لایحه بیمه همگانی حوادث 16 سال در پیچ و خم مجلس و دولت

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:01 - سه‌شنبه 25 تير 1398
وزیر اقتصاد، رئیس و شماری از مدیران سازمان امور مالیاتی با رئیس قوه قضائیه دیدار کردند رئیس قوه‌قضائیه: اقدامات صورت گرفته در ایجاد نظام هوشمند و عادلانه مالیاتی کافی نیست رئیسی: ما باید نظام اقتصادی و بودجه‌ریزی خود را هرچه بیشتر به سمت اقتصاد و بودجه بدون نفت سوق دهیم نقش سازمان مالیاتی که به تعبیری می‌توان آن را پلیس مالی کشور نامید، در نظام اقتصادی کشور بسیار حائز اهمیت است رئیس قوه قضائیه: باید در این سازمان نظارت‌های مالی صورت گیرد و سامانه هوشمندی در سازمان مالیاتی برقرار باشد برقراری عدالت مالیاتی در عمل، باید مهم‌ترین محور برنامه‌های سازمان مالیاتی باشد رئیسی: تبیین محل هزینه کرد درآمد‌های مالیاتی برای مردم یک ضرورت بسیار مهم است زیرساخت‌های لازم برای ایجاد نظام هوشمند مالیاتی فراهم شود رئیس قوه قضائیه: دستگاه قضا برای همکاری با سازمان مالیاتی در همه امور آمادگی کامل دارد دومین جلسه رسیدگی به پرونده تخلف در پتروشیمی در دادگاه ویژه جرایم اقتصادی برگزار شد سخنگوی قوه قضائیه از راه اندازی مجتمع قضایی تخصصی برای رسیدگی به جرایم اقتصادی در آینده نزدیک خبر داد اسماعیلی: رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی همچنان به عنوان اولویت مهم در دستور کار قوه قضائیه قرار داد هفته گذشته ۵۸ نفر در دادگاه‌های ویژه محکوم شدند یا محکومیت‌های سابق الصدور آنها به قطعیت و مرحله اجرا رسیده است «بهروز ریخته گران» متهم اصلی پرونده بانک سرمایه به جرم اخلال در نظام اقتصادی و بانکی به ۱۵ سال حبس محکوم شد اسماعیلی: «بهروز ریخته گران» دو محکومیت دو و سه سال حبس دارد که مجازات اشد قابل اجراست «فیروز ریخته گران» نیز به جرم مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی به ۱۵ سال حبس محکوم شد «شهروز ریخته گران» به جرم اخلال در نظام اقتصادی به ۷ سال حبس محکوم شد اسماعیلی: در پرونده ریخته‌گران ۴۱ نفر متهم شده بودند که برای دو نفر رأی برائت­ صادر شده است سخنگوی قوه قضائیه: رأی دادگاه «هادی رضوی» صادر شده و در حال تایپ است محمدرضا توسلی معاون منطقه آزاد به اتهام اخلال در نظام اقتصادی و دریافت رشوه به ۱۰ سال حبس محکوم شد اسماعیلی: در خصوص دارو و کارمندان سازمان غذا و دارو پرونده‌ای در دادسرای تهران تشکیل شده است یکی از شرکت‌های حوزه تولید و واردات دارو، ارزهای قابل توجهی از سیستم بانکی گرفت و تعهدات ارزی خود را اجرا نکرد سه نفر از حوزه مربوطه غذا و دارو به اتهام اخذ رشوه تحت تعقیب قرار گرفتند که متهمان با صدور تأمین آزاد هستند سخنگوی دستگاه قضا: در یک شرکت دارویی یک یا دو نفر از بخش خصوصی تابعیت مضاعف دارند و متولد ایران نیستند
کد خبر: ۶۸۹۸۹۰
تاریخ انتشار: سه‌شنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۸
معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی: لایحه تشکیل صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی بعد از 16 سال به دلایل مختلف از جمله بار مالی هنوز به سرانجام نرسیده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رحیم مصدق معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی در تیتر امشب گفت: فراگیر بودن و عام بودن خسارت بیمه طبیعی یکی از مسائل مهم و ضروری در پوشش بیمه حوادث است که پوشش بیمه ای در حوادث طبیعی مستلزم مشارکت هم دولت هم حاکمیت است.
 
او افزود: علاوه بر بیمه نامه های رایج، صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی 16 سال است که در دستور قرار گرفته که به دلایل مختلف از جمله بار مالی هنوز به سرانجام نرسیده است.
 
صندوق بیمه همگانی حوادث 16 سال در پیچ و خم مجلس و دولت 
او افزود: شرکت های بیمه در سال های اخیر پوشش های بیمه حوادث طبیعی را در کنار بیمه های رایج ارائه می کنند. 
 
مصدق گفت: برای بیمه حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله در شهرهایی با وسعت کلان، شرکت های بیمه ای باید به میزان مبلغ بیمه ایفای تعهدکنند که دولت نیز باید در تامین ما به التفاوت مبلغ بیمه همکاری کند.
 
معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی گفت: محاسبات ما در بیمه مرکزی نشان می دهد اگر برای هر حادثه طبیعی 30 میلیون تومان حق بیمه در نظر گرفته شود حق بیمه برای خانه 100 هزار تومان در سال خواهد بود که هزار و 800 میلیارد تومان حق دولت از سهم بیمه و  هزار و 200 میلیارد تومان هم برای سرمایه اولیه صندوق پیشنهاد شده است که در مجموع 3 هزار و 600 میلیارد تومان حق بیمه حوادث طبیعی است؛ با پیش بینی مجلس باید صندوق بیمه یک سرمایه اولیه داشته باشد که 50 هزار میلیارد تومان برای سرمایه اولیه صندوق مبلغ بسیار پایین است. همچنین پیش بینی شده اگر در حادثه ای حوادث به حدی بود که فراتر از مبلغ صندوق بود دولت باید تقبل کند که با توجه به تحریم ممکن است با مشکل مواجه شویم. 
 
او گفت: شرکت های بیمه و تجارت بازرگانی در دنیا هم تمایل زیادی برای بیمه حوادث ندارند و برای این کار از صندوق جبران حوادث طبیعی استفاده می شود و شرکت های بیمه در کنار صندوق فعالیت می کنند.
 
بر اساس آخرین آمار 61 هزار پرونده خسارت سیل در شرکت های بیمه تشکیل شده است. برخی نهادها و سازمان ها منازل مسکونی تحت پوشش را بیمه کرده اند و این موجب شده که بسیاری از منازل روستایی شامل بیمه خسارت شوند. او افزود: 27 هزار پرونده تخمین خسارت شده اند.
 
منازل بیمه شده تا سقف مشخص تا 10 الی 30 میلیون تومان بیمه بوده اند که شرکت های بیمه تا سقف مشخص شده پرداخت خسارت را تقبل می کند.
 
او گفت: شرکت بیمه بر اساس ارزش روز بیمه را انجام نمی دهد فقط هزینه بازسازی بیمه می شود که برای یک آپارتمان صد متری مبلغ حدود 200 میلیون تومان خواهد بود. در دنیا هم در حوادث طبیعی میانگین 30 درصد خسارت ها از محل پوشش های طبیعی جبران می شود.
 
مصدق گفت: شرکت های برای پوشش همگانی بیمه در حوادث طبیعی باید اتکای مالی خوبی داشته باشد و ما به التفاوت مبلغ خسارت را دولت باید همراهی و کمک کند.
 
سال 83 پیشنهاد صندوق بیمه به دولت داده شد سال 90 لایحه دولت به مجلس ارائه شد و 2سال بررسی لایحه طول کشید و مجلس با تغییر لایحه مصوب کرد که بهتر است به جای تشکیل صندوق این بیمه به بیمه ایران واگذار شود که بعد از ارجاع به شورای نگهبان به اینکه ماهیت لایحه عوض شده ایراد گرفته شد که سرانجام برای مشارکت دولت در تشکیل صندوق بیمه تاکید شده است.
 
او درباره فرهنگ سازی بیمه حوادث گفت: شرکت های بیمه سالهای قبل نیز برنامه هایی برای فرهنگ سازی بیمه انجام داده است اما این کار زمانبر است. مردم بیمه شخص ثالث در ظاهر اجبار قانونی که دارد این نوع بیمه را پذیرفته اند اما در بیمه حوادث به دلیل پایین بودن درآمد پایین سرانه مردم باید بیمه را بپذیرند.
 
پیشنهاد ما به دولت برای پرداخت بیمه در قبض برق ماهی 5 هزار تومان بوده است که منتظر جواب دولت و مجلس هستیم. 
 
صندوق بیمه در صورت تشکیل حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله و طوفان را پوشش خواهد داد.
 
او گفت: کل منازل مسکونی که در سیل خسارت دیدند 90 هزار واحد بوده اند. آمار بیمه شدگان اختیاری از این تعداد 10 درصد بوده است. 
 
مصدق گفت: خدمات بانکی و بورس از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند اما شرکت های بیمه ای هنوز از این نوع معافیت برخوردار نیستند ولی دولت قول مساعد در این زمینه داده است.
 
فرهنگ سازی باید با همکاری سایر نهادها و سازمان های متولی انجام شود و موثرترین نهاد در فرهنگ سازی صدا و سیماست که انتظار می رود با مشارکت گروهی بهتر انجام شود. 
 
معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی گفت: با تامین شدن بارمالی بیمه حوادث طبیعی سال 98 تشکیل خواهد شد.
 
سرمایه گذاری در صنعت بیمه با توجه به بازدهی کم مورد اقبال سرمایه گذاران نبوده است. 
 
سیدناصر موسوی لارگانی نماینده مجلس گفت: مجلس سال 97 لایحه صندوق بیمه همگانی را در دستور قرار داد و تصویب کرد و به شورای نگهبان ارجاع داد اما شورای نگهبان 50 درصد حق دولت و بر اجباری بودن بیمه حوادث ایراد گرفت.
 
او گفت: اجباری بودن شخص ثالث مسئولیت به شخص برمی گردد اما بیمه حوادث طبیعی به دلیل بارمالی زیادی که دارد جدی گرفته نشده و مردم تمایل زیادی نشان نداده اند.
 
صندوق بیمه همگانی حوادث 16 سال در پیچ و خم مجلس و دولت 
موسوی لارگانی گفت: با توجه به اینکه کشور ما جز 10 کشوری است که بلایای طبیعی مثل سیل و طوفان و زلزله را دارد تاکید می شود که بیمه حوادث انجام شود. در بیمه حوادث اگر دولت بارمالی را بپذیرد مشکلات کمتری خواهیم داشت.
 
او گفت: اواخر سال 97 لایحه از شورای نگهبان برگشت خورده و به مجلس برگشته است که در صورت ابلاغ مجدد به مجلس ایراد شورای نگهبان برطرف خواهد شد تا در حوادث احتمال در سال آینده پیش بینی بیمه را داشته باشیم.
 
موسوی لارگانی گفت: در برآوردی که از بیمه شدگان در حادثه اخیر سیل داشته ایم حدود 27 هزار بیمه شده بوده اند که باید خسارت پرداخت شود و با توجه به بازگشت مبلغ پایین بیمه رغبت زیادی برای بیمه دیده نمی شود و بیمه های تجاری نیز در این مورد ورود نکرده اند. 
 
او افزود: اگر دولت 50 درصد بارمالی صندوق بیمه را بپذیرد این لایحه تصویب خواهد شد.
 
او گفت: کمیسیون تخصصی مجلس تشکیل صندوق بیمه را مصوب کرده و لایحه را به شورای نگهبان فرستاده است اما بسیاری از مردم هنوز  تمایلی به بیمه حوادث منازل ندارند.
 
 با توجه به خسارت های بالای مزارع و منازل در حادثه سیل اخیر اگر باغات و مزارع بیمه بودند شاید مبلغ بالاتری برای جبران خسارت
پرداخت می شد.
 
لارگانی گفت: در سیل اخیر 29 استان درگیر سیل بودند و خسارت دیده اند اما به دلیل ریسک پذیری بالا شرکت های بیمه ای بیمه حوادث را نمی پذیرند.
 
او افزود: با تامین بار مالی صندوق از سوی دولت صندوق همگانی بیمه حوادث زودتر به نتیجه خواهد رسید.
 
 
برچسب ها: بیمه ، خسارت ، حوادث طبیعی ، سیل
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳۲°    ۴۲°