آمار تورم، عددی که گرانی را نشان نمی دهد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:23 - دوشنبه 30 ارديبهشت 1398
رئیس قوه قضائیه: اندیشه و عمل انقلابی تنها راه برون رفت از مشکلات موجود است رئیسی: افزایش کارآمدی نظام در گرو خدمت‌رسانی خالصانه و تقویت اعتماد مردم به نظام است رئیس قوه قضائیه: افزایش اعتماد مردم به کارآمدی نظام، موجب تقویت امنیت و اقتدار ملی است طبق فرمایشات مقام معظم رهبری سلامت و کارآمدی در امور باید نصب العین دستگاه قضایی باشد رئیسی: اطاله دادرسی و مراجعات مکرر و بی اثر مردم به دستگاه‌ها از مهمترین عوامل نارضایتی است رئیس قوه قضائیه: جلوگیری از معوقه شدن پرونده‌های قضایی ضروری است اگر سمت و سوی ما به مقتضای عدل و حق گرایش داشته باشد، بی تردید رضایت همه طرف‌ها فراهم خواهد شد نمایندگان مجلس با دو فوریت طرح تعویق کنکور سراسری به مدت ۲ ماه مخالفت کردند ­مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کرد نمایندگان مجلس مجازات قصاص نفس یا عضو را برای مجرمان اسیدپاشی تعیین کردند مجلس با پرداخت دیه اسیدپاشی به بزه‌دیدگان از بیت‌المال در صورت مرگ یا فرار مرتکب جرم موافقت کردند سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات «علیرضا زیبا حالت‌ منفرد» جعبه سیاه پرونده نفتی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد قاضی صلواتی: متهم، مدیریت شرکت‌های نفتی مفسد بابک زنجانی را بر عهده داشته است دومین جلسه ­دادگاه رسیدگی به اتهامات محمد هادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه برگزار شد هشتمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شرکت پدیده در مشهد برگزار شد
کد خبر: ۶۸۹۶۲۸
تاریخ انتشار: دوشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۶
به گفته رئیس مرکز آمار و کارشناسان اقتصادی، آمار تورم نشان دهنده تغییرات قیمت مجموعه ای از کالاها بطور میانگین است و میزان گرانی یک کالا را نشان نمی دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 امیدعلی پارسا، رئیس مرکز آمار با بیان اینکه علت استفاده از 2 عدد برای اعلام تورم، محاسبه بر مبنای دو فاصله زمانی است، اظهار داشت: تغییر شاخص کل فروردین امسال نسبت به فروردین سال قبل ٥١,٤ درصد است و معنی آن این است که خانوارها ٥١,٤ درصد بیشتر از فروردین پارسال برای خرید یک "مجموعه کالا و خدمات یکسان" پرداخت کرده اند اما نرخ تورم در 12 ماه اخیر حدود 31 درصد است که البته رقم بالایی است.
 
پارسا افزود: این اعداد میانگین است، درست مثل دانش آموزی که ممکن است نمره تک داشته باشد اما در درس های دیگر نمره بهتری گرفته باشد.
 
رئیس مرکز آمار با اشاره به ارقام اعلام شده برای برخی از کالاها اظهار داشت: ما در کنار افزایش 450 درصد برای پیاز و افزایش 220 درصد برای رب کاهش 30 درصد برای لیمو ترش داشتیم و مجموع و میانگین این اعداد و ارقام مشابه آنها باید در آمار ما محاسبه شود.
 
پارسا گفت: اگر هموطنانمان اعداد و ارقام مربوط به زندگی روزانه خود را نیز به همین روش جمع و تفریق کنند، به آمار ما می رسند.
تورم
عزیزنژاد، کارشناس اقتصادی با بیان اینکه هدف از محاسبه تورم و ارائه این آمار این است که سیاستگذاران به درستی بازار و عرصه اقتصادی را مدیریت کنند، افزود: برای اینکه این سیاستگذاری ها درست تر باشد، باید آمارها نیز جامع تر و صحیح تر شود.
 
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در همه جای دنیا ارقام مربوط به تورم با معیارها و اشکال مختلفی ارائه می شود، اظهار داشت: رقم فعلی تورم نقطه به نقطه از 8 درصد پارسال به 51 درصد رسیده که جهش بزرگی است.
 
وی افزود: برخی از کالاها مانند رب سهم بزرگی در سبد تغذیه ای مردم دارد و باید در سیاستگذاری های دولت لحاظ شود.
 
عزیزنژاد اظهار داشت: نکته مهم دیگر این است که تورم نقطه به نقطه در مناطق روستایی بیش از مناطق شهری رشد داشته که ضروری است مورد توجه سیاستگذاران قرار گیرد.
 
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه عموم مردم آنچه را که در زندگی روزمره خود و در مغازه ها می بینند با آنچه که مرکز آمار اعلام می کند تفاوت دارد، افزود: در برخی از مواقع حتی کالای اشاره شده در آمار مرکز آمار اصلا مورد استفاده اکثر مردم نیست و به همین دلیل مردم این ارقام را نمی پذیرند.
 
عزیزنژاد افزود: علت این امر تفاوت دیدگاه هاست و مردم احساس می کنند که اجناس گرانتر از عددی است که اعلام شده است.
 
وی از مرکز آمار خواست ارقام گرانی را نیز در کنار عدد و رقم تورم اعلام کند تا مردم احساس قرابت بیشتری با آمار اعلام شده داشته باشند و سیاست گذاری ها نیز صحیح تر شود.
 
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه یک هموطن روستایی نمی تواند با مراجعه به اینترنت و تحلیل معیارهای مرکز آمار و آشنایی با تعریف تورم نقطه به نقطه، دلیل ارقام اعلام شده را دریابد از نهادها و رسانه های مرتبط خواست با شفاف سازی، اعداد ملموس تری برای مردم بیان کنند.
تورم
رئیس مرکز آمار با انتقاد از این گفته عزیزنژاد که دیدگاهش را با جمله "صرف نظر از درست بودن ارقام" بیان کرده بود، گفت: من تاکید می کنم که این ارقام درست است.
 
پارسا افزود: به عنوان رئیس مرکز آمار باید به مردم و محققان این اعتماد را بدهیم که این ارقام صحیح است.
رئیس مرکز آمار در عین حال افزود: البته ما نمی توانیم ادعا کنیم که این رقم در همه نقاط کشور یکسان است، چرا که ما به همه فروشگاه ها یا مناطق مراجعه نکرده ایم، بلکه بر اساس معیارها و روش های علم آمار عمل کرده ایم و میانگین ها را محاسبه و ارائه کرده ایم.
 
پارسا گفت: همان آمار مربوط به گرانی که آقای عزیزنژاد می گویند هم در مرکز آمار تهیه و ارائه می شود و اگر کسی بخواهد می تواند حتی میزان افزایش قیمت نوشیدنی به خصوصی را دریافت کند.
 
رئیس مرکز آمار با ارائه جداولی از ارقام مربوط به مواد غذایی تصریح کرد: ما ابایی از اینکه افزایش قیمت مثلا 450 درصدی یک کالا را اعلام کنیم نداریم.
 
پارسا با اشاره به اینکه رقم مربوط به افزایش اجاره خانه به طور متوسط 25 درصد است افزود: این رقم در نقاط مختلف کشور و حتی مناطق مختلف تهران متفاوت است و رقم اعلام شده، آمار میانگین است.
 
رئیس مرکز آمار تصریح کرد: به عنوان مثال در سیل اخیر حدود نیم درصد مردم همه دارایی خود را از دست دادند اما این نیم درصد در مقابل همه مردم کشور رقم بالایی نیست.
 
پارسا همچنین خطاب به مردم گفت: من خواهش می کنم که با اختصاص یک یا دو روز از دستمزد ماهانه خود برای کمک به سیل زده ها، مشکل این هموطنان را حل کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۱°    ۳۲°