محدود کردن آزاداندیشی هزینه دارد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:58 - پنجشنبه 30 خرداد 1398
نماینده ایران در سازمان ملل: آمریکا درپی پوشاندن شکست سیاست‌های ۱۸ ساله خود در افغانستان است تخت‌روانچی: ایران به حمایت‌های خود از افغانستان از جمله تسهیل در روند دستیابی به صلح ادامه خواهد داد روزنامه گاردین: انگلیس با حمایت تسلیحاتی گسترده از سعودی‌ها، شریک جرم آنها در کشتار مردم یمن است گاردین: عربستان با کشتار ده‌ها هزار یمنی و آواره کردن میلیون‌ها نفر، بزرگترین بحران انسانی را در دنیا رقم زده است حماس: طرح آمریکایی ـ صهیونیستی «معامله قرن» نمی تواند قدس را از فلسطینیان جدا کند گزارشگر سازمان ملل: نخست وزیر لبنان دو سال پیش در ریاض به دست نزدیکان ولیعهد سعودی شکنجه شده بود کالامار: القحطانی(مشاور پیشین بن سلمان) مدیر عملیات بازداشت و بازجویی از سعد حریری بود مجلس نمایندگان آمریکا طرح کاهش اختیارات جنگی ترامپ را تصویب کرد رئیس جمهور چین وارد پایتخت کره شمالی شد این نخستین سفر یک رئیس جمهور چین به پیونگ یانگ در ۱۴ سال اخیر است
کد خبر: ۹۹۱۷۵
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۲۳:۲۹
قریشی در برنامه تیتر امشب :
معاون فرهنگی وزارت علوم می گوید : آزاد اندیشی یعنی افراد مانع ذهنی یا عینی برای تبادل نظر با دیگران نداشته باشند و باید اذعان کرد که دراین باره وضع مطلوب نیست .
محدود کردن آزاداندیشی هزینه دارد

رهبر معظم انقلاب اسلامی 13 سال پیش بر ایجاد کرسی های آزاد اندیشی برای گفتمان افراد با دیدگاه های موافق و مخالف تاکید کردند . اما تاکنون از این کرسی های آزاد اندیشی آن گونه که انتظار می رود استفاده نشده است . برنامه تیتر امشب شبکه خبر با دعوت از مسولان مربوط وضع کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها را مورد بررسی قرار داد .

حجت الاسلام قریشی معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه در ابتدای این گفتگو در باره فسلفه و لزوم ایجاد کرسی های آزاداندیشی / پیشینه این موضوع و گفتگوی موافق و مخالف را مربوط به اوایل انقلاب اسلامی دانست و افزود : آزای جز شعارهای بنیادین امام خمینی و شعار اصلی انقلاب بود چرا که بنیانگذار انقلاب آزادی را در تایید جریان ها و سلیقه های مختلف سیاسی می دید و آن را ترویج و تبلیغ می کرد.

حجت الاسلام قریشی آزادی بیان را از عواقب آزاداندیشی برشمرد و اظهار داشت : رشد یک کشور با میزان آزاداندیشی در آن ارتباط تنگاتنگی دارد اما بروز مشکلاتی از اوایل انقلاب در بحث های سیاسی سبب شد آزاداندیشی به آزادی بیان سیاسی تعبیر شود .

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه با تاکید بر اینکه آزاداندیشی مبتنی بر فرهنگ است تصریح کرد: رفتار مسولان و فرهیختگان جامعه در این باره تاثیر گذار است و زمانی که استادان دانشگاه در تعالیم خود رفتار آزادانه را به دانشجو نیاموزد نمی توان از دانشجو مطالبه آزاداندیشی را انتظار داشت .

حجت الاسلام قریشی با اشاره به اینکه آزاداندیشی در جامعه درست تفهیم نشده است اظهار داشت : یکی از مطالبات رهبر معظم انقلاب تخصصی شدن کرسی های آزاد اندیشی است و اینکه این کرسی ها در جلسات تخصصی شکل گیرد نه جلسات عمومی .

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه وزارتخانه های علوم و بهداشت و دانشگاه های سراسر کشور را متولی برگزاری این کرسی ها عنوان و تصریح کرد : این مسئله بعد فرهنگی دارد چرا که همزمان با برگزاری این کرسی ها باید احترام به دیدگاه مخالف / هیاهو نکردن و طرد نکردن شخص مخالف نیز باید به دانشجویان آموزش داده شود .

در ادامه این گفتگو سید ضیا هاشمی معاون فرهنگی وزارت علوم / تحقیقات و فناوری در پاسخ به این پرسش که چرا کرسی های آزاد اندیشی مغفول مانده گفت : آزاد اندیشی یعنی افراد مانع ذهنی یا عینی برای تبادل نظر با دیگران نداشته باشند و باید اذعان کرد که دراین باره وضع مطلوب نیست .

هاشمی با تاکید بر اینکه محدود کردن آزاداندیشی هزینه دارد اظهار داشت : در فضای عمومی جامعه یعنی بخش هایی از دانشگاه و افکار عمومی / این مطالبه شناخته شده نیست در حالی که باید دانست طرح دیدگاه های مختلف حتی اگر غلط باشد بهتر از پنهان کردن و زیرزمینی شدن آن است .

معاون فرهنگی وزارت علوم / تحقیقات و فناوری ادامه داد : آزاد اندیشی زمانی به عنوان یک مطالبه جریان می یابد که افراد / آزاداندیشی را به نفع جامعه بدانند و اگر کسی مانع جریان آزاد اندیشی شود در جامعه طرد شود .

هاشمی با اشاره به اینکه در سال 93 فقط 300 کرسی آزاداندیشی در سراسر دانشگاه های کشور برگزار شده گفت : هر چند این موضوع چندان کمی نیست و باید کیفی بررسی شود اما به نظر من بین 20 تا 30 درصد این خواست رهبری و سیاست گذاران نظام تحقق یافته است .

معاون فرهنگی وزارت علوم / تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه مدیریت فرهنگی / هزینه می خواهد تصریح کرد : در یک کرسی آزاداندیشی باید مبانی انقلاب / دین و فرهنگ تبیین و ترسیم و از آن دفاع شود اما برخی از مسولان گمان می کنند که این گفتگو های موافق و مخالف به نفع جامعه نیست و دست آویزی برای بهره برداری سیاسی دشمنان نظام خواهد شد در حالی که چنین نیست و پنهان کردن دیدگاه ها به نفع نظام نخواهد بود .

مشرح این برنامه را اینجا ببینید...


دانلود


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۷°