روابط ایران و سنگال در حاشیه اجلاس مصر از سرگرفته شد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:41 - چهارشنبه 01 اسفند 1397
­کشورهای فرانسه و آلمان در زمینه اتخاذ استراتژی مشترک صنعتی به توافق دست یافتند
کد خبر: ۷۹۹۱
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۴:۰۹
ایران و سنگال که از دو سال پیش، در پی دو اتفاق به تیرگی و انسداد در روابط دیپلماتیک خود دچار شده بودند، پس از دیدار رئیس جمهوران دو کشور در حاشیه اجلاس سران عضو سازمان همکاری های اسلامی در مصر، تصمیم گرفتند روابط خود را دوباره از سر گیرند.
روابط ایران و سنگال در حاشیه اجلاس مصر از سرگرفته شد

احمدی نژاد و رئیس جمهور سنگال در حاشیه اجلاس سران عضو سازمان همکاری های اسلامی در مصر دیدار دو رئیس جمهور ایران و سنگال در حاشیه اجلاس مصر، منجر به آن شد که آن دو پس از دو سال قطع ارتباط، تصمیم بازگشایی رسمی سفارتخانه های خود را در همان اجلاس به اطلاع خبرنگاران برسانند.

سنگال از جمله کشورهای آفریقایی بود که پیشتر روابط بسیار نزدیک دیپلماتیکی با ایران داشت. با وجود این، دو اتفاق تقریبا همزمان موجب قطع ارتباط دیپلماتیک دو کشور به درخواست کشور سنگال شد.

با ادعای کشف یک محموله تسلیحات نظامی هنگام ورود به کشور سنگال، مقامات این کشور مقامات ایران را متهم کردند قصد داشته اند تسلیحات را به مقصد تجزیه طلبان سنگالی ارسال کنند، اتهامی که دولت ایران آن را نپذیرفت.

در حالیکه رایزنی ها برای حل این مسئله آغاز شده بود و منوچهر متکی، وزیر خارجه وقت ایران به سنگال سفر کرده بود تا با دعوت از رئیس جمهور این کشور به گردهمایی بین المللی مبارزه با قاچاق مواد مخدر از تنش ها بکاهد، از سوی مقامات سنگالی متوجه شد از مقام خود عزل شده است. اتفاقی که دولت سنگال آن را اقدامی "غیردوستانه" در قبال خود نامید و با این توضیح که قائده روابط دیپلماتیک حکم می کند" عزل وزیرخارجه پس از پایان ماموریت خارجی وی صورت گیرد"، سفیر خود را ازایران فراخواند. با وجود این، پس از مدتی دوباره سفیر سنگال به ایران بازگشت، اما اندک زمانی بعد، دوباره از ایران خارج شد تا این بار به صورت رسمی و طولانی تر، روابط قطع شود.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران که بعد از متکی به این سمت گماشته شد، قطع رابطه سنگال با ایران را اقدامی "تحت فشار دیگران" نامید:

"وقتی این کشور دست به این اقدام زد، هیئت اقتصادی کشورمان تا ساعت 24 همان روز با نخست وزیر این کشور مشغول مذاکره بود. به هیچ وجه بحثی در مورد قطع رابطه وجود نداشت، سفیر آنها هم به کشور بازگشت و مسئولان سنگالی نیز رسما با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده بودند که ما دیگر با ایران مشکلی نداریم و سوء تفاهمات برطرف شده است".

حال پس از دو سال، روسای جمهور در کشور در اجلاس سران عضو سازمان همکاری های اسلامی در مصر با یکدیگر دیدار کردند و این ملاقات موجب شد دوباره سفارتخانه های دو کشور بازگشایی شود.

سنگال کشوری در غرب آفریقاست و نام پایتخت آن داکار است. کشوری با 12 میلیون نفر جمعیت که 42 درصد آنها روستانشین هستند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۹°