عبور از بحران با همکاری مردمی
سعیدی با بیان اینکه در اهواز یک تیم کارشناسی فنی و تخصصی قوی بصورت لحظه ای ورودی و خروجی سدها را رصد می کند، گفت: روز گذشته در 6 منطقه استان خوزستان اعلام آماده باش شده بود و کودکان، زنان و سالخوردگان این مناطق را تخلیه کردندکه این عمل بیشتر جنبه احتیاطی داشت که با احداث خاکریزی به طول 21 کیلومتر مانع ورود آب به این مناطق شدند و فقط بخشی از عین 2 آبگرفته بود.
 
 عبور از بحران با همکاری مردمی
 
وی گفت: با تدابیر اندیبشیده شده و بکارگیری همه توان سازمان های امدادرسان و تلاش و همکاری مردم، تاکنون هیچ تلفاتی نداشته ایم و علیرغم ایجاد زحمت برای مردم بخاطر اسکان در چادرها و کمپ ها، بحمدالله مشکل مرتفع و خطر برطرف شده است. از مردم خواهش می کنیم مانند چند روز گذشته در صورت اعلام تخلیه برخی مناطق به خاطر خطر وقوع سیلاب توسط مسئولان، همکاری لازم را داشته باشند.
 
سعیدی افزود: با فروکش کردن آب و تثبیت آرامش مجددا به ترمیم سیل بندها و پاکسازی روستاها و مناطقی که بخاطر احتمال وقوع و تهدید سیل دچار آبگرفتگی و خالی از سکنه شده اند اقدام خواهد شد.
 
 
تاج بخش، رئیس سازمان هواشناسی گفت: در روزهای آینده بارش های قابل ملاحظه در خوزستان نداریم اما با توجه به اینکه در فصل بهار هستیم سلول های طوفان های تندری بر روی بعضی مناطق فعال می شود که در حال حاضر 3 سلول توفانی از سمت کرمانشاه و کردستان به سمت لرستان در حال حرکت هستند که بارش ها قابل ملاحظه نیست اما بصورت رگبار خواهد بود.
در استان گلستان هم در روزهای آینده شاهد بارش ها بصورت رگبار خواهیم بود.
 
عبور از بحران با همکاری مردمی 

وی افزود: در روزهای آینده روند ورود توده های هوایی به کشورمان به گونه ایست که پیش بینی افزایش دما را خواهیم داشت و ذوب برف در ارتفاعات و افزایش دبی رودها را در چند روز آینده شاهد خواهیم بود.
 
سید موسی خادمی استاندار لرستان گفت: معابر عمومی در پلدختر در حال لایروبی و بازگشایی هستند و امیدواریم تا فردا شرایط به حالت قبل برگردد.
وی با بیان اینکه اولویت اصلی در مناطق سیل زده تلاش برای ساخت سریع خانه های تخریبی است گفت: پیشنهادی که به مالکان این منازل پیشنهاد داده ایم تا زمان احداث و تکمیل منزلشان، مکان مناسبی را اجاره کنند و استانداری اجاره بهای منازل آنها را عهده دار می شود.
 
بقیه خانوارهایی که منزلشان سالم مانده و تنها به علت گل و لای کثیف شده است پس از تمیزکاری و قابل سکونت شدن در آن ساکن شوند.
 
او افزود: بعضی از خانه ها در برخی از روستاها به دلیل آسیب دیدگی قابل سکونت نیستند که پیشنهاد داده ایم صاحبان این منازل در چادرهایی که هلال احمر در اختیار آنها قرار داده است ساکن شوند و از امکانات خانه ها استفاده کنند.
 
عبور از بحران با همکاری مردمی 
 
 استاندار لرستان گفت: انشاء الله پس از انجام این کارها به ساماندهی افرادی که خانه هایشان به کلی از بین رفته یا قابل سکونت نیست خواهیم پرداخت.
 
وی افزود: در روزهای اولیه سیل، بسیاری از روستاها از لحاظ زیرساخت ها مثل برق و آب مشکلات عدیده ای داشتند که امروز با تلاش نیروهای متخصص و امدادی بسیاری از این مشکلات مرتفع شده است و هم اکنون به شدت در تلاش برای برقراری ارتباطات از قبیل آب و برق و گاز و راههای دسترسی مناسب در روستاها هستیم.
 
خادمی با اشاره به تخریب چند دهنه پل با طول بیش از 70 متر در این استان بر اثر سیلاب گفت: ساخت و تعمیر این پلها در مدت زمان کوتاه ممکن نیست به همین دلیل در تلاش برای ایجاد دسترسی ساکنان این مناطق از راه های دیگر هستیم.
 
مرادی خبرنگار شبکه خبر در شهر پلدختر از بهبود شرایط در این شهر و بازگشایی معابر عمومی و تردد ماشین آلات سنگین برای امدادرسانی به محله های پایین تر خبر داد و مشکل عمده مردم را سرویس های بهداشتی مورد نیاز عنوان کرد.
 
عبور از بحران با همکاری مردمی 
 
وی وجود فرماندهی یکپارچه و سازماندهی امدادرسانی نیروهای امدادی، ارتش و سپاه به مردم معمولان را عامل اصلی و مهم برای تسریع بازگشت به اوضاع عادی در این شهر عنوان کرد.
 
شریعتی استاندار خوزستان در پاسخ به اظهارات خبرنگار شبکه خبر حاضر در خوزستان مبنی بر نقص در توزیع اقلام امدادی و کمکی در مناطق متاثر از سیلاب گفت: برخی از اقلام بصورت اداری و توسط هلال احمر توزیع می شود و در چک لیست هلال احمر قرار دارند. برخی از اقلام مانند وسایل بهداشتی هستند که خود استان توزیع می کند. توزیع مواد غذایی هم جنبه مردمی پیدا کرده که باعث بی نظمی در توزیع شده است و مردم برای سبقت از یکدیگر به توصیه های سازمان های امدادی و هلال احمر توجه نمی کنند که این امر موجب بی نظمی شده است و این موضوع و بی برنامگی در توزیع اقلام مورد نیاز مردم باعث هدر رفت منابع می شود.
 
عبور از بحران با همکاری مردمی 
 
از همه گروه های مردمی و شرکت ها خواهش می کنیم برای اطلاع از چگونگی توزیع اقلام مورد نیاز با ستاد پشتیبانی در استانداری خوزستان و هلال احمر هماهنگ کنند تا منابع بصورت مناسب به دست نیازمندان برسد.
 
{$sepehr_media_197625_400_300}