اعلام فهرست شرکت ها و سازمان های اخلالگر نظام مالیاتی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:04 - چهارشنبه 29 خرداد 1398
جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی برگزار شد معاون اول رئیس جمهور: از مدافعان جدی آزادسازی اقتصاد هستم جهانگیری(در جلسه شورای اداری استان زنجان): دولت هیچ بدهی خارجی ندارد معاون اول رئیس جمهور: از حذف یارانه‌های پنهان استقبال می‌کنیم وزارت نیرو: پیک مصرف برق در روزهای پایانی خرداد امسال از مرز ۵۴ هزار مگاوات عبور کرد مدیرعامل شرکت آب و برق خوزستان: لایروبی کارون در بخشی از شهر اهواز از ابتدای تیر آغاز می‌شود مهلت نام‌نویسی مصاحبه آزمون دکتری تخصصی دانشگاه آزاد ساعت ۲۴ امشب پایان می‌یابد طرح سنجش سلامت یک میلیون و ۴۰۰ هزار دانش آموز هفت ساله برای ورود به مدرسه در سراسر کشور آغاز شد رئیس مرکز استعداد‌های درخشان: آزمون پایه‌های هفتم و دهم استعداد‌های درخشان ۳۰ و ۳۱ خرداد برگزار می‌شود سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام از حضور ۶ دانشگاه ایرانی در بین دانشگاه‌های برتر دنیا خبر داد دهقانی: دانشگاه‌های صنعتی شریف، امیرکبیر، علم و صنعت، تهران، شهید بهشتی و شیراز در این رتبه بندی قرار دارند نخستین جلسه علنی رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شرکت کیمیا خودرو به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد رئیس پلیس پایتخت: نخستین مرحله اجرای طرح سراسری برخورد با اراذل و اوباش و مزاحمان محلات تهران آغاز شد سردار رحیمی: در این مرحله ۳۶۶ نفر از اراذل، اوباش و مزاحمان نوامیس و محلات دستگیر شدند رئیس سازمان تعزیرات: تعزیرات در مبارزه با قاچاق کالا و ارز جدی است اسفنانی: اجرای حکم پرونده‌ها ۶۰ درصد رشد داشته است رئیس سازمان تعزیرات: حکم نهایی یک تبعه خارجی برای افزایش خودسرانه قیمت محصولات سلولزی تولیدی در ایران صادر شد این تبعه خارجی به پرداخت مبلغ ۲۳۹ میلیارد و ۸۰۳ میلیون و ۳۳۰ هزار ریال محکوم شد دادستان مازندران: همه ۱۷ متخلف پرونده ناهنجاری در سد لفور سوادکوه با دستور مقام قضایی دستگیر و روانه زندان شدند
کد خبر: ۶۹۹۵۷۶
تاریخ انتشار: شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۶
معاون سازمان مالیاتی کشور در تیتر امشب قول داد فهرست نهادهای دولتی و غیر دولتی که با ندادن اطلاعات در نظام مالیاتی اخلال ایجاد می کنند را تا فردا(یکشنبه) به مجلس ارائه کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
زمانی معاون سازمان مالیاتی در ارتباط تلفنی با اعلام این خبر گفت: دولت به این نتیجه رسیده است که باید جراحی های مالیاتی انجام دهد و برخی دستگاه ها همکاری خوبی داشته اند اما تعدادی از دستگاه ها همکاری نداشته اند.
 
او افزود: پیش نویس اولیه درباره مالیات عایدی سرمایه تا هفته آینده آماده می شود. مطالعات مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر درآمد سرمایه نیز در دست تکمیل است و باید هرنظام مالیاتی ضوابط و ساختار خود را داشته باشد.  
 
معرفی فهرست شرکت ها و سازمان های اخلال در نظام مالیاتی 
معاون سازمان مالیاتی گفت: یکی از اصلاحات ساختاری که در یک دهه گذشته صورت گرفته معرفی مالیات مصرف بوده که به عنوان یکی از موفقیت های نظام مالیاتی کشور است اگرچه نیاز به بازنگری دارد. اصلاح ساختای معافیت های مالیاتی نیز در دستور کار است.
 
ظرفیت مالیاتی در قالب 2 ساختار ظرفیت با قوانین فعلی ( ظرفیت اقتصادی) و ظرفیت با وضع نظام های جدید مالیاتی تعیین می شود.
 
زمانی گفت: شاخص نسبت مالیات ما نسبت به تولید ناخالص دولتی 9درصد است که نحوه محاسبه آن در کشورهای دیگر متفاوت است.
 
در کشور ما فقط براساس  نسبت مالیات بر مالیات و مالیات بر ارزش افزوده لحاظ می شود که هنوز فاصله قابل توجهی با نسبت واقعی داریم. 
 
برای جبران و پوشش دادن شکاف مالیاتی یکی از ابزارها، طرح جامع مالیاتی است که اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است و در حوزه خدمات الکترونیکی پیشرفت های خوبی حاصل شده است. 
 
معاون سازمان مالیاتی گفت: هنوز بین ظرفیت مالیاتی براساس قوانین موجود و آنچه باید وصول شود شکاف قابل ملاحظه مبتی بر فرار مالیاتی، عدم کارایی ها در نظام مالیاتی و گستردگی معافیت های مالیاتی است که پیشنهاداتی برای معافیت های مالیاتی داده شده و در حال بررسی است. 
 
او افزود: گستره معافیت های مالیاتی در کشور ما بسیار بالاست و حدود 16 نوع معافیت وجود دارد که باید حذف یا بازنگری شوند به عنوان مثال؛ معافیت های مناطق آزاد، معافیت های بخشی مختلف نیز درحال بررسی است.
 
 زمانی گفت: در شرایطی به سر می بریم که یک دوران عدم شفافیت و وابسته به اقتصاد نفتی داشته ایم و فرایند اصلاحات نیز زمانبر است.
 
مالیات بر ارزش افزوده هنوز مشکلات دارد و نمی توان حتی یک پایه مالیاتی را یک روزه تقدیم و اجرا کرد و اگر اطلاعات لازم را نداشته باشیم امکان دارد در اجرا به مشکل برخورد کنیم.
 
فرید موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بخش عمده ای از بودجه عمومی کشور را مالیات تامین می کند اما در کشور ما کمتر به مالیات توجه شده است.
 
موسوی گفت: پایه های مالیاتی که در کشور می تواند مورد استفاده قرار گیرد هنوز تعریف نشده اند. مالیات به عنوان جبران هزینه های عمومی دیده شده اما در کشورهای دیگر به عنوان پشتیبان و هدایت راهبردهای اقتصادی استفاده می شود. 
 
معرفی فهرست شرکت ها و سازمان های اخلال در نظام مالیاتی 
او گفت: در کشور ما کاملا برعکس کشورهای دیگر است و مالیات به جای اینکه مشوق تولیدباشد بازدارنده است و در کشور ما 20 تا 30 درصد فرار مالیاتی داریم.
 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره اجرا نشدن طرح جامع مالیاتی گفت: هرتغییر که اتفاق می افتد یک مقاوتی در بدنه دولت و فعالین شکل می گیرد که طرح جامع مالیاتی نیز مستثنی نیست و با واقعیت موجود فاصله زیادی داریم.
 
ما هنوز باور نکرده ایم که طرج جامع مالیاتی چه منافعی می تواند داشته باشد و نیاز به فرهنگ سازی دارد. از طرفی هم رفتار دولتی که به دست مردم نگاه می کند و رفتار دولتی که مردم به دست او نگاه می کنند وجود دارد و از نظر نظام اجرایی و نظام اطلاعاتی که باید در اختیار سازمان مالیاتی قرار  گیردهمپنان مشکل دارد.
 
موسوی گفت: در ساماندهی مالیاتی که در دولت نهم و دهم صورت گرفت قصد ساماندهی مالیات داشتند با سوداگری هایی که در جامعه وجود دارد هنوز مشکلات مرتفع نشده است.
 
او گفت: 2 سال است که سازمان مالیاتی قول داده لیست مالیاتی دستگاه ها را ارائه کند که با وجود افراد غیر مولد هنوز به مجلس ارائه نشده است.
 
وحید شقاقی کارشناس مسائل اقتصادی گفت: مالیات یکی از مهمترین بحث های روز اقتصاد ایران است. دولت مصدق 27 ماه از طرف انگلیسی ها تحریم شد اما توانست نفت را کنار گذاشته و با مالیات دولت را اداره کند.

شقاقی گفت: تا سال 1300 کشور ما بر اساس اقتصاد سنتی اداره می شد اما با حفر اولین چاه نفت از سال 1300 وارد اقتصاد نفتی شدیم. دهه 50 اوج اقتصاد نفتی کشور بود که ما 6 میلیون بشکه نفت تولید داشتیم که از این تعداد 5 میلیون بشکه نفت می فروختیم که محمد رضا شا یک اقتصاد نفت محور را ساخت. 
 
معرفی فهرست شرکت ها و سازمان های اخلال در نظام مالیاتی 
او گفت: ما بدون فکر کردن به یکباره از اقتصاد سنتی وارد اقتصاد نفتی شدیم اما نروژ برای ورود به اقتصاد نفتی 200 تا 300 سال مطالعه کرد و بعد وارد اقتصاد نفتی شد.
 
 اقتصاد نفتی یک اقتصاد رانتی است و برخلاف سیاست های ابلاغی از طرف رهبر معظم انقلاب نتوانسته ایم از اقتصاد نفتی خارج شده و اقتصاد را بر اساس مالیات اداراه کنیم.
 
او گفت: به دلیل اینکه عمده مالیات را تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و توده کم درآمد جامعه پرداخت می کنند و نسبت مالیات به تولید در کشور ما حدود 6 تا 8 درصد است و ما جز ضعیف ترین کشورها از نظر اداره کشور بر اساس پایه های مالیاتی است چون نظام کشور ما رانتی بوده است.
 
 شقاقی گفت: 50 پایه مالیاتی داریم که 5 سرفصل اصلی دارد که با توجه به اینکه مالیات بازتوزیع ثروت و نهاد استفاده برای دولت و . . است مشکل دارد که نیاز به اصلاح دارد.
 
هنوز اقتصاد نفتی در کشور حاکم است و یک اقتصاد رانتی نفتی را هنوز نتوانسته ایم تغییر دهیم. مالیاتی که از توزیع ارز 4200 تومانی گرفته شد نیز موجب یک رانت بزرگ ارزی شد بنابراین مجبور هستیم قوانین جسورانه مالیاتی داشته باشیم چون هنوز به شفافیت تن نداده ایم و نهادهای ما مبتنی بر عدم عقلانیت بوده اند.
 
او گفت: پایه های مالیاتی موجود فقط 10 درصد ثروتمندان جامعه را درگیر می کند و بیشتر مردم عادی جامعه درگیر مالیات هستند.
 
شقاقی گفت: پایه های مالیاتی ابرطبقه و ثروتمندان را تحت تاثیر قرار می دهد بنابراین با اصلاح قوانین مالیاتی می توان انقلابی را در اداره کشور بر اساس اقتصاد مالیاتی بوجود آورد چون مهمترین رکن اقتصاد کشور باید برپایه اقتصاد باشد.
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۵°