هدف حملات عربستان بازگشت سلطه سعودی ها به یمن
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:32 - جمعه 24 مرداد 1399
کد خبر : ۱۱۴۷۷۱
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۸
هدف عربستان سعودی از 108 روز تجاوز نظامی به یمن، بازگشت سلطه سعودی ها بر یمن بوده است .
هدف حملات عربستان بازگشت سلطه سعودی ها به یمن

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر ، حسن کاظمی قمی سفیر سابق ایران در عراق با بیان این مطلب و با اشاره به درخواست سازمان ملل برای برقراری آتش بس در یمن گفت : علیرغم این درخواست ، رژیم سعودی آتش بس را نپذیرفته و بر حجم تجاوزهای خود افزوده و بر مواضع یمنی ها برای چندمین بار حمله کرده است .

کاظمی قمی با تاکید بر اینکه عربستان سعودی به یمن تجاوز کرده اما این رژیم برای آتش بس پیش شرط هایی گذاشته است افزود : خلع سلاح جبهه مقاومت مردمی انصار الله و خروج آنها از شهرها و استقرار ناظران بین المللی در شهرهای یمن از جمله پیش شرط های آل سعود برای آتش بس اعلام شده است .

کاظمی

وی بهانه های عربستان سعودی برای حمله به یمن را یادآور شد و افزود : بازگرداندن دموکراسی به یمن ، دفع تهدید یمن برای کشورهای منطقه و خلع سلاح انصار الله بهانه هایی بود که آل سعود با دستاویز قرار دادن به یمن حمله کرد اما پس از گذشت 108 روز از این تجاوز چیزی نصیب عربستان نشده و به هیچ یک از اهداف خود نرسیده است.

سفیر قبلی ایران در ادامه این پرسش را مطرح کرد که عربستان سعود که فاقد دموکراسی ، رعایت حقوق بشر و گردش قدرت است چگونه می خواهد در یمن دموکراسی ایجاد کند ؟ همچنین یمن که درگیر بحران های متعدد اقتصادی و اجتماعی است و حتی عضو شورای همکاری خلیج فارس هم نیست چگونه می تواند برای کشورهای منطقه تهدید محسوب شود؟

وی یمن را درگیر تجاوز داخلی جریان های تکفیری و تروریستی و تجاوز خارجی عربستان سعودی دانست و اظهار داشت : جامعه جهانی در برابر این تجاوز سکوت و با سکوت خود متجاوز را بر اقدامات ددمنشانه خود دلیر کرده است .

قمی


سفیر پیشین ایران در عراق ، با اشاره به اینکه ساختار نظام های بین المللی همچون شورای امنیت سازمان ملل همیشه در دفاع از ظالم و علیه مظلوم حرکت کرده است تصریح کرد: هژمونی سلطه ای که آمریکا بر ساختار سازمان ملل دارد سبب شده این سازمان همواره همسو با قدرت های بزرگ عمل کند اما اگر قرار باشد شورای امنیت مسئولیت صلح و امنیت خود را انجام دهد باید بر اساس موازینی شکل گیرد که پاسخگوی ماموریت ها باشد .

کاظمی قمی راه حل نجات ملت یمن از وضع موجود را ادامه گفتگوهای سیاسی میان احزاب و گروه های مختلف در یمن دانست و اظهار داشت : علاوه بر اینکه این گفتگو ها باید از همان جا که قطع شده از سرگرفته شود ، باید در سطح بین الملل ، افکار عمومی را تهییج و آگاه کرد تا بتوان با اعمال فشار بر رژیم متجاوز و هم پیمان هایش ، حصار اقتصادی و تجاوز سیاسی و نظامی علیه ملت یمن برطرف شود .

از آغاز تجاوز نظامی عربستان سعودی به یمن تاکنون که 108 روز از آن می گذرد بیش از 3500 یمنی که نیمی از آنها غیر نظامی بودند کشته و حدود 16 هزار نفر دیگر زخمی شده اند.

بیش از یک میلیون نفر ناچار به ترک خانه هایشان شده اند ، 21 میلیون نفر به کمک فوری نیاز دارند ، نزدیک به 13 میلیون نفر قادر به تامین نیازهای غذایی خود نیستند و 15 میلیون نفر نیز از خدمات درمانی محروم اند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۸°