چرا ارز ارزان شد اما کالا نه؟

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:18 - جمعه 03 خرداد 1398
فرماندهان الحشد الشعبی درباره هرگونه اقدام نظامی آمریکا در استان الانبار عراق هشدار دادند
کد خبر: ۶۴۸۱۴۲
تاریخ انتشار: شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۳
ضعف نظارت بر روند قیمت گذاری در کارخانه و شبکه توزیع، باعث گرانی کالا و ارزان نشدن آن پس از کاهش قیمت ارز شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمد رضا کلامی مدیرکل تنظیم بازار وزارت صنعت در ارتباط تلفنی درباره نظارت قیمت ها بر گفت: درباره قیمت ها باید شفاف سازی صورت گیرد بنابراین باید توجه داشت که همگی دست به دست هم بدهیم تا آشفتگی از بازار دور شود اما به واسطه تلاطم ارزی برخی سعی دارند کالایی که در اختیار  دارند را در این آشفتگی به بالاترین قیمت به فروش برسانند و کالا را در این زمان صادر کنند.
 
بب 

 
او افزود: بازار رقابتی تا زمانی که تقاضای متورمی به آن ورود نکند خواست مصرف کننده را محقق می کند اما با ورود نیاز صادراتی تعادل تقاضا و عرضه به هم می خورد، ستاد تنظیم بازار خروج کالاهای اساسی و ضروری مردم مثل برنج و روغن را از کشور ممنوع  و قیمت قابل تحمل برای مصرف کننده داخلی را مشخص کرده است.

کلامی گفت: در همه دنیا مهمترین رکن که حقوق مصرف کننده را حمایت می کند تشکل ها هستند و ما به عنوان ستاد تنظیم بازار قیمت تولید را مشخص کرده ایم.

او گفت: تشکل های مردم نهاد زیر نظر سازمان حمایت و عضو  ستاد تنظیم بازار هستند بنابراین برای خدمت به مردم باید تخلفات را به گوش آنها برسانند. 
 
علی عوض‌پور دبیرکل اتاق اصناف با حضور در برنامه تیتر امشب گفت: با توجه به اینکه تولید آمادگی افزایش نرخ ارز را نداشت و سیاست های پولی برای واحدهای تولیدی مشخص نبود نمی توانستند قیمت های واقعی را مشخص کنند اما با ارائه و مشخص شدن سیاست های پولی بازار به ثبات خواهد رسید.

وی ادامه داد: واحدهای صنفی آخرین حلقه توزیع و عرضه کالا هستند ولی کالایی که در اختیار واحد صنفی قرار داده می شود بر اساس قوانین سازمان حمایت مصرف کننده و تولید کننده به فروش می رسد.
 
بب 
عوض پور گفت: کالاها در چند گروه کالایی عرضه می شود و واحدهای صنفی هیچ نقشی در قیمت گذاری کالا ندارند بلکه شبکه توزیع بر اساس قیمت درج شده کالا را به فروش می رساند، آمار و ارقام نشان می دهد که سهم گرانفروشی در برخی کالاها در هفت ماهه امسال کم بوده است.

او گفت: ما منکر افزایش قیمت کالاها متاثر از قیمت دلار نیستیم، با افزایش قیمت دلار قیمت کالاها نیز به صورت پلکانی افزایش یافت ولی اینکه گفته می شود یک شبه قیمت ها 2برابر شد درست نیست.
 

عوض پور گفت: در رابطه با خیلی از کالاها در تامین و توزیع مشکل داریم مثل تلفن همراه که ارتباط مستقیم با نرخ ارز دارد و به صورت صد درصد وارداتی است آمارها نشان می دهد  وقتی اینگونه کالاها چند ماه در گمرک می ماند افزایش قیمت خواهد داشت بنابراین با تسهیل در قوانین ثبت سفارش کالا شاهد کاهش قیمت ها خواهیم بود.

 او افزود: صندوق های مکانیزه فروش در سالهای قبل مطرح شد و اصناف در سال 93  این امر را به دولت پیشنهاد داد اما با توجه به نبود مکانیزم ، صندوق مکانیزه راه اندازی نشد.

محمد محمدی عضو هیات مدیره انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان دیگر مهمان برنامه گفت: ما به عنوان تشکل مردمی مسئول هستیم و باید از حقوق مردم دفاع کنیم.
 
او با گلایه از اتاق اصناف و ستاد تنظیم بازار گفت: روزی که دلار جهشی بالارفت، کالاها از قبل در صنوف موجود بود و لحظه ای قیمت کالا افزایش یافت اما حال که کاهش قیمت ارز را شاهد هستیم ولی کاهش قیمت ها یا دیده نمی شود یا محسوس نیست چون نظارت به درستی انجام نمی شود.
 
بب 


 محمدی گفت: ما نوسانات و افزایش قیمت ها را قبول داریم اما ستاد تنظیم وظیفه تدبیر بازار را به عهده دارد و باید افزایش قیمت را کنترل کند چراکه ستاد تنظیم بازار وظیفه قیمت گذاری دارد، گوشت جز کالاهای گروه یک است که ستاد تنظیم بازار وظیفه دارد قیمت را کنترل کند نه اینکه برای گوشت وارداتی قیمت گذاری کند.
 او با انتقاد از نبود نظارت بر بازار گفت: در اکثر کشورها تشکل ها را در جلسات شرکت می دهند و از تشکل ها در تنظیم بازار حمایت می شود و ما از دولت انتظار داریم که از ما در جلسات دعوت کند.

 
 
بب
 
 محمد علی اسفنانی معاون سازمان تعزیرات حکومتی در ارتباط تلفنی درباره نظارت بازار گفت: واقعیت امر این است که با افزایش قیمت دلار شاهد افزایش قیمت بسیاری از کالاها بودیم اما اینکه چرا با کاهش قیمت ارز، کاهش قیمت ها محسوس نبود، باید علل و ریشه به صورت کارشناسی بررسی شود و به صورت مصداقی بیان شود.
 
 او گفت: سازمان تعزیرات در جایی که تخلف صورت گرفته، برخورد کرده و در برخی موارد برخورد ها بازدارنده بوده است، مثلا قیمت محصولات لبنی با برخورد و نظارت سازمان تعزیرات با کاهش مواجه شده است.
 
او گفت: در توزیع نیز تخلفاتی هست و سازمان تعزیرات تخلفات در شبکه توزیع کالا را نیز رصد می کند.

بب 
سعید باستانی عضو کمیسیون صنایع مجلس در ارتباط تلفنی گفت: ما در سالهای گذشته سه بار جهش ارزی داشتیم بنابراین تا سامانه جامع  الکترونیک که قابل رصد باشد را نداشته باشیم نمی توانیم قیمت ها را به صورت واقعی رصد کنیم، مانع اصلی در این راهها مقاومت صنوف و نداشتن اعتماد دولت ها به این سامانه است.

او افزود: شهریور امسال سامانه ای رونمایی شد اما این سامانه جامع و کارآمد نیست، سامانه جامع تجارت الکترونیک قیمت گذاری ها را کنترل می کند اما با نبود این سامانه با افزایش نرخ ارز بازار عرضه و تقاضا به هم خورد و شبکه توزیع پنهان شد اما اصناف توانایی نظارت بر قیمت ها را ندارند چون تعداد بازرس ها کافی نیست.
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۲°