اقتصادمقاومتی؛ سیاستی کامل با اجرایی ناقص

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:49 - پنجشنبه 01 فروردين 1398
امدادرسانی به شهرها و روستاهای سیل زده مازندران و گلستان همچنان ادامه دارد مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران: تا کنون بیش از ۷۰ درصد مسیرهای روستایی آسیب دیده استان بازگشایی شده است وزیر نیرو: برق بیش از ۳۶۰ روستای گلستان و ۱۹۳ روستای مازندران وصل شده است اردکانیان: آب شرب تعداد زیادی از روستاهای این دو استان تأمین شده است ۸ روستای شهرستان آق قلا به طور کامل تخلیه شده و ساکنان در مناطق امن اسکان داده شده‌اند فرماندار آزادشهر: بارندگی‌های روزهای اخیر و رانش زمین و سیلاب حدود ۱۰۰ میلیارد تومان به بخش‌های مختلف شهرستان خسارت وارد کرد استاندار مازندران: ۳۵ میلیون تومان برای واحدهای روستایی و ۵۰ میلیون تومان برای واحدهای شهری پرداخت می شود ؛ ۱۰ میلیون این مبلغ بلاعوض است معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار نکا: بر اثر رانش زمین در بخش هزارجریب راه ارتباطی ۵۰ روستا بسته شد راه ارتباطی ۱۶ روستای بهشهر به علت بارش برف همچنان مسدود است رئيس پليس راه مازندران: ریزش كوه در منطقه پيچ آينه محور سوادكوه موجب ترافيك سنگين شده است؛ تلاش براي بازگشايي محور سوادکوه ادامه دارد محور شاهرود ـ آزاد شهر ـ توسکستان به علت برف و کولاک همچنان مسدود است رئیس پلیس راه کشور: با توجه به انسدادهای مقطعی جاده‌های کشور، هموطنان پیش از سفر از وضع راه‌ها (سامانه ۱۴۱) مطلع شوند پلیس راهور ناجا: از آغاز طرح نوروزی پلیس تاکنون ۱۲۱ نفر در جاده‌های کشور جان باخته‌اند و دو هزار و ۸۰۰ نفر مصدوم شده‌اند
کد خبر: ۶۷۰۱۹۰
تاریخ انتشار: يکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۶
کارشناسان معتقدند شاخص های اقتصادی نشان می دهد سیاست های اقتصاد مقاومتی به درستی اجرا نشده و هنوز دولت پیشران اقتصادی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمدحسین فرهنگی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در برنامه تیتر امشب با اشاره به شب 29 بهمن و سالروز ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد مقاومتی در آن چارچوبی که سیاست های آن ابلاغ شد 24 محور داشت که 3 محور آن اقتصادی است و بعنوان پشتوانه اقتصادی مطرح است.
 
فرهنگی افزود: رهبری نه تنها در سال 92 بلکه چند سال قبل از آن هم در مناسبت های نامگذاری سالانه نیز بر حمایت از تولید و تلاش مضاعف و هر آن چیزی که بتواند ما را در مسیر اقتصاد مقاومتی قرار دهد، تاکید فرمودند. 
 
اهداف اقتصاد مقاومتی به درستی اجرا نشده است
او گفت: هدف اقتصاد مقاومتی در حقیقت کاهش وابستگی به خارج است اما این به معنای انزوا و استفاده نکردن از محصولات دیگران و بستن مرزها نیست بلکه ایجاد شرایطی است که نه تنها در شرایط تحریم بلکه در شرایط عادی نیز می تواند به شکوفایی کشور کمک کند، مقام معظم رهبری در مقدمه سیاست های اقتصاد مقاومتی به منابع انسانی و زیرزمینی، چهار فصل بودن و شرایط خاص آب و هوای کشور ما و امکان رسیدن به هدف اشاره دارند.
 
او درباره عملکردها گفت: در عملکردها و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی ضعیف بوده ایم و اگر در مسیر درست و اهداف طراحی شده حرکت می کردیم موفق بودیم.
 
فرهنگی درباره مردمی کردن اقتصاد گفت: سازوکارهای به کار گرفته شده تحت عنوان سهام عدالت به گونه ای نبوده که مردم آن را لمس کنند، حتی اعضای هیئت مدیره را دولت تعیین می کند. 
 
وی ادامه داد: آسیب شناسی ها در تعاونی ها به معنای واقعی که در قانون آمده، انجام نشده است و در دخالت دادن مردم در زمینه های اقتصادی به ویژه اشتغال نیز گام های اساسی برداشته نشده است.
 
فرهنگی افزود: بخش های دیگری مثل کسبه و اصناف و تولید کنندگان خط مقدم جبهه واقعی اقتصاد هستند که نه تنها دولت بلکه نهادهای مدنی نیز در این زمینه نقص داشته اند و به جای انتقال نقاط ضعف به مسئولان و سیاست گذاران و استفاده در بدنه برای اصلاح شرایط فقط بازتاب صدای آنها بوده اند و درباره عملیات فعال بخش اقتصاد نیز به جای وصل آن به بخش تصمیم گیری به سمت بحث های کلاسیک رفته ایم.
 
فرهنگی افزود: سهم بری عوامل در زنجیره ارزش متناسب با نقش آن با استفاده از سرمایه انسانی اتفاق نیفتاده و در زنجیره اصلی مشکلات اساسی داریم. 
 
حسین سلاح‌ورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی دیگر میهمان برنامه تیتر امشب درباره مفهوم اقتصاد مقاومتی گفت: تحمل پذیری در اقتصاد نیز مطرح است و این مفهوم یعنی در مقابل شوک ها چقدر اقتصاد می تواند تاب آوری داشته باشد و تحمل کند.
 
او افزود: شاخص های اقتصاد ما نشان می دهد کشور ما نتوانسته است در مقابل اقتصاد مقاومتی تاب آوری داشته باشد. 
 
اهداف اقتصاد مقاومتی به درستی اجرا نشده است 
سلاح ورزی گفت: در سند استراتژیک ما که بر اساس سند چشم انداز تهیه شده نیز نه تنها به اهداف نزدیک نشده ایم بلکه از آن دور شده ایم.
 
او گفت: درباره مردمی شدن اقتصاد همان طور که در قانون اساسی نیز داریم سعی بر این بوده که سهم دولت کمتر شود و سهم بخش خصوصی در اقتصاد بیشتر شود که نه تنها به این مهم دست نیافتیم بلکه همچنان اقتصاد در دست دولت است.
 
 سلاح ورزی گفت: صرفه مقیاس و توجیه اقتصادی برای هرکاری باید وجود داشته باشد، مثلا در حوزه پتروشیمی براساس زنجیره ارزشی که در دست داریم سیاست های درستی نداشته و نگاه ها جزیره ای بود که بنابراین نتیجه خوبی نداشته ایم. 

محمدرضا دیانی فعال اقتصادی گفت: اگر اقتصاد مقاومتی به درستی اجرا شده بود کشور ما امروز در این وضعیت نبود.
 
او افزود: ارزیابی کلی نشان می دهد که حتی گفتمان کارآفرینی نیز امروز به معنای واقعی نیست.
 
 اهداف اقتصاد مقاومتی به درستی اجرا نشده است
دیانی با اشاره به اینکه در گفتمان و عمل به کارآفرینی توجه نشده است، گفت: برنده واقعی سفته بازها بوده اند و کارآفرین واقعی به مشکل خورده است و این نشان می دهد ما هنوز خیلی از هدف اصلی دور هستیم.
 
این فعال اقتصادی افزود: اقتصاد وقتی مردمی می شود که لوکوموتیوها و پیشران های ما به بخش خصوصی واگذار شده باشد، وقتی سهام را به مردم واگذار کرده ایم و هنوز پیشران آن دولت است به نتیجه نخواهیم رسید و اقتصاد مردمی نخواهد شد. 
 
دیانی گفت: در کشورهای دیگر وقتی اقتصاد مردمی می شود 90 درصد اقتصاد در دست مردم و در بورس فعال است و مردم و بخش خصوصی سهام داران واقعی آن هستند در حالیکه در کشور ما فقط به سمت تزریق تسهیلات رفته ایم و برآیند این کار در کشور ما اقتصاد کار آفرینی نیست که هنوز در کشور ما فرهنگ سازی نشده است.
 
او درباره استفاده از منابع ملی کشور افزود: امروزه نقدینگی درحال نابودکردن اقتصاد کشور است و دلایل آن توجه نکردن به اقتصاد مقاومتی بود.
 
محمود کریمی،کارشناس مسائل اقتصادی نیز در ارتباط تصویری گفت: بررسی ها نشان دهنده موفقیت در عرصه گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی است.
 
مردمی کردن اقتصاد حلقه مفقوده اقتصاد مقاومتی 
این کارشناس اقتصادی افزود: اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی را در یک نگاه کلی ارزیابی کنیم باید نگاه جامعی به مجموعه قسمت ها و بخش های اقتصادی کشور داشته باشیم و نگاه ما در اقتصاد نباید صرفا نگاه دولت محور باشد.
 
او گفت: در اقتصاد 2 بخش داریم، یکی حکومت است و دیگر ملت، که وقتی می خواهیم ادبیات اقتصاد مقاومتی را بررسی کنیم باید این 2 را با هم ببینیم.
 
کریمی گفت: در بخش حکومت مجموعه هایی مانند، دولت، مجلس، قوه قضائیه و نیروهای مسلح وجود دارد که همه اینها در سیاست های 24 گانه ای نقش دارند و یکسری وظایف داشتند که باید انجام می دادند و آیا اینکه موفق بودند یا خیر باید در یک نگاه کلی ببینیم که من بعنوان یک پژوهشگر باید بگویم موفق نبودند.
 
این کارشناس اقتصادی افزود: بخش دیگری که در اقتصاد مقاومتی وجود دارد بخش گروه ها و تشکل های مردمی و نهادهای مردم محور است که در گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی موفق بوده است. 
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۳°