جوهر آزادی خواهی و عدالتجویی دانشجویان جوشان مانده است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:37 - يکشنبه 05 خرداد 1398
در پی وقوع دو انفجار جداگانه در پایتخت نپال سه تن کشته و دست کم پنج نفر زخمی شدند
کد خبر: ۶۴۷۷۵۱
تاریخ انتشار: جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۲
جهانگیری با اشاره به ۱۶ آذر:
معاون اول رییس جمهور با اشاره به روز دانشجو تصریح کرد: دانشجو بزرگترین "سرمایه انسانی" و دانشگاه مهمترین "نهاد عقلانیت جامعه" است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، اسحاق جهانگیری در صفحه اینستاگرامش نوشت:
«امروز ۱۶ آذر است، "روز دانشجو" روزی که با شهادت سه آذر اهورایی(شریعت رضوی، قندچی و بزرگ نیا) از ۶۵ سال پیش تاکنون نماد هویت و حیات سیاسی نسل های دانشجوست. همه چیز در این سالها عوض شده، اما جوهر آزادی خواهی و عدالت جویی دانشجویان در تمامی این دوران همچنان جوشان مانده است. دانشجو بزرگترین"سرمایه انسانی" و دانشگاه مهمترین " نهاد عقلانیت جامعه" است. درباره بزرگی این نسل و اهمیت این نهاد بیشتر و بهتر بیاندیشیم.

روز دانشجو بر همه دانشجویان عزیز ایرانی در داخل و خارج کشور مبارک باد.»

 16آذر هر سال روز دانشجوهاست. جوانانی که پرسشگری، هیجان و مطالبه از مسئولان جزیی جدایی‌ناپذیر از ذات‌شان است.
از همان ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ که مصطفی بزرگ‌نیا، احمد قندچی و مهدی شریعت‌رضوی با شلیک گلوله دولت کودتا محوطه دانشگاه تهران را با خون خود رنگین کردند فضای دانشگاهی کشور رنگ و بویی سیاسی‌تر به خود گرفت. شهادت این سه دانشجو که به دنبال یک فعالیت اعتراضی سیاسی در اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا صورت گرفت گویی رسالت جدیدی را بر دوش دانشجویان ایرانی گذاشت و سرآغازی شد برای جنبش‌های مطالبه‌گر و معترض دانشجویی.

پس از آن ۱۶ آذر، توسط کنفدراسیون دانشجویان ایرانی خارج از کشور که مرکز اجتماع و مباحثه مخالفان حکومت پهلوی در خارج از ایران بود، روز دانشجو نامیده شد. دانشجویان هر سال در این روز اعتصاب‌های دانشجویی به راه می‌انداختند و این روز را به نمادی برای نشان دادن موجودیت و قدرت خود تبدیل کرده بودند.

روز دانشجوهای پویا و باشکوه از پی هم می‌آمدند و می‌رفتند و دانشجویان با آگاهی به این‌که تنها نباید در چنین روزی فعالیت سیاسی خود را بروز دهند دانشگاه‌های کشور را به یکی از داغ‌ترین اماکن برای مباحث سیاسی بدل ساختند. این روند تا پیروزی انقلاب با فراز و نشیب‌هایی ادامه داشت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در دو سه سال اول به اوج خود رسید. با انقلاب فرهنگی چراغ دانشگاه‌ها برای مدتی خاموش شد و پس از آن شرایط زمانه کمی دانشگاه را از آن شور سیاسی دور کرد اما دوم خرداد ۷۶ باز به نقطه عطفی برای فعالیت جنبش دانشجویی تبدیل شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۵°