مجله کشورهای همسایه ایران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:51 - يکشنبه 30 شهريور 1399
کد خبر : ۱۱۸۷۲۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۷
دولت عراق به دنبال بازپس گیری کل کشور از دست داعش است در حالی که این روزها ما شاهد ناآرامی هایی در عراق و سایر کشورها به بهانه های مختلف هستیم.
مجله کشورهای همسایه ایران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در روزهای گذشته شاهد نارآمی ها و تظاهرات مردمی در عراق هستیم این تظاهرات مردمی که در ابتدا خواهان اصلاحات اجتماعی بوده اند این روزها رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته اند بر این اساس کاظمی قمی سفیر سابق ایران در عراق در برنامه همسایگان ایران این موضوع را بررسی کرد.

کاظمی قمی با اشاره به سناریوهای جدی امنیتی در ناآرامی های اخیر عراق گفت: دولت عراق به دنبال بازپس گیری کل کشور از دست داعش است در حالی که این روزها ما شاهد ناآرامی هایی در بغداد و سایر کشور به بهانه کمبود خدمات هستیم.

سفیر سابق ایران در عراق در ادامه گفت: در عراق بسیاری از شعارها مسئله آمیز است به این معنا که این شعارها حاکمیت، پارلمان و مرجعیت شیعه در عراق را هدف گرفته اند و در حقیقت ما شاهد گردش شعارها از دغدغه های اجتماعی به رویکرد سیاسی و حاکمیتی هستیم.

وی با اشاره به نقش داعش در این نا آرامی ها گفت: در ورای این اعتراضات مردمی دست داعش هویدا است چرا که سران داعش به دنبال اقدامات بزرگتر درعراق هستند که یکی از این اهداف نشان دادن عدم امنیت اجتماعی با تحرکات تروریستی در این کشور است.

وی در ادامه صحبت به تحولات اخیر سوریه بویژه دیدار سه جانبه وزرای خارجه روسیه، آمریکا و عربستان اشاره کرد و گفت: راه حل بحران سوریه همان است که ایران گفت یعنی حل مشکل سوریه از راه سیاسی، این راه حلی است که اخیرا روسها هم به آن اشاره می کنند اما موضوع مهم این است که آیا آمریکا و سعودی ها به دنبال حل بحران سوریه هستند؟

کاظمی درباره اهداف پنهان سعودی ها گفت: سعودی ها از نتیجه انتخابات راضی نیستند بنابراین دائما بر طبل جنگ و حمایت از تروریسم می کوبند و با این کار به دنبال عقب راندن تشکیل دولت هستند زیرا در جو ناآرام دولتی تشکیل نخواهد شد.

سفیر سابق ایران در عراق درباره طرح پوتین گفت: روسها مخالف جنگ در منطقه هستند زیرا اگر این امر تبدیل به یک رویه شود صحنه بین الملل صحنه جنگ و ناآرامی ها خواهد شد این در حالی است که ایران و روسیه در عرصه سیاست بین الملل هم راستا هستند اما آمریکایی ها فقط به دنبال آشوب و نا آرامی در سوره هستند.

بخش دوم برنامه درباره تحولات افغانستان بود، افغانستان نیز این روزها شاهد حضور داعش در سراسر کشور است که این امر باعث ناآرامی های گسترده در افغانستان شده است، ظهوری حسینی کارشناس مسائل سیاسی این موضوع را بررسی کرد.

ظهوری حسینی با اشاره به نقش ملاعمر به عنوان رهبر افغانستان گفت: ملاعمر توانست افغانستان و طالبان را سروسامان دهد و آرامش نسبی در افغانستان بوجود آورد این اتحاد بویژه برای طالبانی که با افول قدرت همراه بود بسیار لازم بود اما امروز با حضور داعش این ترس وجود دارد که داعش جایگزین طالبان در این کشور شود.

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه به دلایل ناآرامی ها رد افغانستان اشاره کرد و گفت: امریکا قرار بود امکانات نظامی و امنیتی را در اختیار پلیس افغانستان قرار دهد که تا به امروز این کار را نکرده است در حقیقت دلیل اصلی نارامی ها در افغانستان عدم پشتیبانی نیروهای امنیتی خارجی از نیروهای داخلی است.

وی درباره حضور داعش و خطرات آن گفت: خطر حضور داعش و نا امنی های به دنبال آن بسیار جدی است و در حقیقت حضور داعش در افغانستان یک برنامه بین المللی است با مرگ ملاعمر در سال 2013 طالبان دوباره قدرت گرفت و امروز در خدمت اهداف و مقاصد داعش است و با این کارشان به آرمانهای ملت افغانستان خیانت می کنند.

دانلود

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۲°