مردم باید مطلع شوند که کشورهای عربی پشیمان شده اند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:08 - شنبه 10 آبان 1399
کد خبر : ۱۱۶۴۶۳
تاریخ انتشار : شنبه ۰۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۶
پس از تغییر رویکرد کشورهای عربی حامی داعش در قبال سوریه، سفارت تونس نیز در دمشق بازگشایی شده است.
مردم باید مطلع شوند که کشورهای عربی پشیمان شده اند

همایش رسانه ای مبارزه با تروریسم از دیروز در دمشق پایتخت سوریه آغاز به کار کرد و بیانیه پایانی قرائت شد. در این همایش بین المللی بیش از صد و سی فعال رسانه ایِ از سوریه کشورهای عرب و دیگر کشورهای جهان شرکت کرده اند.

تحلیلگران و کارشناسان مسائل سیاسی جهان عرب عقیده دارند که چنین رخدادهایی که به روشن شدن واقعیت کمک می کند، باید در رسانه های منطقه به صورت وسیع بازتاب داده شوند تا مردم و دولت ها، در تصمیم گیری ها و اعلام مواضع، صحیح تر عمل کنند.

ارتباط با دمشق
صائب ابراهیم تحلیلگر مسائل سیاسی در دمشق، در پاسخ به این سوال که هدف کنفرانس تروریسم در دمشق چه بود، گفت: این کنفرانس با حمایت رسانه های سوریه و معرفی رسانه های منطقه که حمایتی از مسئله مبارزه با تروریسم داشتند برگزار شد و هدفش حمایت از محور مقاومت سوریه و پیشرفت های ارتش سوریه و مقاومت مردمی بوده است.

وی افزود: به نظر می رسد که رسانه های منطقه باید بیشتر به این مساله بپردازند، حتی این مساله با برنامه هسته ای ایران وبیانیه ای شهر وین نیز در ارتباط است.

ایاد ناصر اضافه کرد: محور مقاومت هم اکنون نیازمند حمایت ها و همکاری رسانه ای بیشتری است. ما نیازمند این هستیم که رسانه ها در این مرحه به یکدیگر بیشتر نزدیک شوند و با توجه به اینکه محور مقاومت یک محور یکپارچه است نیاز بر این است که از مسئولان ایران گرفته تا مسئولان عراقی و رسانه های عراقی، رسانه های سوریه و رسانه های لبنان ودیگر رسانه ها ، به یکدیگر بیشتر نزدیک شوند و تعامل بیشتری داشته باشند و حضور مردم را بیشتر به نمایش بگذارند و واقعیت تحولات سوریه را بهتر نشان دهند.

کارشناس سیاسی سوریه

کارشناس سیاسی سوریه در ادامه درباره حضور کشورهای حامی تروریسم در این کنفرانس نیز اظهارداشت: در محور مقاومت و در جنگی که درگیر شده ایم یک هجمه فراگیر است که مقاومت را مورد حمله قرار داده اند و در وهله دوم به سراغ مغزها و سراغ افکار عمومی آمدند تا حمایت از محور مقاومت را کم کنند که نتوانستند پیروز شوند و این پیروزی نشان می دهد که محور مقاومت در سوریه پیام خوبی برای رسانه ها دارد که هدف رسانه های امریکا این بود که بتوانند محور مقاومت را در چند ماه نابود کنند اما در عرض 5 سال نتوانستند کاری از پیش ببرند.

صائب ابراهیم کارشناس سیاسی سوریه نیز، درباره پیشنهاد آقای پوتین درباره مبارزه با تروریسم نیز گفت: محور مقاومت هم پیمانانی در سطح بین الملل دارد وائتلافی که بین محور مقاومت و سوریه با کشورهای آزادی همچون ایران و روسیه است یک قدرت سیاسی ، اقتصادی و نظامی محسوب می شود، سازمان بریکس و شانگهای ارتباط خوبی با سوریه دارند. در حال حاضر هر پیامی که از سوی کشورهایی که از محور مقاومت و سوریه حمایت می کنند خدشه ای به حق مقاومت و حق حاکمیت سوریه وارد نشود ، مثبت است. طرح آقای پوتین نیز وقتی آقای ولید معلم به مسکو رفت نیز طرحی مناسب بود . در این طرح کشورهایی مثل قطر، عربستان و ترکیه طرحی تشکیل دهند برای مبارزه با تروریسم . البته بشار اسد رئیس جمهور سوریه نیز بارها اعلام کرده است که برای مبارزه با تروریسم باید رودرروی ترویسم قرار بگیریم. 60 درصد مردم سوریه مخالف دولت اردوغان هستند و ترکیه باید سیاست خود را تغییر دهد. باید طرحی اراده شود که تروریسم را در سوریه بخشکاند. تروریسم هایی که دست به سلاح هستند و مخالف سوریه هسیتند ما با نها ائتلاف نمی کنیم.

دمشق

وی در ادامه درباره این که امروز اعلام شد که سفارت تونس در سوریه بازگشایی شده است و امارات نیز این قصد دارد و این که آیا چرخشی در ارتباط کشورهای عربی با سوریه اتفاق افتاده است، گفت: روابط بین کشورها باید بر اساس عدم دخالت در امور داخلی کشورها وبر اساس قوانین بین المللی باشد. تونس خودش روابط خود را با سوریه قطع کرد واکنون حکومت تونس تغییر کرده است سرانجام بر اساس قوانین عرف بین اللمللی تونس به این نتیجه رسید که در روابط خود بازنگری کندچون به این نتیجه رسیده اند که مردم سوریه مقاومت کرده اند و هم پیمانان جدی دارند و این باعث تغییر در رفتار کشورها شده است. پیروزی در پرونده هسته ای ایران نیز منطقه را تحت تاثیر قرار داده است و بنظر می رسد شرایط به سمت بهبود در حرکت است و تحرک دیپلماتیک خوبی اتفاق افتاده است و این نشان دهنده این است که شرایط به نفع محور مقاومت است. هرچه کشورهای مخالف سوریه و محور مقاومت انزوای بیشتری پیدا کنند به نفع سوریه است و باعث تقویت محور مقاومت می شود.

کارشناس سیاسی برنامه درباره موازنه قدرت در جبهه های سوریه نیز گفت: امریکایی ها بدنبال این هستند که سوریه را به فرسایش برسانند و این ها بدنبال این هستند قدرت نظام و ارتش و اقتصادی سوریه را تضعیف کنند. ارتش سوریه ارتش پایداری است و درست است که سوریه 5 سال است در جنگ است اما با توجه به اراده ای که مردم سوریه دارند و حمایت های هم پیمانان سوریه موجب شده است که بر واقعیت های میدانی غلبه کنند و خیلی از مرزهایی که پول و سلاح از طریق آنها در اختیار ترریست های مخالف سوریه قرار گرفت بسته شده است.

دانلود

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۴°