کمبود سدها و نامهربانی با طبیعت عامل اصلی سیل اخیر

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:26 - سه‌شنبه 25 تير 1398
رئیس شورای عالی قضایی عراق در سفر به تهران با رئیس قوه قضائیه دیدار کرد رئیس قوه قضائیه دستورالعمل اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در قوه قضائیه را ابلاغ کرد رئیسی: دستورالعمل جامع کرامت به زیرمجموعه‌های دستگاه قضایی ابلاغ شد هدف این دستورالعمل حفظ عزت قضات و صیانت از کرامت کارکنان، ارباب رجوع، شاکی، متهم و محکوم است رئیسی: صرف صدور دستورالعمل کارساز نخواهد بود برای ارتقای سطح رعایت کرامت افراد درگیر در پرونده‌های قضایی، باید از سامانه‌های الکترونیکی استفاده کرد رئیسی: اگر سازمانی به خود اجازه دهد تعهدش را نسبت به مشتری یکطرفه نقض کند، مرتکب نقض حقوق عامه شده است اگر خودروساز به صورت یکطرفه و با میل خود قیمت و زمان تحویل خودرو را تغییر دهد، اقدامش خلاف حقوق عامه است رئیس قوه قضائیه: با خودروسازانی که قیمت و زمان تحویل را به میل خود تغییر دهند، برخورد می‌شود رئیس دستگاه قضا: مدیریت بدون نظارت معنا ندارد بخشهای مختلف اجرایی که امروز در خط مقدم مبارزه با فساد و ناهنجاری هستند باید نظارت را جدی بگیرند
کد خبر: ۶۷۸۸۳۵
تاریخ انتشار: يکشنبه ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۵
وزیر راه و شهرسازی نداشتن سد کافی، لایروبی نکردن بستر رودخانه ها، تخریب جنگل ها و زه کشی نشدن مناسب را از علل وقوع سیل در استان مازندران و گلستان اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمد اسلامی  وزیر راه و شهرسازی با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر، با ابراز تاسف از وقوع سیل گفت: بعد از وقوع سیل 2 بار به استان مازندران و گلستان رفتم، اقدامات در مازندران برای بازآفرینی زندگی انجام شده است، رانش زمین موجب مسدود شدن جاده ها در محورهای کیاسر و سوادکوه شده بود که اقدامات موقت جهت عبور و مرور انجام شده است.
 
وی گفت: همچنین با تمهیداتی که وزارت جهاد کشاورزی انجام خواهد داد کار نشاکاری کشاورزان نیز به موقع انجام خواهد شد. 
 
350 میلیارد تومان برآورد اولیه خسارت سیل اخیر 
وزیر راه گفت: اطلاع رسانی ها از 23 اسفند آغاز شد و ستاد بحران نیز در حال آماده باش بود اما  یکی از مشکلات اساسی در استان مازندران این است که سدسازی به اندازه کافی انجام نشده است.
 
وی ادامه داد: لایروبی نشدن رودخانه ها در مازندران و گلستان نیز مشکل دیگر در وقوع سیل بود، آزادسازی حریم جاده ها نیز برای مقابله با سیل و هدایت آب های روان یکی از مسائلی است که باید انجام شود.
 
اسلامی افزود: زه کشی در استان های شمالی موجب عبور راحت تر آب می شود، در ستاد بحران قرار شد زه کشی ها انجام شود تا هم بازدهی کشاورزی ها بهتر شود هم هدایت آب بهتر انجام شود.
 
وی گفت: استان گلستان یعد از یک دهه خشکسالی در شرایط موجود نیازمند اقدامات لازم برای هدایت آبهای سطحی است.
 
اسلامی درباره برآورد اولیه خسارت سیل به استان گلستان و مازندران گفت: حدود 350 میلیارد تومان خسارت وارد شده که در استان مازندارن برای ورودی آب از نقاط بالادست نیاز 2 اقدام اساسی با کمک وزارت جهاد کشاورزی و وزارت راه جهت مهار آب و توسعه آبخیزداری باید انجام شود.
 
وی گفت: برای تثبیت خاک و جلوگیری از رانش زمین نیاز به شمع کوبی و دیواره سازی داریم که در دستور کار است و بودجه لازم نیز از طریق سازمان برنامه و بودجه از دولت درخواست خواهد شد. 
 
وزیر راه و شهرسازی درباره سازوکارهای مقابله در زمان بحران گفت: تعرض به رودخانه ها یکی از مشکلاتی است که باید جلوگیری و کنترل شود، وجود تجهیزات و امکانات مورد نیاز در زمان بحران از سازوکارهایی است تا در زمان بحران عملکردها سریعتر و بهتر باشد.
 
اسلامی درباره روند امداد رسانی گفت: روستاهایی که در مواجهه با سیل بودند تخلیه شده و مردم در چادر و مکان های امن اسکان موقت داده شدند، غذایی گرم در سه وعده غذایی بین مردم توزیع شده است و آب نیز تا میزان قابل توجهی فروکش کرده است.
 
او درباره اولویت های وزارت راه در سال 98 گفت: یکی از اولویت های وزارت راه و شهرسازی در سال 98 مسکن است، تعادل دربخش عرضه و تقاضا با رویکرد دائمی شدن تولید مسکن و ارزیابی نیاز سالانه یک میلیون مسکن برای خانه اولی ها در اولویت وزارت راه و شهرسازی قرار دارد.
 
وزیر راه  و شهرسازی گفت: سه عامل پشتیبان، مشوق و تسهیل کننده در کنار تکمیل 400 هزار واحد جدید و واگذاری و عرضه زمین با رویکرد ساده سازی مد نظر است، افزایش وام مسکن از 60 میلیون تا 100 میلیون تومان و افزایش 2 برابری برای زوجین و  انتقال به خریدار نیز از دیگر تسهیلاتی است که برای خرید مسکن قرار داده ایم.
 
او گفت: در جاده سازی جاده های شریانی و اصلی پرترافیک در اولویت قرار دارد، آزادراه تهران شمال تا سال آینده افتتاح خواهد شد و ساخت 300 کیلومتر از جاده های سطح کشور نیز در دست اقدام است و اولویت محوری ما نیز این است که نسبت به تکمیل و ایمن سازی نقاط حادثه خیز در جاده ها اقدامات سریعتر انجام شود.
 
او افزود" در سال 98 اتصال خط راه آهن و کریدودرها و تولید واگن و لوکوموتیو با استفاده از توان داخلی در دست اقدام است تا از این طریق بتوانیم به تولید رونق دهیم و شعار سال را تحقق بخشیم.
 
اقبال عباسی استاندار چهارمحال و بختیاری در ارتباط تلفنی درباره اقدامات درباره هشدار سیلاب گفت: در جلسه ای که داشتیم قرار شد افراد مسئول همه در محل کار خود حضور داشته باشند، همه دستگاه های دولتی و متولیان امر در حال آماده باش کامل هستند.  
 
سیدموسی خادمی استاندار لرستان نیز در ارتباط تلفنی درباره تمهیدات خطر سیلاب و هشدار های هواشناسی گفت: در چند روز گذشته جلسه ستاد بحران تشکیل و اطلاع رسانی کامل انجام شده است، به عشایر و افرادی که در سواحل رودخانه و مناطق حادثه خیز هستند هشدارها داده شده تا از محل حادثه و کنار رودخانه ها به دور باشند و مرخصی تمام مسئولان لغو شده است.
  
قاسم سلیمانی استاندار ایلام در ارتباط تلفنی درباره تمهیدات مقابله سیل در استان گفت: ستادهای بحران استان در حال آماده باش کامل هستند و قرار شده تیپی از استان کرمانشاه که در حال اماده باش است در صورت نیاز از اسلام آباد به منطقه اعزام شود، با بلندگوی دستی به چادرنشینان نیز اعلام شده که چادرها را ترک کنند، مدارس و تکایا برای وقوع سیل احتمالی در حال آماده باش هستند.
 
 350 میلیارد تومان برآورد اولیه خسارت سیل اخیر
غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در ارتباط تلفنی درباره تمهیدات مقابله با سیل گفت: با تشکیل ستاد مدیریت بحران تمهیدات لازم انجام  و خروج فرماندار و مسئولان از استان ممنوع شده است.
 
استاندار خوزستان گفت: در حوزه کارون و دز خروجی های سدها رصد می شود و تمهیدات لازم برای نگهداری آب بیشتر پشت سد انجام شده است.
 
او گفت: آمادگی های لازم در استان انجام شده است و به مردم و مسافران نوروزی درباره مراقبت از خود در خارج شهر اطلاع رسانی شده است، مدارس و سالن های ورزشی آماده هستند.
 
او درباره خبر سرریز کردن سدهای خوزستان گفت: هیچ سدی سرریز نشده بلکه ورودی و خروجی سدها مدیریت شده است و در سد دز بیش از 700 میلیون متر مکعب می توانیم ذخیره سازی داشته باشیم و سد کرخه نیز تا 600 میلیون متر مکعب قابلیت ذخیره سازی دارد.
 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳۱°    ۴۲°