پیشخوان خبر- حضور سیاسی نظامی روسیه در خاک سوریه مشروع است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:24 - سه‌شنبه 04 آذر 1399
کد خبر : ۱۲۶۲۹۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۴ - ۲۱:۳۶
یک کارشناس مسائل بین الملل: دخالت نظامی روسیه در سوریه دخالتی موثر است زیرا این اقدام روسیه در درجه نخست کاملا به نفع سوریه و متحدانش است و از طرف دیگر روسیه فرصت مناسبی به دست آورده است تا توان نظامیش را به رخ رقبایش بکشد.
پیشخوان خبر/ حضور سیاسی نظامی روسیه در خاک سوریه مشروع است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، تلویزیون المیادین دقایقی پیش به نقل از مسئولان آمریکایی از نخستین عملیات هوایی روسیه علیه داعش در خاک سوریه خبر داد. این حمله در حالی صورت گرفته است که پارلمان روسیه امروز مجوز اعزام نظامیان این کشور به خارج از مرزهای روسیه را صادر کرد. این مجوز در پی درخواست رئیس جمهور روسیه از پارلمان این کشور صادر شده است. محمدرضا فرقانی کارشناس امور بین الملل در برنامه پیشخوان خبر این موضوع را بررسی کرد.

محمدرضا فرقانی با اشاره به اقدام دوما درباره صدور مجوز برای اعزام نیروی هوایی به آسمان سوریه گفت: مبنای در خواست پوتین از دومای روسیه با دو هدف صورت گرفت، نخست به درخواست شخص رئیس جمهور سوریه و با هدف مقابله با تروریستهای داعش و در درجه بعد برای اینکه حضور نیروهای نظامی روسیه در خارج از مرزهای این کشور می تواند منافع کرملین را بیشتر و بهتر در منطقه و جهان تامین کند.

این کارشناس امور بین الملل ادامه داد: مجوز دومای روسیه تنها به حضور نظامی نیروهای هوایی این کشور در آسمان سوریه محدود می شود و قرار است از این نیروها علیه گروهک های تروریستی داعش و نیز مخالفان بشاراسد استفاده شود.

وی با اشاره به موازنه قدرتی که به وسیله حضور نظامی روسیه در سوریه ایجاد می شود گفت: حضور نیروهای هوایی روسیه در سوریه در درجه اول باعث موازنه قدرت بین سوریه و مخالفان بشار اسد می شود که با ادامه حضور این نیروها در خاک سوریه توازن قوا به نفع بشاراسد تغییر خواهد کرد زیرا گروهک های تروریستی داعش و جبهه النصره قدرتی برای مقابله با حملات هوایی ندارند و از این ناحیه بسیار آسیب پذیراند، بنابراین پیروزی بشار اسد در مقابل تروریست های داعش و جبهه النصره دوراز ذهن نیست.

فرقانی با اشاره به نقش رسانه های روسی در اعلام تعمدی اقدام دوما درباره انحصار اعزام نیروهای هوایی به خاک سوریه اظهار داشت: روسها در طول سالیان گذشته بازی با رسانه ها را یاد گرفته اند و این اقدام رسانه ای روسیه اقدامی پیشگیرانه علیه آمریکا و متحدانش است و مجوز دوما به جز اعزام انحصاری نیروهای هوایی روسیه به خاک سوریه معنائی ندارد.

این کارشناس امور بین الملل افزود: دخالت نظامی روسیه در سوریه دخالتی موثر است زیرا این اقدام روسیه در درجه نخست کاملا به نفع سوریه و متحدانش است و از طرف دیگر روسیه فرصت مناسبی بدست آورده تا توان نظامیش را به رخ رقبایش بکشد، طبیعی است که متحدان ایالات متحده مانند عربستان، قطر، اردن و ترکیه از این اقدام روسیه ناراضی باشند زیرا نتایج حاصله را به نفع خود نمی بینند.

فرقانی با اشاره به موضع اخیر جان کری وزیر امورخارجه آمریکا درباره این اقدام پوتین گفت: جان کری بعد از این اقدام پوتین موضعی منفعلانه گرفت زیرا این اقدام روسیه در جهت منافع کاخ سفید نیست اما قدرتی هم برای مخالف با آن ندارد زیرا پوتین به درخواست شخص بشاراسد نیروهای هوایی خود را به سوریه اعزام می کند و از سوی دیگر این اقدام روسیه در جهت مبارزه با تروریسم جهانی است و این دو دلیل حضور سیاسی - نظامی روسیه در خاک سوریه را کاملا مشروع کرده است.

دانلود

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۹°