سیف: سود بانکی باید همراه با تورم کم شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:10 - جمعه 24 مرداد 1399
کد خبر : ۱۲۳۳۸۳
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۹
رئیس کل بانک مرکزی از ارائه گزارش این نهاد درباره وضع نقدینگی کشور به شورای پول و اعتبار خبر داد و گفت:‌ اگر موسسات مالی غیرمجاز ساماندهی شود، سریعتر به سمت منطقی کردن نرخ سودبانکی حرکت می کنیم.
سیف: سود بانکی باید همراه با تورم کم شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، ولی الله سیف با اشاره به تلاش بانک ها برای رعایت نرخ سود و انضباط مالی افزود: بانک مرکزی اقدامات جدی را برای ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی آغاز کرده است تا عناصر غیر مجاز در این بازار را به انضباط بکشاند.
وی گفت: در ساماندهی موسسه های مالی غیرمجاز پیشرفت هایی داشته ایم و امیدواریم با حمایت ها از بانک مرکزی در ادامه این مسیر بتوانیم بازار پولی را منضبط کنیم. در این شرایط بانک ها راحت تر و با اطمینان خاطر بیشتر می توانند در جهت رعایت نرخ های سود مجاز حرکت کنند.
سیف افزود: واقعیت اقتصاد ما کاهش نرخ تورم است و نرخ سود بانکی باید متناسب با نرخ تورم تعدیل شود.

وی تاکید کرد: بانک مرکزی به تدریج بازار پولی را به این سمت هدایت می کند؛ اما زمان می برد.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به ساماندهی نرخ سود بازار بین بانکی گفت: کاهش نرخ سود بین بانکی نیز علامت مثبتی است و امیدواریم نرخ سود در نظام بانکی هم در آینده منطقی شود.
رئیس کل بانک مرکزی همچنین با اشاره به اینکه نرخ کفایت سرمایه در نظام بانکی کشور را 4 درصد و زیر نرخ بانکداری بین المللی است، گفت: عموما وقتی انتظارات بانک ها و موسسات مالی و اعتباری از نظام بانکی مطرح می شود، امکانات موجود در سیستم بانکی کشور در نظر گرفته نمی شود و این مجال مناسبی برای بیان مشکلات و انتظارات سایر بانک ها از بانک مرکزی است تا تصمیم های مقتضی گرفته شود که تحرک جدیدی در اصلاحات بانکی شکل بگیرد و تا بتوان نقش بانک ها در رشد اقتصادی و حمایت از فعالیتهای مثبت اقتصادی را موثرتر کرد.
سیف، بحث تنگنای مالی و علل آن را یکی از موارد مورد بررسی در این نشست بر شمرد و افزود: حجم انباشته مطالبات معوق در 10 سال گذشته، ناشی از شرایط تسهیلات تک نرخی، تسهیلات تحمیل شده دولت های قبل به بانک ها، شرایط خاص اقتصادی مانند افزایش ناگهانی نرخ ارز و وجود بدهکاران و طلبکاران نظام بانکی است.
وی با بیان اینکه مشکل دیگر نظام بانکی، مطالبات بانک ها از دولت است که از گذشته انباشته شده است، گفت: شاید حدود 34 یا 35 درصد از منابعی که بانک ها ازسپرده های مردمی تجهیز می کنند در حال حاضر در دو سرفصل طلب از دولت و مطالبات غیر جاری متمرکز شده است که البته هیچ بازدهی هم برای ترازنامه بانک ها ندارد و بانک ها باید سود سپرده گذار را از محل سود تسهیلاتی پرداخت کنند.
سیف ابراز امیدواری کرد که با برگزاری چنین نشست هایی، راهکارهای مناسبی برای حل مشکلات نظام بانکی یافت شود.
وی افزود: نرخ کفایت سرمایه در نظام بانکداری بین المللی حداقل 8 درصد و متوسط نظام بانکی ما 4 درصد است که میزان نیازمندی ما به افزایش سرمایه در نظام بانکی را نشان می دهد.
سیف ادامه داد: بانک های دولتی را باید دولت از منابعی همچون مطالبات موجود در حساب ذخیره ارزی بانک ها، حمایت کند و حمایت از بانک های خصوصی هم بر عهده بانک مرکزی است تا با زمانبندی مشخص و مدون، مشکل افزایش سرمایه بانک ها برطرف شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۸°