مجله سیاسی-افق همکاری های ایران، چین و روسیه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:39 - چهارشنبه 25 فروردين 1400
کد خبر : ۱۲۶۱۷۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۱
در کنار دیدارهای مهم روسای کشورها در مجمع عمومی سازمان ملل دیدار روسای جمهور ایران، روسیه و چین در مجمع عمومی از دیدگاه رسانه ها مهم بود و بازتاب گسترده ای داشت.
مجله سیاسی/افق همکاری های ایران، چین و روسیه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، امشب در برنامه مجله آسیا- آفریقا دیدار روسای جمهور ایران، چین و روسیه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل بحث و بررسی شد.

روسای سه کشور در نشست شانگهای نیز دیدار داشتند. دیدار روسای سه کشور می تواند تاثیر گسترده ای در روابط کشورها به جا بگذارد.

پکن در مراودات منطقه ای علاوه بر مسکو به نقش تهران نیز توجه داشته است.

بهمن کارشناس مسائل آسیا

آقای بهمن، کارشناس مسائل آسیا درباره دیدار روسای جمهوری ایران، روسیه و چین بعد از توافق ایران و 1+5 در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: هرچه تعداد ملاقات ها بین سران کشورها بیشتر باشد همکاری ها افزایش خواهد یافت و هم تعداد دیدارها مهم است و هم سطح دیدارها.

وی در ادامه گفت: در سال های اخیر نیز سه کشور دیدارهای مختلفی داشته اند که این نشان از گسترش روابط سه کشور دارد. علاوه بر این در آینده نیز روسای جمهور چین و روسیه قصد سفر به ایران دارند که این نیز نشان از تقویت روابط سه کشور دارد.

افق همکاری های ایران، چین و روسیه

کارشناس مسائل آسیا، درباره سطح مبادلات تجاری بین ایران و روسیه نیز گفت: در حال حاضر سطح مبادلات بین دو کشور پایین است و آنطور که مقامات دو کشور صحبت کرده اند قصد دارند مبادلات تجاری را به 20 میلیارد دلار برسانند که این باعث توازن روابط تجاری و اقتصادی می شود.

وی گفت: متاسفانه شناخت مناسبی از بازارهای دو کشور وجود ندارد و اگر این مسائل حل شود باعث تقویت روابط دو کشور خواهد شد.

بهمن کارشناس مسائل آسیا در ادامه این گفتگو درباره دیدگاههای دو کشور درباره روبط دوجانبه گفت: در روسیه دیدگاههای مختلفی د رباره ایران وجود دارد ولی دیدگاه رسمی که بارها نیز از سوی پوتین مطرح شده است این است که روسیه قصد دارد روابط را از سطح تاکتیکی به سطح روابط راهبردی برساند.

وی گفت: اما یکی از عواملی که باعث کمتر شدن روابط ایران و روسیه شده است کارشکنی کشورهای غربی و به ویژه امریکا بوده است.

روس ها علاقه زیادی دارد که در سطح صنعتی و تجاری در ایران سرمایه گذاری کنند. مثلا گازپروم روسیه و روس نفت سعی دارند که در ایران سرمایه گذاری داشته باشند، همچنین روس ها سعی در واردات محصولات کشاورزی از ایران را دارند.

وی گفت: ایران در جنوب غربی، چین در شرق آسیا و روسیه در اوراسیا تاثیر زیادی در روابط و پیوندهای منطقه ای خواهند داشت.

دانلود

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°