شعله ور شدن آتش های زیر خاکستر در ترکیه

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:07 - دوشنبه 05 اسفند 1398
کد خبر : ۱۲۴۲۷۹
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۴ - ۲۳:۲۳
کارشناس مسائل ترکیه: ترکیه مرزهای خود به روی آوارگان سوری را باز گذاشته است تا با استفاده ابزاری از این موضوع، غرب و ناتو را تحت فشار بگذارد تا با ایجاد منطقه حائل در سوریه موافقت کنند.
شعله ور شدن آتش های زیر خاکستر در ترکیه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سید احمد کاظمی کارشناس مسائل ترکیه در برنامه همسایگان ایران علت اصلی درگیری ها در ترکیه را به انتخابات 17 خرداد و نتایج نامطلوب آن برای حزب عدالت و توسعه مربوط دانست و گفت: حزب عدالت و توسعه در این انتخابات و پس از 12 سال نتوانست آرای لازم برای تشکیل دولت تک حزبی را کسب کند، از طرف دیگر حزب دموکراتیک خلق با کسب 82 کرسی حزب عدالت و توسعه را شکست داد و دولت ترکیه برای جبران این شکست نوک پیکان حمله خود را به طرف کردها گرفته است.

کاظمی درباره علت رای ناکافی حزب عدالت و توسعه در انتخابات 17 خرداد اظهار داشت: بحران اقتصادی، افشای فساد مالی، انتقاد به عملکرد اردوغان و سیاست های تنش زای ترکیه در منطقه همه از عواملی است که چهره این حزب را مخدوش کرده است .

کاظمی


این کارشناس مسائل ترکیه همچنین درباره حمایت های دولت ترکیه از داعش گفت: شعار دولتمردان ترکیه درباره مبارزه با داعش نه در داخل این کشور و نه در میان احزاب سیاسی ارزشی ندارد زیرا ترکیه ارتباط سیستماتیکی با داعش برقرار و شرایط ترانزیتی مناسبی برای
این گروه تکفیری فراهم کرده است .

کاظمی فاصله گیری ترکیه از تنش صفر مرزی با همسایگان را یادآور شد و تصریح کرد: یکی از دستاوردهای مهم حزب عدالت و توسعه در هفت سال اول این بود که توانست ناامنی و بی ثباتی در روابط خارجی را به صفر برساند اما پس از اجرای پروژه تکفیری ها در منطقه و نقش مخرب ترکیه ، تنش با همسایگان تشدید شده است و مسائلی همچون کردها و علوی ها که زمانی آتش زیر خاکستر بود ، امروز زبانه می کشد.

در ادامه این برنامه سید احمد حسینی کارشناس مسائل روسیه درباره روابط روسیه با سوریه ، سیاست خاورمیانه ای روسیه را از موضوعات مهم برای تحلیلگران و صاحبنظران دانست و گفت: سیاست خارجی روسیه همواره بر مبنای روابط با دو مجموعه آمریکا و غرب و آسیا و شرق بوده است و روسها در طول تاریخ همواره در همین دو مسیر سیاست خود را رقم زده اند.

حسینی

حسینی در پاسخ به این پرسش که آیا روسیه پای سوریه می ایستد یا خیر اظهار داشت: پس از بحران اوکراین ، روسیه می خواهد این ذهنیت را از ذهن مردم دنیا پاک کند که روسیه پای کار می ماند زیرا روسها هر جایی که تا آخر کار پای کار نمانده ، ضرر کرده و تحقیر شده است.

این کارشناس مسائل روسیه اینکه پوتین با غرب بر سر سوریه معامله می کند را رد نکرد و تصریح کرد: پوتین در حال آماده شدن برای یک مذاکره جدی است اما نمی تواند بدون ابزار با غرب معامله کند زیرا در حال حاضر روابط روسیه و آمریکا غبار آلود و پرتنش است.

حسینی ادامه داد: اگر روسیه نتواند در مورد سوریه به دستاوردی برسد می توان گفت که سیاست خاورمیانه ای اش دچار عقبگرد شده است و اگر روسیه نتواند توان مذاکره و قدرت چانه زنی خود را افزایش دهد به شدت با مشکل مواجه خواهد شد .

این کارشناس مسائل سوریه درباره اینکه آیا خطر جدیدی سوریه را تهدید می کند تصریح کرد: یک سری تحرکات از طرف آمریکا، اردن ،ترکیه ، عربستان و برخی از کشورهای اروپائی احساس می شود که می خواهند با فشار گاز انبری به دمشق، کار را یکسره کنند اما روسیه به دنبال این است که از به هم ریختن اوضاع جلوگیری کند.

دانلود


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۶°