم، گفت: چرا باید این همه توهین و تهمت زده شود؟

وی خطاب به نمایندگان با تاکید بر اینکه همه ما اصولگرا هستیم و اصولی داریم که باید از آن دفاع کنیم، گفت: اینکه انتخابات چه می‌شود و ما نماینده می‌شویم یا خیر؟، وزیر بعدی چه می‌شود؟ و ما را تهدید کنند که اگر این وزیر برود، بدتر از این می‌کنیم و ادامه می‌دهیم! چنین می‌کنیم، مهم نیست، ما مکلف به تکلیفیم و مکلف به نتیجه نیستیم.

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس نهم با بیان اینکه امروز خطری در دانشگاه‌ها وجود دارد، گفت:‌ دانشگاه‌ها دارند آبستن فتنه جدیدی می‌شوند، از این‌رو باید به تکلیف خود عمل کنیم و به عواقب نگاه نکنیم، چرا که برخی مراجعه می‌کنند و می‌گویند دولت با شما بد می‌شود و پروژه‌های شما را متوقف می‌کند و نامه‌هایتان را جواب نمی‌دهد و از این به بعد چنین می‌شوید و چنان! اگر بشویم و همه این بلاها سر ما بیاید، از اصولمان،‌ انقلاب،‌ اسلام، خون شهدا و حجابی که همسر وزیر علوم دارد، دفاع می‌کنیم.

وی ادامه داد: بسیاری معتقدند که آقای فرجی دانا در انتصابات تأثیری نداشته و همه کاره توفیقی است و می گویند تو رو خدا فرجی دانا را نجات دهید چرا که توفیقی تمام کارهای خود را به نام فرجی دانا می زند.

نقوی حسینی با بیان اینکه آیا انتصاب میلی منفرد و همچنین توفیقی که نتوانستند به عنوان وزیر پیشنهادی از مجلس رأی اعتماد بگیرند در بدنه وزارت علوم درست است گفت: انتصاب این دو نفر بر خلاف نظر مجلس و بر خلاف نظر افکار عمومی و دلسوزان انقلاب در وزارت علوم چه پیامی دارد؟ یعنی چی؟ همین کار برای استیضاح شما کافی است.

وی ادامه داد: من دیگر به سمنانیان و خانیکی و دیگران تا دانشگاه بین المللی قزوین که 120 نفر را طی 4 ماه شما عوض کردید کاری ندارم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه مگر در یک دانشگاه چند پست داریم که طی 4 ماه 120 نفر تغییر می کنند، افزود: یعنی در بین 120 پست یک هیأت علمی متدین و متعهد نبود؟

وی با بیان اینکه من به دنبال رانت خواری و امتیاز گیری در این روز بزرگ نبوده و نیستم گفت: هر دولتی به من امتیازی اگر داده است اعلام کند قطعا با این صحبت هایی که کردم یعنی از این به بعد نیز به دنبال کسب امتیازی نخواهم بود.

نقوی حسینی در ادامه به ارائه فیلمی در صحن علنی پرداخت و از حضار خواهش کرد تا با مشاهده این فیلم نسبت به عملکرد وزارت علوم تصمیم بگیرند.

وی در خلال صحبت‌های خود فیلمی را به نمایش گذاشت که در آن برخی از معاونان کنونی وزارت علوم و یکی از روسای دانشگاه‌ها در جمع فتنه‌گران 88 حضور داشتند.

پخش فیلم در استیضاح فرجی دانا

این فیلم از نشست تشکل‌های دانشجویی با رضا فرجی‌دانا در سوم تیرماه سال جای گرفته شده و در آن دانشجویان انتقاداتی را نسبت به انتصابات وزیر علوم در این وزارتخانه و برخی دانشگاه‌ها مطرح می‌کنند.

در این فیلم دانشجویان نسبت به وضعیت دانشگاه‌های شهید چمران اهواز و اصفهان انتقاد کرده و سرپرست کنونی دانشگاه را از حامیان فتنه می‌دانند و می‌گویند که در دانشگاه اصفهان تا 6 ماه پس از فتنه 88 با دستبند سبز در دانشگاه حضور می‌یافتند که وزیر هم در پاسخ به این دانشجویان می‌گوید متاسفم که سیستم اطلاعاتی مملکت این‌قدر عقب مانده است!

نقوی‌حسینی در این لحظه با قطع فیلم، خطاب به فرجی‌دانا می‌گوید سیستم اطلاعاتی مملکت بسیار هم قوی است، اما این سیستم برخی از گزینه‌های شما را برای انتصابات رد کرد، اما شما به آن عمل نکردید و آن سرپرستان را تغییر ندادید.

در ادامه این فیلم تصاویری پخش شد که حضور سرپرست فعلی دانشگاه شهید چمران اهواز در تجمع فتنه‌گران سال 88 را نشان می‌دهد.

در ادامه این فیلم سرپرست کنونی دانشگاه شهید چمران اهواز در حال قرائت بیانیه فتنه‌گران است.

در بخشی از این فیلم، اظهارات جعفر توفیقی در جمع متحصنین فتنه 88 پخش شد که در آن وی بیان می‌کند: «واقعیت این است که تجربه خود من این است که در اتفاقی به اندازه این اتفاقی که افتاد روحیه مردم را جریحه‌دار نکرد. اینگونه متأسف و متأثرشان نکرد، آن هم در این سطح ملی، اینکه ما به رأی مردم توهین کنیم، در رأی آنها دستکاری کنیم و متأسفانه رأیی را به اسم کسانی بگذاریم که حریم اخلاق و ادب و همه چیز را فروریختند».

توفیقی در ادامه بیان می‌کند: «از هر جنبه نگاه می‌کنیم خود این تأسف و تألم بسیار گسترده است. ما رأی به شخصیت سالم، مدیر، باتقوا و مدبری مانند مهندس موسوی را بگیریم و به اسم کسانی بنویسیم ... که انقلابیون چندروزه هستند؛ جالب است».

* جعفری، موافق استیضاح:

قاسم جعفری، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در موافقت با استیضاح وزیر علوم با بیان اینکه امروز نگران رشد علمی کشور هستیم، گفت: نباید بگذاریم حرکت شتابی رشد علمی کشور کند شود.

وی با بیان اینکه امروز همگی در یک امتحان بزرگ قرار داریم اظهار داشت: دیروز فردی پیش من آمد و گفت می‌خواهم کاری بکنم که در حوزه انتخابیه‌ات ماندگار شوی؛ این فرد خود را منسوب به شما می‌دانست آقای فرجی‌دانا.

وی ادامه داد: البته من به این فرد گفتم که به خاطر وجود شخصی مثل تو به آقای فرجی دانا تسلیت می‌گویم؛ در ادامه نیز به او گفتم که من وزیر علوم را از گذشته می‌شناسم و شأن فرجی دانا این نیست که امثال تو خرابش کنید.

جعفری اضافه کرد: گروه‌هایی هستند که وعده می‌دهند و همین‌ها باعث شده نگرانی ما بیشتر شود.

نماینده مردم بجنورد با بیان اینکه ما دغدغه علمی کشور را داریم اظهار داشت: آقای وزیر آیا از دانشجویانی که از راه‌های مختلف به خارج کشور می‌روند و بلاهای عجیبی سر آنها می‌آید و سپس به کشور بازمی‌گردند خبر دارید؟ و برای پایان‌نامه‌هایی که کپی می‌شود برنامه‌ای در دست انجام دارید؟

وی با بیان اینکه برخی به ما پیام می‌دهند که مصلحت شما نیست که حرف بزنید تصریح کرد: مردم به ما رای داده‌اند که تلاش کنیم و برای مصلحت آنها حرف بزنیم؛ مردم برای سکوت ما را انتخاب نکردند.

نماینده بجنورد ادامه داد: اقتدار علمی یک اقتدار درون‌زا است و ما در این ۱۰ سال گذشته پیشرفت علمی خوبی را شاهد بودیم اما این روند نباید کند شود.

وی با اشاره به ثمرات رفت و برگشت فکر و کار میان نیروهای مسلح و جامعه دانشگاهی اظهار داشت: اگر حرکت ما از دور افتاد بازگرداندن آن سخت می‌شود و مبادا وضعیتی پیش بیاید که روند علمی کشور کند شود.

جعفری موضوع اقتصاد، فرهنگ و پیشرفت علمی را ۳ مسئله مهم کشور خواند و اظهار داشت: به ما می‌گویند مردم مشکل معیشت دارند؛ در این میان فردی می‌گفت آقای رئیس‌جمهور امروز نیامده که بگوید مردم مشکل معیشت دارند و عده‌ای به دانشگاه گیر داده‌اند و نمی‌گذارند کار کنیم.

وی تصریح کرد: ما می‌گوییم لااقل دین و فرهنگ ما را از ما نگیرید و مگر مقام معظم رهبری نفرمودند که فرهنگ از اقتصاد مهم‌تر است.

نماینده مردم بجنورد ادامه داد: باید بر روی مسئله اقتصاد تکیه شود ولی پیشرفت علمی هم نباید از دستور خارج شود.

جعفری افزود: این طرح‌ها در زمینه نفت، نیرو، کشاورزی، دفاع، علوم انسانی، سلامت، فناوری اطلاعات و غیره بوده است.

نماینده بجنورد ادامه داد: سهم نیم الی دو درصدی پژوهش دستگاه‌ها در بودجه حذف شد و وزارت تلاش پررنگی برای جلوگیری از این مساله نکرد همکار ما دکتر اختیاریان در داخل کمیسیون می‌گفت ما حتی آمدیم با اینکه آن را در لایحه حذف شده بود در کمیسیون گذاشتیم اما چون دفاع جانانه نشد نتیجه نگرفتیم.

وی خاطرنشان کرد: رتبه ما براساس تولیدات علمی در ۱۰ سال گذشته درست است که شاید رشد و شیب مناسبی داشته باشد اما الان مثل یک فواره شده و این یک هشدار است.

جعفری تاکید کرد: آقای وزیر نمی‌خواهم بگویم همه اینها به ۹ ماه جنابعالی برمی‌گردد انصاف خوب چیزی است اما این یک هشدار است این دغدغه را مسئولان عالی نظام در حضور جنابعالی و در جمع دانشگاهیان فرمودند.

این نماینده مجلس اظهار داشت: مقایسه تعداد مقالات علمی ایران و کشورهای دیگر هم یک هشدار را نشان می‌دهد آهنگ ما آهنگ مناسبی نیست و در واقع درجا می‌زنیم. آیا این هشدار اشکالی دارد؟

وی خاطرنشان کرد: مقایسه رتبه ۴ دانشگاه برتر ما را مشاهده کنید. رتبه دانشگاه تهران در سال ۹۲، ۷۱۲ اما در سال ۹۳، ۷۷۵ بوده رتبه دانشگاه شریف ۹۷۳ و الان ۱۰۲۵، رتبه دانشگاه تربیت مدرس ۹۸۰ و امسال ۱۲۰۶ است که این یعنی عقب‌نشینی و برعکس رتبه دانشگاه علوم پزشکی تهران شاید به دلیل آرامش حاکم بر آن ۹۳۸ بود که امسال به ۸۳۸ رسید.

جعفری گفت: آیا این همان نکته‌ای نیست که استاد حدادعادل در شورای عالی انقلاب فرهنگی به رئیس‌جمهور گفت؟ حدادعادل اعلام کرد آقای رئیس‌جمهور دو وزیر دارید که یکی هرچه معرفی می‌کند با رای قاطع یا همه آرا رای می‌آورد و دیگری افرادی که معرفی می‌کند به او می‌گویند نیاورد که رای نمی‌آورد یا کلا رای نمی‌آورد. دلیل این چیست؟

نماینده بجنورد تصریح کرد: فکر می‌کنم وزیر محترم، دیگران و اطرافیانتان شما را مشغول کرده‌اند دوست و دشمن‌شناسی بسیار خوب است باور کنید به استناد و استشهاد بزرگانی در مجلس بنده به عنوان یک طلبه برای شما رای جمع کرده‌ام اما امروز به عنوان کسی که در همه جلسات بوده‌ام نگرانم.

وی ادامه داد: آقای وزیر دغدغه‌هایی که مجلس به شما در جلسه ۱۶/۴/۹۳ منتقل کرد را بنده یادداشت کرده‌ام، استیضاح حق استیضاح‌کنندگان است، مسئله دانشجویان ستاره‌دار، بحث بورسیه‌ها، فضای سیاسی حاکم بر وزارت علوم، روسایی که انتخاب کرده‌اید، ایجاد بحران در دانشگاه‌ها، بازگشت برخی استادان نامناسب، معتدل بودن یک واژه کشدار است، برخی از سرپرستان را می‌شود تغییر داد و حتی رئیس مجلس گفت این جلسه برای تفاهم است و به معنای سد گذاری برای استیضاح نیست و در آخر جلسه نیز بعد از صحبت‌های حضرت عالی رئیس مجلس نکاتی اعلام کرد و گفت بدبینی بد اس

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
فاطمه
|
-
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۹
0
0
ممنون ولی باید این استیضاح حتما پخش مستقیم از تلویزیون می داشت
saeed
|
-
|
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۹
0
0
احتمالا اقای روحانی وزیر بعدی را به این شرط به مجلس معرفی میکند که تعویضهای مدیریتی فرجی دانا را قبول داشته باشد و به ترکیب انها دست نزند
هوتن
|
-
|
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۹
0
0
چرا باید وزیری مثل آقای فرجی برکنار شود؟اگر هم اشتباهی کرده باید به او فرصت داد تا فتنه گران را بیرون کند نه این که صورت قضیه را پاک کرد.واقعا مجلس چرا این کار را کرد؟
حسین
|
-
|
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۹
0
0
من باحق بودن ویا ناحق بودن اسیضاح حرفی ندرم.امابا زمان استیضاح درشرایطی که بیشتر کشورهای غربی بدنبال فشارآوردن برای امتیازگیری ازایران هستند،مخالفم. متاسفانه مسائل بیان شده درهردوطیف موافق ومخالف استیضاح بیشتر مباحث لج ولجبازی را نشان می داد که صددرصداگرهرچه سریعترازسوی افراددلسوزترنظام به مردم فهیم و آگاه ایران اسلامی عزیزو تمامی جهان اطلاع رسانی دقیق صورت نگیرد، ترکش های بی خردی یک تعداد افراد قدرت طلب،دراجلاس سالانه سران در سازمان ملل خودرابه وضوح نشان خواهدداد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۹°