واکنش مراجع عظام به رفتار رئیس جمهور و نصایح مشفقانه آنان

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:31 - جمعه 29 شهريور 1398
وزیر خارجه برای شرکت در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک شد ظریف قرار است در حاشیه این نشست با تعدادی از همتایان خود از دیگر کشورها نیز دیدار و رایزنی کند رئیس جمهور نیز قرار است دوشنبه به نیویورک سفر کند آمریکا دیروز روادید مقامات ایران را برای سفر به نیویورک جهت شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل صادر کرد ظریف: سیاست آمریکا در قبال جنگ یمن نشانه ارجحیت نفت نسبت به خون انسان‌ها برای واشنگتن است؛ خون عرب در مقابل نفت عرب الفبای سیاست آمریکا: چهار سال بمباران کور یمن، ۱۰۰ هزار کشته، ۲۰ میلیون یمنی دچار سوء تغذیه و ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار مورد ابتلا به وبا به معنای اعطای اختیار تام به جانیان است وزیر خارجه: در این شرایط برخی مقابله به مثل یمنی‌ها در حمله به انبارهای نفتی سعودی را اقدام جنگی غیرقابل قبول می‌دانند وزرای خارجه ایران و کویت تلفنی، تحولات منطقه به ویژه راه‌های جلوگیری از تنش در غرب آسیا را بررسی کردند
کد خبر : ۱۰۴۹۶
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۱ - ۲۰:۲۳
علما و مراجع عظام تقلید به برخی رفتارهای رئیس جمهور در مراسم خاک سپاری هوگو چاوز، به شدت واکنش نشان دادند.
واکنش مراجع عظام به رفتار رئیس جمهور و نصایح مشفقانه آنان

حضور رئیس جمهور در مراسم خاکسپاری هوگو چاوز در ونزوئلا با حاشیه هایی همراه بود که با واکنش علما و مراجع تقلید روبه رو شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، آیت‌الله مکارم شیرازی با تاکید بر این که مسائل دردناکی در این روزها اتفاق می‌افتد که انسان نمی‌داند در مقابل آن چه کار کند، ابراز داشت:‌ پیامبر(ص) در حدیثی می‌فرماید زمانی بر امت من می‌آید که امر به معروف و نهی از منکر ترک و جای منکر و معروف عوض می‌شود.

مکارم شیرازی با تأکید بر این که باید از زمانی که معروف منکر و منکر معروف شود ترسید، افزود: اگر بخواهیم به اینجا نرسیم باید علما، فضلا و شخصیت‌ها منکر را که مشاهده می‌کنند، بگویند، ولی متاسفانه خیلی‌ها نمی‌گویند و اعتراضی نمی‌کنند.

این استاد درس خارج حوزه یادآور شد: حوادث اسفناک و دردناکی که در جریان مراسم تشییع جنازه رئیس جمهوری ونزوئلا اتفاق افتاد، اسفبار بود، وقتی این مسائل را نگوییم کم کم منکر معروف می‌شود و معروف منکر.

آیت الله مکارم شیرازی از موضع گیری صریح آیت الله یزدی در قبال این مسئله قدردانی کرد و افزود:‌ من از اقدام خوب آیت الله یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خوشحال شدم وهفده نفر از نمایندگان مجلس نیز در این باره موضع گیری کردند که قابل قدردانی است.

وی تصریح کرد، کسی که می گوید منتظر امام زمان هستم نباید فساد را ترویج کند

آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی نیز با ابراز نگرانی شدید از حوادث و اتفاقات روزهای اخیر ، ابراز تنفر و انزجار از رفتارهای خلاف شرع را وظیفه همه دوستداران اهل بیت(ع) دانست و گفت: از مجلس و قوه‌ قضائیه توقع داریم که به وظیفه شرعی خود عمل کنند.

آیت الله صافی گلپایگانی با طرح این سوال که چرا باید در مقابل این همه خلاف شرع سکوت کرد و آیا هنوز هم جای توجیه باقی مانده است، گفت: مگر می‌شود، کسی بگوید که من منتظر امام زمان (عج) هستم یا قرآن را قبول دارم، ولی در مقابل این همه فساد و بی‌بندوباری ساکت باشد؟

این استاد حوزه با تأکید بر این که نباید وضعیت طوری شود که معروف، منکر و منکر، معروف جلوه داده شود، گفت: کسانی که عمدی احترام احکام اسلام را از بین می‌برند و فسق و فجور را در مملکت ترویج می‌کنند، در پیشگاه خداوند متعال و ارواح طیبه‌ شهیدان مسئول هستند.

آیت الله صافی گلپایگانی با ابراز ناراحتی بسیار، تصریح کرد: احکام اسلام را مسخره و هتک حرمت می‌ کنند؛ این همه مخارج و هزینه‌های بسیار و ولخرجی از بیت المال جواب دارد.

این مرجع تقلید با بیان این که از مجلس و قوه‌ قضائیه توقع دارد، به وظیفه شرعی خود عمل کرده و جلوی این فسادها را بگیرند، افزود: این نظام که با خون هزاران شهید آبیاری شده است، نباید آن را با کارهای نسنجیده و خلاف شرع ، سبک و تضعیف کنیم. همه‌ ما اکنون در برایر ارواح مقدس شهیدان مسئولیم و باید پاسخگو باشیم.

به رئیس جمهور نصیحت مشفقانه داریم که در مدت باقیمانده آرامش را حفظ کند

همچنین آیت‌لله محمد یزدی در واکنش به اظهارات احمدی نژاد در وصف هوگو چاوز گفته است: هر مسئولی در این نظام وقتی اظهاراتی را مطرح می‌کند باید در این چارچوب سخن بگوید و نمی‌تواند از این چارچوب خارج شود.هر کسی نمی‌تواند در مسائل دینی اظهار نظر کند.

وی افزود: آقای احمدی‌ نژاد، رئیس جمهور محترم در مواردی در مسائل اعتقادی ابراز نظر کرده یا اعتقاداتی دارد که این اعتقادات از مسلمات شیعه است و ایشان خودشان را از شیعیان درجه یک می‌دانند.

وی با تاکید براین که کسی نمی‌تواند بگوید تابع امام زمان(عج) هستم ولی از نظرات ولی فقیه بالفعل تبعیت نکند، تصریح کرد: امام زمان(عج) که ایشان سخنان خود را با نام آن حضرت شروع و ختم می‌کند ، این کشور یک نایب زنده، حاضر، مدیر و مدبر دارد که تصمیم‌ گیرنده است.

وی خطاب به احمدی نژاد یادآور شد: شما که همیشه نام امام زمان(عج) را می‌برید، مراجع عظام نمایندگان امام زمان(عج) و ولی امر و فرمانده کل قوا نایب امام زمان(عج) هستند، تصمیم ایشان تصمیم امام زمان(عج) است.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به نامه تسلیت احمدی نژاد برای چاوز گفت: ایشان در جریان فوت آقای چاوز رئیس جمهور ونزوئلا تسلیت نامه مفصلی نوشتند که این اقدام طبیعی و عرفی است. ولی این که یک انقلابی آزادی‌ خواه را در ردیف شخصیت‌های بالای دینی قرار داده و تعبیراتی مطرح کنیم، مبنی بر این که وی همراه حضرت عیسی(ع) و حضرت ولیعصر(عج) باز می‌گردد و کارهای خود را انجام می‌دهد، جای سئوال دارد.

وی خطاب به احمدی نژاد خاطرنشان کرد: شما درباره رجعت که یکی از اصول مسلم شیعه است، چقدر مطالعه کردید؟ موضوع رجعت از نظر منابع و فروعات، دارای حساسیت ویژه‌ای است . شما در اجرائیات موظفید از ولی امر اطاعت کرده و مراجع عظام را مورد توجه قرار دهید. نصیحت مشفقانه داریم که در مدت باقیمانده آرامش را حفظ کرده و از بیان مسائل اختلافی خودداری کنید، بپذیرید که اطلاعات دینی لازم را ندارید و اگر لازم بود بپرسید.

آیت‌الله محمد یزدی گفت: به یقین تعبیر «شهید» خلاف بوده و با فرهنگ اسلامی نمی‌خواند؛ این تعبیر بدون علت صورت گرفته است . وی برخورد احمدی‌نژاد با مادر هوگو چاوز را مورد توجه قرار داد و افزود: من کاری به شرع، حلال و حرام و جایز و غیرجایز بودن آن ندارم که آن فرد پیرزن است، این توجیهات را کاری ندارم، اما عزت یک رییس‌جمهور را باید حفظ کرد. شما رئیس‌ جمهور یک کشور اسلامی هستید، دست دادن و در آغوش گرفتن در یک مراسم رسمی چه معنایی دارد؟ این وضع بسیار بدی است.

وی با اشاره به توجیهات معاون رئیس‌ جمهوری پس از این اقدام گفت: آقای میرتاج‌الدینی که در عکس و فیلم هم بوده است، من به او هم نصیحت می‌کنم، شما که یک عمامه به سر هستید و لباس روحانیت بر تن کرده‌اید، چرا این کار را می‌کنید؟ اگر برای ارشاد و هدایت رئیس‌ جمهور رفته‌اید، باید همین کار را بکنید، نه این که کاری را که شده است، تکذیب کنید.


{$sepehr_old_album_10496}
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
روح الله
|
-
|
۰۷:۱۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۴
0
0
ما نفهمیدیم آقا رئیس جمهور مادرچاوز رو بقل کرده یا پدرش رو تو این خبرهاتون هر روز یک چیز رو می نویسین
حسین امامی
|
-
|
۰۷:۵۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۴
0
0
اصلا هزینه رفت و امد این سفر را چه کسی تقبل میکند ایا نیاز بود به پول بیت المال انجام پذیرد
ریم
|
-
|
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۴
0
0
از آقای رئیس جمهور یک کشور اسلامی انتظار چنین اقدامی نمی رود
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۱°    ۳۵°