مسیر مالیاتی کشور اشتباه است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:25 - شنبه 04 اسفند 1397
مهندسان برتر حوزه کشاورزی با حضور وزیر جهاد کشاورزی در تهران تجلیل شدند وزیر جهاد کشاورزی: کشتار دام سبک بین ۱۰ تا ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است ️وزیر آموزش و پرورش (در جمع فرهنگیان استان ایلام) :‌ لایحه رتبه‌بندی معلمان تا پایان سال تقدیم مجلس می‌شود وزیر بهداشت: خصوصی‌سازی آموزش پزشکی در شرایط فعلی امکان‌پذیر نیست دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی: هم اکنون داروهای زیستی تولید شده در ایران به ۱۷ کشور صادر می‌شود رئيس مركز تحقيقات روماتولوژي ايران از توليد داروي درمان «آرتريت روماتوئيد» به همت محققان ايراني خبر داد جمشيدي: كيفيت اين دارو مشابه نوع خارجي آن است و بيماري را در محل پيام شروعش متوقف مي‌كند معاون وزیر آموزش و پرورش: مدارس غیردولتی ۳۳ هزار میلیارد تومان برای آموزش و پرورش سودآوری داشته‌اند سخنگوی سازمان ثبت احوال: تا هفته آینده نخستین محموله کارت هوشمند ملی تولید داخل آماده و تحویل سازمان ثبت احوال می‌شود ابوترابی: از زمان تحویل کارت‌ها، صدور کارت‌های هوشمند ملی آغاز می‌شود رئیس سازمان میراث فرهنگی: در نوروز ۹۸ هیچگونه افزایش قیمتی در حوزه‌های اقامتی نخواهیم داشت نايب رئيس اول اتحاديه صنف مشاوران املاك: بازار مسكن كشش افزايش قيمت در سال ۹۸ را ندارد؛ مردم گول سوداگران بازار مسکن را نخورند عقبايي: مسكن اكنون در ركود عميقي بسر مي‌برد به طوري‌كه خريد و فروش بيش از ۷۰ درصد كاهش دارد فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان از انهدام باند قاچاق و کشف یک تن و ۶۲۶ کیلوگرم انواع مواد مخدر در شهرستان سیب و سوران خبر داد طرح فروش فوری ایران‌خودرو و سایپا که از ۳۰ بهمن‌ آغاز شده بود امروز بدون اطلاع قبلی متوقف شد
کد خبر: ۶۶۴۰۸۴
تاریخ انتشار: يکشنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۰
کارشناس مسائل اقتصادی، پایه های مالیاتی در کشور اشتباه است و باید ساختار نظام بانکی، یارانه و مالیاتی در کشور اصلاح شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، وحید شقاقی کارشناس مسائل اقتصادی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با موضوع "نظام مالیاتی، چالش‌ها و راهکارها" گفت: کلی پایه های مالیاتی وجود دارد که باید اصلاح شود و در صورت اصلاح، خیلی از مشکلات کشور حل خواهد شد.
 وحید شقاقی با بیان اینکه مالیات بر "ابر طبقه و فرادستان" تصویب نمی شود، افزود: آنهایی که درآمد بیشتری دارند؛ مالیات نمی دهند.
وی با بیان اینکه مالیات بر ثروت در کشورهای سرمایه داری جدی است، گفت: در تمام کشورهای توسعه یافته، مالیات بر ثروت و مالیات بر عایدی سرمایه دریافت می کنند.
 
مسیر مالیاتی کشور اشتباه است 
این کارشناس اقتصادی با تاکید بر شفافیت در حوزه مالیات گفت: این مسائل در کشور ما جدی گرفته نمی شود و با این رویه قطعاً نمی توانیم شفافیتی در اقتصاد کشور ایجاد کنیم.
وحید شقاقی افزود: در کشورهای پیشرفته از نظر اقتصادی، مالیات در باز تولید ثروت خوب عمل کرده است.
وی گفت: سهم مالیاتی ما در جهان اندک و این هشدار، جدی است و باید پایه های مالیاتی را در سریع ترین زمان اصلاح کنیم.
شقاقی تصریح کرد: نظام مالیاتی ابزاری مهم برای رسیدن به درآمدهای پایدار است.
وی گفت: در کشور شاهد تمرکز ثروت شده ایم و مالیات می تواند سوداگری را مهار کند.
شقاقی افزود: دولت در لایحه بودجه برای بخش درآمدهای مالیاتی ۱۵۳ هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده است؛ در حالی که سال آینده سال بسیار سختی برای بنگاه ها و تولیدکنندگان است.
وی با اشاره به بودجه 98 گفت: با توجه به رکود در تولید و فروش، این میزان مالیات، تحقق پیدا نخواهد کرد.
شقاقی افزود: به عقیده بنده دغدغه ما در سال آینده تورم، نیست؛ بلکه رکود است.
وی با بیان اینکه در شرایط رکود، مالیات مشاغل باید کاهش پیدا کند، افزود: به جای افزایش مالیات بر تولید باید پایه های مالیاتی را تغییر دهیم.
وی گفت، مالیات بر کالاهای لوکس باید شکل بگیرد.
 
مسیر مالیاتی کشور اشتباه است 
محمدرضا جعفریان مشاور عالی امور مالیاتی اتاق اصناف دیگر مهمان برنامه گفت: مالیات پرسش گری و دموکراسی می آورد.
محمدرضا جعفریان افزود: فرار مالیاتی معضل بزرگی شده است و آماری مشخص در این زمینه نداریم اما بیش از 30 میلیارد تومان است.
 
وی گفت: در شرایط رکود نباید افزایش مالیاتی داشته باشیم و در این باره از دولت هم تقاضای اضافه نشدن مالیات بر تولید کردیم.
جعفریان با اشاره به زیاد شدن فاصله طبقاتی افزود: برخی درآمدهای زیادی داشته اند اما مالیات نمی دهد.
مشاور عالی امور مالیاتی اتاق اصناف گفت: هزینه های جاری ما زیاد است و دولت نتوانسته چابک سازی کند.
 
محسن ابراهیمی نماینده سازمان امور مالیاتی دیگر مهمان برنامه گفت: در حوزه مشاغل درصد مالیات نسبت به کلیه منابع مالیاتی و درآمدهای عمومی 5 درصد است و این رقم با توجه به اینکه در حوزه مشاغل فعالان اقتصادی ظرفیت های بالاتری دارند عدد پایینی است.
 
مسیر مالیاتی کشور اشتباه است
وی افزود: در گذشته مقدار زیادی از مالیات های مشاغل بیشتر به دلیل کمبود اسناد و مدارک به صورت برآورد تعیین می شد که خوشبختانه با رویکرد و سیاست اخیر سازمان مالیاتی کشور و با همراه کردن طرح جامع مالیاتی و اطلاعات مالیاتی در حال گذر از این مرحله هستیم.

 وی با بیان اینکه مشاغل به سه دسته تقسیم شده است، گفت: مشاغل کوچک با استفاده از ظرفیت قانونی تبصره 100 و اعلام سازمان مالیاتی انجام می شود و علاوه بر این در رسیدگی اظهارنامه ها اعلام می شود که در صورت تمایل مالیات سال گذشته قطعی می شود که حدود 50 درصد مشاغل به این طریق ساماندهی شدند.

نماینده سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه سایر افرادی که اظهارنامه داده اند نیز به 2 گروه تقسیم می شوند، افزود: گروهی که مدعی هستند نباید به میزان سال گذشته مالیات دهند که با بررسی اطلاعات رسیدگی می شود همچنین با بررسی اطلاعاتی که از سامانه ها بدست می آید در صورت مغایرت به آنها خواهیم پرداخت.  

ابراهیمی گفت: مشکل اصلی مالیات طرح و پیشنهاد نیست بلکه در مقایسه با کشورهای توسعه و رشد یافته است ریشه اصلی نیاز به درامد مالیاتی برمی گردد.
 او گفت: در حوزه اصناف و گمرک سازمان مالیاتی به تنهایی نمی تواند پیگیر باشد بلکه وجود طرح جامع زمانی اثر گذار است که پایگاه اطلاعاتی کامل شود همچنین ارکان دیگر دولت نیز باید همکاری داشته باشند.

نماینده سازمان امور مالیاتی گفت: از نظر کار بخشی مربوط به سازمان مالیاتی می شود که 42 درصد نیروهایی که در بخش املاک و مشاغل گرفتار بودند ساماندهی شده اند و درصدد هستیم بخش املاک برون سپاری شود.
 
وی با بیان اینکه در بخش مشاغل دامنه خود اظهاری افزایش یافته است، افزود: کسانی که درآمدهای بالایی دارند از طریق اطلاعات دیده می شود.

او گفت: فرهنگ مالیاتی کشور درحال تغییر است مخصوصا در حوزه اصناف به سمت فرهنگ سازی رفته اند و درک این موضوع که هرکس درامد و ثروت بیشتری دارد مالیات بیشتری باید بپردازد، آسان تر شده است.
 
نماینده سازمان امور مالیاتی گفت: سال 95 مشاغل 5 درصد کل درآمدهای مالیاتی را تشکیل می دادند که از این رقم85 تا 90 درصد وصول شد.
 
ابراهیمی افزود: دربخش حقوق کارکنان نیز نسبت مالیات 5 درصد است که به دلیل نظم داشتن بیش از 90 درصد آن وصول شده است.
 
وی گفت: سهم درآمدهای مالیاتی حقوق 55 هزار میلیارد و سهم مالیات مشاغل53 هزار میلیارد بوده است.

او درباره تامین رقم مالیاتی 153 هزار میلیارد تومانی که در بودجه سال آینده درنظر گرفته شده است گفت: رقم دیده شده در لایحه بودجه بر اساس افزایش نسبت های مالیاتی است.

او گفت: در ریز انواع مالیات ها و منابع مالیاتی افزایش یک یا 2 درصدی پیش بینی شده بود که در حوزه مشاغل هم در همین نسبت مالیات بسته می شود.

 ابراهیمی گفت: با توجه به اینکه اصناف نقش مهمی در ساماندهی بازار دارد می تواند در رسیدگی به فرار مالیاتی کمک کند.

 
برچسب ها: مالیات ، پایه ، اشتباه ، شقاقی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۳°