آمریکایی ها از توافق به دنبال چه هستند؟
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:57 - شنبه 03 آبان 1399
کد خبر : ۱۱۶۳۲۱
تاریخ انتشار : جمعه ۰۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۱
سناتور مورفی با بیان اینکه نتایج نظرسنجی ها نشان می دهد، مردم آمریکا به سمت حمایت بیشتر از توافق هسته ای می روند گفت: این توافق هسته ای تاثیراتی دارد که بسیار مهم است، و دانشجویانی را تقویت می کند که بخشی از جنبش معترض بوده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، سناتور کریس مورفی (Chris Murphy) در نشستی در موسسه تحقیقاتی کارنگی در واشنگتن گفت:« نتایج نظرسنجی ها درداخل آمریکا نشان می دهد مردم آمریکا به سمت حمایت بیشتر از توافق هسته ای می روند.

وی افزود: آنها از جزییات اندکی از این توافق هسته ای مطلع هستند. ما از عملکرد جمهوری خواهان در این خصوص انتقاد داریم زیرا آنها حتی بدون خواندن متن توافق به ابراز مخالفت جدی با این توافق مبادرت کردند.
البته ما نیز قبل از حمایت قاطع از این توافق، باید متن آن را بخوانیم. بنابراین در حال حاضر، نوعی عدم توازن در سخنان تند جمهوری خواهان و دموکراتها در آمریکا وجود دارد.

جمهوری خواهان به گونه ای افراطی به توافق هسته ای حمله می کنند و دموکراتها نیز از آن حمایت شدید دارند. باید پیش از حمایت از این توافق باید در جلسات محرمانه در این خصوص شرکت کنیم. باید متن توافق را بخوانیم. اما این عدم توازن در سخنان دو طرف، با گذشت زمان اصلاح خواهد شد. دموکراتهایی که به سرعت به حمایت از این توافق بپردازند نمی توانند از جمهوری خواهان به علت انتقاد سریع از این توافق، انتقاد کنند. کنگره می تواند بر روند اجرایی شدن این توافق نظارت داشته باشد. آمریکا در ایران حضور ندارد و سفارت ندارد اما می تواند از طریق تعامل فعالانه با آژانس بین المللی انرژی اتمی و شرکایمان ، در جریان امور باشد.

وی ادامه داد: جان کری روز گذشته نماینده ای برای نظارت بر اجرای این توافق منصوب کرد. البته فقط یک نفر برای این کار درنظر گرفته نشده است بلکه دفتری برای این منظور ایجاد شده است. وظیفه این افراد ، داشتن روابط محدود با ایران است تا اطمینان حاصل شود ایران به توافق هسته ای پایبند است و آن را اجرا می کند. نباید به موضوع روابط رسمی با ایران چندان پرداخت و آن را برجسته کرد. به نظرمن، با پذیرش توافق هسته ای ما به نوعی با ایران رابطه داریم. این روابط پیچیده و خصمانه است اما به هرحال با ایران رابطه داریم.»

مورفی در پاسخ به سوال دیگری درباره عملکرد دولت آمریکا در روند توافق هسته ای گفت:« من منتقد این اقدام دولت اوباما هستم که پیش از بررسی و تایید توافق هسته ای با عجله، این توافق را به شورای امنیت سازمان ملل متحد برد. این اقدام سبب شد وضع بسیار ناخوشایندی برای ما بوجود بیاید زیرا تحریمهای آمریکا در ورطه تحریمهای سازمان ملل متحد گرفتار شده است. بهتر بود به همه این تحریمها به صورت همزمان پرداخته می شود. من نمی خواهم برای شرکتهای امریکایی اشک بریزم که لازم است چند ماه دیگر صبر کنند و بعدا بتوانند با ایران معامله کنند. این کار، هزینه اندکی است که برای تاکید خود برای اجرایی شدن این توافق می پردازیم و بعد از برداشته شدن تحریمهای آمریکا باید این کار ممکن شود.

بی تردید این روند به ضرر شرکتهای آمریکایی تمام خواهد شد. شرکتهای اروپایی به سرعت به سمت ایران رفته اند و شرکتهای چینی نیز از شرکتهای آمریکایی نیز از ما سبقت می گیرند. اما این توافق برای آن نبود که به شرکتهای آمریکایی در داخل ایران، موقعیت برتری داده شود. به هرحال، تازمانیکه همه گامها برای برچیدن سانتریفیوژها و انتقال ذخایر اورانیوم به خارج ایران برداشته نشود، تحریمهای آمریکا به حال تعلیق درنخواهد آمد.

به هرحال، این وضع برای شرکتهای آمریکایی ناخوشایند است اما برای اجرایی شدن توافق هسته ای کاملا ضروری است. مشخص نیست به تعلیق درآمدن تحریمهای امریکا علیه ایران چه مدت طول خواهد کشید. این تحریمها ابتدا به حال تعلیق درخواهد امد و سپس برچیده خواهد شد. رئیس جمهور آمریکا می تواند این تحریمها را به حال تعلیق دربیاورد اما کنگره است که می تواند این تحریمها را برچیند. اگر من جای طرف ایرانی بودم در مذاکرات با گروه پنج بعلاوه یک تاکید می کردم که تحریمهای کنگره نیز زمانی برداشته شود. واقعیت این است که کنگره در نهایت می تواند این تحریمها را کاملا بردارد.

در آمریکا رویه ای وجود دارد که رئیس جمهور می تواند تحریمها را برای مدت نامحدودی به حال تعلیق دربیاورد اما باید تاکید داشت که در نهایت، کنگره است که وارد عمل می شود. درمجموع باید بگویم مشخص نیست برداشته شدن تحریمهای کنگره ای آمریکا چه مدت طول خواهد کشید.»

مورفی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره حمایتهای ایران از حزب الله گفت و تاثیر آن بر توافق هسته ای گفت:« این نگرش اشتباه بوده است که پیش از ورود به توافق هسته ای با ایران باید مسئله حمایت ایران از حزب الله یا حمایت متحدان ایران از حزب الله حل شود و بعد از آن، درباره برنامه هسته ای ایران توافق حاصل شود. اگر مسئله برنامه هسته ای ایران کنار گذاشته شود امکان پرداختن به حمایت ایران از حزب الله افزایش می یابد. آنچه سبب می شود حمایت ایران از حزب الله شدیدتر و مشکل سازتر شود، وجود چتر محافظتی هسته ای است. بنابراین وقتی این چتر کنار گذاشته شود، می توان بهتر به این دغدغه پرداخت. البته باید توجه داشت که برداشته شدن تحریمها، سبب می شود ایران منابع مالی بیشتری در اختیار داشته باشد و از آن برای حمایت از حزب الله استفاده کند. آنچه شبها خواب را از من گرفته این است که پیامدهای کوتاه مدت این مسئله در سوریه ، پس از امضای توافق هسته ای، چه خواهد بود.

امیدوارم امضای این توافق سبب شود مسیر برای رسیدن به راه حل سیاسی درباره سوریه هموار شود. اما نگرانی من عواقب کوتاه مدت این توافق است و اینکه بخشی از پول حاصل از برداشته شدن تحریمهای ایران برای حمایت از حزب الله در داخل سوریه استفاده شود. بنابراین، با آنکه من به شدت از توافق هسته ای حمایت می کنم، از پیامدهای کوتاه مدت این توافق نیز غافل نیستم. یکی از عواقب این توافق، افزایش حمایت ایران از حزب الله است که سبب افزایش مشکلات برای امریکا و متحدانش در منطقه می شود.»

مورفی در پاسخ به سوالی درباره رویکرد منطقه ای آمریکا پس از توافق هسته ای گفت:« آمریکا باید کارهای زیادی برای تعامل با متحدان منطقه ای اش درباره توافق هسته ای انجام بدهد. یکی از علل برگزاری نشست کمپ دیوید نیز همین مسئله بود. قول آمریکا برای محافظت از متحدان منطقه ای اش در حوزه خلیج فارس نیز برای همین منظور بوده است. البته حمایتهای امنیتی آمریکا از این متحدان منطقه ای ، بدون مجوز کنگره نمی تواند اتفاق رخ بدهد. اصلا به نفع آمریکا نیست که جنگ نیابتی در حوزه هایی همانند یمن بین ایران از یک سو و عربستان سعودی و کشورهای حوزه خلیج فارس از سوی دیگر در جریان باشد. آمریکا باید به متحدان منطقه ای اش در حوزه خلیج فارس و عربستان سعودی اطمینان خاطر بدهد که از آنها حمایت می کند اما درعین حال، نباید به این کشورها به صورت کورکورانه تسلیحات داده شود که از آن برای بی ثبات کردن دیگر کشورهای منطقه استفاده شود. در حال حاضر، یمن میدان این کار است اما ممکن است این کار، آثار زنجیره وار در منطقه داشته باشد. در این میان باید به مواضع اسرائیل نیز توجه داشت.

بنیامین نتیاناهو نخست وزیر اسرائیل هرکاری که بتواند انجام می دهد تا مانع از نتیجه بخش شدن این توافق شود. باید با مقامات اسرائیلی در این خصوص رایزنی شود. باید به نگرانی های اسرائیل پرداخته شود. نمی دانم چگونه می توانم این کار را انجام داد. بی تردید، توافق هسته ای سبب برهم خوردن توازن سنتی ائتلافهای ما با کشورهای منطقه می شود. اگر واقعا معتقد نبودم این توافق به بهترین شکل به نفع اسرائیل نیست، هرگز از آن حمایت نمی کردم. اگر به تل آویو بروید خواهد دید که بسیاری می گویند این توافق بهتر از حدی است که اسرائیلی ها انتظار داشتند.»

وی در ادامه افزود:« علت حمایت من از این توافق آن است که این توافق مانع از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای می شود. حمایت من از این توافق به علت آن نبوده است که این توافق چه تاثیری بر فضای داخلی ایران می گذارد. اما بی تردید، این توافق نه تنها سبب تقویت عناصر میانه رو در دولت ایران می شود بلکه دانشجویانی را تقویت می کند که بخشی از جنبش معترض بوده اند. جوانان ایرانی در مجموع به سمت غرب گرایش دارند. آنها احساس نمی کنند آرایی که به صندوق رای می اندازند سبب بروز تغییرات ملموس و جدی می شود.

این توافق هسته ای ، از این جهت تاثیراتی دارد که بسیار مهم است. باید توجه داشت که بزرگترین سودبرندگان از رژیم تحریمها در داخل ایران، تندروها و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و همه کسانی بوده اند که از بازار سیاه ناشی از تحریمها سود برده اند. بی تردید، این جریانها بیشترین زیان را از برداشته شدن تحریمها و ظهور مبادلات تجاری قانونی بین ایران و چین و روسیه و اروپا و دیگران متحمل می شوند.

در آمریکا قوانینی وجود دارد که مانع می شود شرکتهای آمریکایی به فعالیتهای غیرقانونی و پرداخت رشوه و باج سبیل در کشورهای خارجی مبادرت کنند. نوعی نظارت در داخل آمریکا در این خصوص وجود دارد.

به هرحال، در نتیجه توافق هسته ای، فرصتی برای شرکتهای اروپایی فراهم می شود تا با ایران تعامل داشته باشند. دیپلماسی اقتصادی مسئله ای واقعی است. هرچه فضای اقتصادی کشوری باز شود، فضا برای ورود ارزشهای نظام سرمایه داری غربی نیز بازتر می شود و درنتیجه، می توان عناصری را بیشتر تقویت کرد که بجای رویارویی به مصالحه علاقه مند هستند. در داخل آمریکا نیز توافق هسته ای به موضوع رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری گره می خورد و جمهوری خواهان با زبان بسیار تند به انتقاد از این توافق می پردازند.»

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱°    ۲۱°