پیشتازی ایران در پیوند سلول های بنیادین

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:19 - سه‌شنبه 04 تير 1398
در آستانه برگزاری نشست بحرین، مخالفت‌ها با طرح «معامله قرن» افزایش یافته است آیت‌الله مکارم شیرازی: احدی هرگز نخواهد توانست قبله اول را با معامله‌های قرن و موارد دیگر بفروشد همایش شباب المقاومه با موضوع شکست معامله قرن با حضور رهبر نهضت اسلامی بحرین و جوانان ۶۰ کشور در قم برگزار شد همه گروههای فلسطینی به طور متحد نشست منامه با موضوع معامله قرن را تحریم کرده‌اند نظامیان صهیونیست با جوانان فلسطینی معترض به نشست منامه در الخلیل درگیر شدند جنبش‌های حماس، جهاد اسلامی و فتح: معامله قرن عاقبتی جز شکست نخواهد داشت حماس: طرح معامله قرن در امتداد پیشنهادهای قبلی برای خدمت به توطئه‌های صهیونیستی ـ آمریکایی است الحیه عضو دفتر سياسي حماس: هدف از نشست بحرین نابودی آرمان فلسطین است داوود شهاب از سران جنبش جهاد اسلامي: سرانجام معامله قرن شكست و سرانجام اسرائيل نابودي است رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین: ما برده نخواهیم بود و نمایندگان آمریکایی طرح معامله قرن خدمت نخواهیم کرد گردانهای مقاومت ملی فلسطین: گزینه انتفاضه و مقاومت تنها راهی است که می تواند نشست بحرین را با شکست روبرو کند ۱۰۰ روحانی لبنانی و فلسطینی در نشستی در بیروت، همراهی با معامله قرن و نشست بحرین را حرام اعلام کردند اتحادیه علمای مسلمان: هرگونه مشارکت در نشست منامه، با اصول فلسطینیان، جهان عرب و اسلام و انسانیت مغایرت دارد جمعیت اسلامی وفاق ملی بحرین: شرکت کنندگان در نشست بحرین خائن به فلسطین هستند شيخ نبيل قاووق عضو شوراي مركزي حزب الله لبنان: نشست بحرين خيانتي تاريخي به فلسطين و قدس است نشستی در بیروت با عنوان «حاکمیت برای صلح و شکوفایی» در مخالفت با نشست منامه برگزار شد استادان، فعالان و اصحاب رسانه‌های عرب نیز نشست منامه و معامله قرن را محکوم کردند معترضان نشست اقتصادی بحرین با محوریت معامله قرن، مقابل سفارت این کشور در برلین تجمع کردند تظاهرکنندگان مغربی با شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» پرچم رژیم صهیونیستی را آتش زدند بیانیه پارلمان کویت: هدف از نشست منامه تقویت و مشروعیت بخشیدن به اشغالگری اسرائیل است نشست بحرین (با موضوع معامله قرن) و با نظارت آمریکا امروز و فردا در منامه برگزار می‌شود
کد خبر: ۶۷۶۵۲۴
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۰
پیشکسوتان و متخصصان پیوند معتقدند روند پیشرفت ایران در این عرصه از دانش پزشکی با ساماندهی و سرمایه گذاری بیشتر، سرعت خواهد گرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر مهدی شادنوش، رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کاری که از حدود 30 سال پیش شروع شد، اکنون جزو افتخارات کشور ما به شمار می رود و امکان درمان قطعی بسیاری از بیماری هایی که پیش از این کشنده بودند، را فراهم کرده است.
وی با بیان اینکه هم اکنون 18 مرکز تخصصی پیوند سلول های بنیادین در استان های مختلف کشور تاسیس شده و در حال فعالیت است، گفت: در این مراکز تاکنون بیش از 10 هزار بیمار پیوند مغز استخوان درمان شده اند.

شادنوش تصریح کرد: با تلاش متخصصان کشورمان سالیانه 1200 پیوند انجام می شود که اگر قرار بود برای درمان به خارج از کشور اعزام شوند، هزینه های بسیاری بر دوش کشور می گذاشت.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت افزود: اکنون کشور ما پذیرای بیماران کشورهای دیگر است و در عرصه توریسم درمانی بیماران برای مداوا به کشورمان می آیند.

دکتر شادنوش با اشاره به راه اندازی شبکه ملی اهدا سلول، گفت: تأسیس این بانک یکی از افتخارات کشور است و اکنون بالغ بر 100 هزار نمونه سلولی در آن ذخیره شده است که در مواقع نیاز به کمک بیماران می آید.
وی افزود: اگر سلولی در این بانک نباشد و ما مجبور به تهیه آن از خارج باشیم، برای هر مورد باید حدود 30 تا 40 هزار یورو هزینه بپردازیم.

این مقام وزارت بهداشت تقویت بانک سلول های اقوام ایرانی را ضروری دانست و گفت: از کسانی که مایلند در این کار خداپسندانه مشارکت کنند، دعوت می کنم با مراجعه به بانک سلول های غیر خویشاوندی و اهدا نمونه ای از سلول خود، در لحظات سرنوشت ساز مرگ و زندگی هموطنانمان مفید باشد.

دکتر شادنوش گفت: تعرفه پیوند مغز استخوان از سوی دولت اعلام شده، اما بیمه ها آن را اجرا نمی کنند و دلیل این خودداری، نگاه مقطعی بیمه گران است.
وی افزود: متاسفانه به این مقوله بصورت جامع نگاه نمی شود که مشخص شود چقدر می تواند مقرون به صرفه باشد.

دکتر شادنوش گفت: هزینه های درمانی این بیماران از روش های دیگر بیش از 100 میلیون تومان در سال است که با پیوند مغز استخوان نیمی از آن کاسته می شود.

وی تصریح کرد: بیمه گران عقیده دارند پوشش این نوع درمان مقرون به صرفه نیست ولی باید به چنین موضوعاتی بصورت ملی نگاه کنیم.

دکتر شادنوش با بیان اینکه در آینده می خواهیم ارگان های حیاتی تولید کنیم، تصریح کرد: مدت هاست که دنیا روی این موضوع سرمایه گذاری می کند و کشورهای ژاپن، امریکا، انگلیس و آلمان توفیقات خوبی داشته اند.

وی تاکید کرد: مسئولان باید توجیه شوند و با توجه بیشتر، دست محققان را باز بگذارند تا روند پیشرفت کشور ادامه یابد.

دکتر شادنوش گفت: هزینه هر پیوند مغز استخوان در بیمارستان بین 40 تا 45 میلیون تومان است اما اعتباری که به بیمارستان ها پرداخت می شود حدود 20 میلیون است و این امر باعث شده که بیمارستان ها مرتب گله کنند که برای هر پیوند، مجبورند متحمل ضرر شوند.

این مقام وزارت بهداشت تصریح کرد: هم اکنون ما به لطف 30 سال تلاش محققان در علم پیوند مغز استخوان پیشتازیم اما باید توجه داشته باشیم که قطر، امارات، عربستان و ترکیه با دانشمندان استخدامی و صرف هزینه های هنگفت تلاش می کنند در این عرصه پیشرفت کنند.

دکتر شادنوش گفت: امیداریم با توجه بیشتر مسئولان بتوانیم با همین نیروی بومی پیشتازی خود را حفظ کنیم.
پیشتازی ایران در پیوند سلول های بنیادین 
 
دکتر اردشیر قوام‌زاده، پدر پیوند مغز استخوان ایران نیز لازمه تداوم پیشرفت کشور در این علم را توجه به پژوهش محوری دانشگاه ها و مراکز علمی دانست و گفت: اکنون فعالیت ها و نگاه ها درمان محوری است اما لازم است که ما به پژوهش توجه بیشتری داشته باشیم.

دکتر قوام زاده افزود: وزارت بهداشت باید برای نگاه درمانی، مراکز خود را داشته باشد اما دانشگاه ها باید پژوهش محور باشند.
وی تصریح کرد: مدیریت ها نیز باید دست کسانی باشد که خود پژوهشگر باشند و به آموزش توجه داشته باشند.

این استاد برگزیده بین المللی با اشاره به جمعیت 80 میلیونی کشور، تصریح کرد: ما باید حداقل 2400 پیوند در سال انجام دهیم تا درمان با این روش ارزان شود.
وی افزود: درمان با پیوند مغز استخوان نسبت به روش های دیگر به مراتب ارزانتر است و بین 65 تا 70 درصد بیماران به زندگی باز می گردند و حتی می توانند بچه دار شوند.

قوام زاده با بیان اینکه تهیه سلول غیرخویشاوندی برای مریض های خارجی یک میلیون دلار هزینه دارد، تصریح کرد: بانک سلولی موضوع بسیار مهمی است و اهدا کنندگان فقط با دادن 2 سی سی خون می توانند در این کار خداپسندانه مشارکت کنند.
وی افزود: افراد نیکوکار می توانند به ساختمان ویژه ای که برای همین منظور در بیمارستان شریعتی ایجاد شده مراجعه کنند.
دکتر قوام زاده افزود: در ماه های گذشته ما مجبور به وارد کردن 140 مورد سلول از خارج از کشور شدیم و 62 مورد نیز با مراجعه به بانک داخلی تامین شد. 

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۷°    ۴۰°