ضرورت دریافت پایه پزشکی برای عطاران

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:08 - پنجشنبه 06 تير 1398
پیش بینی بارش پراکنده و وزش باد در مناطقی از شمال و شمال غرب کشور در استان‌های سمنان، تهران و هرمزگان هم شاهد بارش پراکنده و وزش باد خواهیم بود وزش شدید باد همراه با گرد و خاک در شرق، مرکز و جنوب غرب کشور پدیده غالب است در زابل گرد و غبار موجب کاهش کیفیت هوا و دید افقی می‌شود
کد خبر: ۶۹۹۲۳۹
تاریخ انتشار: جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۰
مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت: بر اساس آئین‌نامه آموزشی عطاران و حکما باید حتما پایه پزشک داشته باشند؛ چرا که بر اساس قوانین کشور کسی که می‌خواهد مداخله در درمان کند باید حتما پایه‌اش پزشک باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت در برنامه گفتگوی 18:30 شبکه خبر با اشاره به اینکه ۲۰۰ متخصص و ۳۰۰ دانشجوی طب سنتی در کشور فعال هستند، گفت: آئین‌نامه‌ای تصویب کرده ایم تا عطارها و حکیمان خوشنام و با تجربه زیر نظر پزشک طبابت کرده و با ما همکاری کنند و آئین‌نامه این موضوع ابلاغ شده و اکنون در مرحله تدوین دستورالعمل اجرایی آن هستیم که تا یک ماه دیگر کار آن نیز تمام می شود و بعد از آن طی فراخوانی از ظرفیت عطارها و حکمای خوشنام و باتجربه استفاده خواهیم کرد.
 
فراخوان عطاران و حکیمان به زودی 

خدادوست با بیان این فقط یکبار فراخوان می دهیم گفت: قبلا از افراد واجد شرایط دعوت کردیم تا در کنار ما در سلامتکده‌ها کار کنند اما خودشان نپذیرفتند؛‌ البته تعدادی از آنها آمدند و در 17 کدرشته ما یک یا دو نفر از این حکما در سلامتکده‌ها در حال کار هستند و آنها را به رسمیت شناخته‌ایم.

مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با اشاره به برنامه‌ها و اقدامات وزارت بهداشت در گسترش طب ایرانی و سنتی در جامعه اظهار داشت: در حال حاضر وزارت بهداشت در 17 دانشگاه به تربیت متخصصان طب سنتی می‌پردازد.

او با اشاره به این که داروهای سنتی نیز عوارض دارند افزود: در حوزه درمان نیز حدود 50 سلامتکده در حال حاضر در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور داریم که البته در 17 دانشگاه کدرشته محل است؛ ضمن اینکه سلامتکده‌های ما آموزشی، پژوهشی و درمانی هستند.
 
خدادوست گفت: سه سلامتکده در دانشگاه علوم پزشکی تهران فعال است، دو سلامتکده در دانشگاه شهید بهشتی، یک سلامتکده در دانشگاه شاهد و یک سلامتکده در دانشگاه علوم پزشکی ایران فعالیت می‌کند.
 
او افزود: بر اساس آئین‌نامه آموزشی عطاران و حکما باید حتما پایه پزشک داشته باشند؛ چرا که بر اساس قوانین کشور کسی که می‌خواهد مداخله در درمان کند باید حتما پایه‌اش پزشک باشد و نمی‌شود افراد غیر پزشک را آموزش داده و این افراد در درمان مداخله کنند.
 
آنچه مسلم است ما نیز مانند همه جای دنیا طب سنتی را ظرفیتی در کنار طب رایج می‌دانیم و در واقع طب سنتی یک طب مکمل است که می‌تواند در کنار طب رایج با یک زاویه دید دیگری به این بیماری نگاه کند و به بیمار و اقتصاد سلامت کمک کند. البته نمی‌شود طب مدرن را نادیده گرفت. در بسیاری از بیماری‌های عملکردی دست طب سنتی پرتر است اما در بسیاری از بیماری‌های عضوی باید به سراغ اعجاز طب رایج برویم.
 


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵°    ۳۷°