یمنی ها باعث سرنگونی حکومت سعودی ها می شوند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:07 - پنجشنبه 01 آبان 1399
کد خبر : ۱۱۹۳۸۵
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۹
مدیر یک شبکه تلویزیونی عربستانی گفت: اکنون مردم عادی عربستان هم می دانند که حمله به یمن شکست خورده و پسر پادشاه جدید بقای حکومت سعودی ها را به خطر انداخته است.
یمنی ها باعث سرنگونی حکومت سعودی ها می شوند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مدیر یک شبکه تلویزیونی منتقد آل سعود اظهار کرد حمله به یمن نه تنها باعث اقتدار جناح سلمان بن عبدالعزیز نشده، بلکه جایگاه آنها در ساختار قدرت را به شدت تضعیف کرده و اگر حملات سعودی ها و مقاومت یمنی ها ادامه یابد باقیمانده ی اقتدار و اعتبار برادران سدیری از بین می رود و می تواند به سرنگونی کامل آنها منجر شود.

فواد ابراهیم، مدیر شبکه نبائ عربستان که برای حضور در هشتمین اجلاس رادیو و تلویزیون های اسلامی به ایران سفر کرده است، گفت: سعودی ها به دنبال نجات آبرومندانه از باتلاق یمن هستند.

وی با بیان اینکه اهداف اولیه سعودی ها در حمله به یمن با شکست مواجه شده، افزود: از آن پس آنها هر روز یک هدف جدید در نظر می گیرند و هر بار هم با شکست مواجه می شوند و حالا از بازگشت منصورهادی سخن می گویند.

فواد ابراهیم که در شبکه تلویزیونی اش عملکرد حاکمان سعودی را نقد می کند، تصریح کرد: ائتلاف سعودی ها هم شکست خورده و دچار اختلاف شده اند به همین علت سعودی ها بمباران ها را ادامه می دهند تا تنور جنگ روشن بماند و همپیمانانشان به همراهی ادامه دهند.

فواد ابراهیم اضافه کرد: سعودی ها اکنون در تنگنای جدی قرار دارند و در داخل عربستان نیز با مشکل مواجه شده اند. آنها مجبورند مردم خود را توجیه کنند و علت ادامه بمباران ها را توضیح دهند. این موضوع شامل افکار عمومی سایر کشورها که سعودی ها را همراهی کرده اند نیز می شود.وی با اشاره به مقاومت شجاعانه یمنی ها گفت: چنین توقعی وجود نداشت که مردم یمن اینقدر استوار و مقاوم باشند. کمتر کسی انتظار داشت که آنها چنین سرسختانه و شجاعانه از عزت و استقلالشان دفاع کنند.
مردم یمن، حتی گروه هایی که قبلا با حوثی ها اختلافاتی داشتند نیز اکنون از رزمندگانشان حمایت می کنند و در این زمینه نیز سعودی ها با شکست و سرخوردگی شدیدی مواجه شدند.

وی افزود: سعودی ها در ابتدا روی این اختلافات حساب جدی باز کرده بودند، اما در عمل دیدند که تجاوز آنها باعث اتحاد تمام یمنی ها شده است.

این تحلیلگر عربستانی درباره عواقب این شکست برای سعودی ها گفت: ساختار قدرت در میان آل سعود به گونه ای است که این اشتباهات می تواند قدرتمندترین جناح را دچار فروپاشی کند. زمانی که سلمان بن عبدالعزیز به پادشاهی رسید مشکلات و مخالفان بسیاری داشت و هزینه زیادی متحمل شد تا پایه های قدرت خود را تثبیت کند.

فواد ابراهیم ادامه داد: در شرایطی که هنوز آن مسائل حل نشده و نزاع های شاهزاده ها پایان نیافته بود، پسر شیخ سلمان که وزیر دفاع شده بود به یمن حمله کرد تا با کسب یک پیروزی بزرگ، اقتدار خانواده اش را افزایش دهد و همه مخالفان را وادار به سکوت کند، اما با شکست در این نقشه خیالبافانه، نه تنها مخالفان تضعیف نشدند، بلکه آن باقی مانده ی اقتدار سنتی برادران سدیری نیز از بین رفت و اکنون آنها در شرایطی قرار گرفته اند که اگر راه نجات درستی پیدا نشود، باید با جایگاهشان در ساختار قدرت عربستان وداع کنند.

ابراهیم فواد در پایان تصریح کرد: این موضوع یکی از علل اصلی افزایش نگرانی جناح سلمان است و به همین علت به دنبال این هستند تا دوستان غربیشان فعال تر شوند و برای پایان آبرومندانه بحران واسطه گری کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۲°