رشد نرخ دلار در 6 ماه اخیر
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:07 - جمعه 17 مرداد 1399
کد خبر : ۱۲۶۶۹۵
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۴
رئیس کل بانک مرکزی گفت: متوسط نرخ دلار در 6 ماه گذشته نسبت به مدت مشابه پارسال 4/9 درصد رشد داشته است.
رشد نرخ دلار در 6 ماه اخیر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، ولی الله سیف در نخستین همایش بین‌المللی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش‌های حمل و نقل مسکن و شهرسازی که امروز و فردا در محل سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار می‌شود، با بیان اینکه سرمایه گذاری در زیرساخت های حمل و نقل از یک سو باعث کاهش هزینه های تولید می شود، گفت: از سوی دیگر زمینه افزایش امکان دسترسی به بازارها و تنوع ستاده های تولید را فراهم می کند و در نهایت به توسعه بخش های مختلف اقتصادی منجر می شود.


رئیس کل بانک مرکزی یادآور شد: در سال گذشته ارزش افزوده بخش حمل و نقل انبارداری و ارتباطات به قیمت های ثابت سال 83 از رشد 2.9 درصدی نسبت به سال قبل از آن برخوردار شد به طوری که سهم این گروه در تحقق رشد اقتصادی سه درصدی، سال گذشته معادل 44 صدم واحد درصد بوده است.

در این سال کل سرمایه گذاری در بخش حمل و نقل به قیمت های ثابت سال 83 بالغ بر 80 هزار و 600 میلیارد ریال بود که نسبت به سال قبل از آن 6.9 درصد افزایش نشان می دهد.

این میزان سرمایه گذاری معادل 15.7 درصد از سرمایه گذاری کل بخش های اقتصادی در این سال است.


سرمایه گذاری در زیرساخت های حمل و نقل عامل کاهش هزینه های تولید

رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: سرمایه گذاری در زیرساخت های حمل و نقل از یکسو باعث کاهش هزینه های تولید و از سوی دیگر زمینه افزایش امکان دسترسی به بازارها و تنوع ستاده های تولید را فراهم می کند.


سیف با بیان اینکه هرگونه تلاش برای بهبود شاخص های بخش حمل و نقل، ضمن افزایش ضریب ایمنی باعث کاهش سوانح حمل و نقل می شود، افزود: باید زمینه تسهیل شرایط تولید، افزایش درآمدهای ترانزینی و توسعه صنعت گردشگری را فراهم کنیم.


رئیس کل بانک مرکزی یادآور شد: در سال 1393 ارزش افزوده بخش حمل و نقل انبارداری و ارتباطات به قیمت های ثابت سال 1383 از رشد 2.9 درصدی نسبت به سال قبل برخوردار شد، به طوری که سهم این گروه در تحقق رشد اقتصادی سه درصدی سال گذشته معادل 44.0 واحد درصد بوده است در این سال کل سرمایه گذاری در بخش حمل و نقل به قیمت های ثابت سال 83 بالغ بر80.6 هزار میلیارد ریال بود که نسبت به سال قبل از آن 6.9درصد افزایش نشان می دهد. این میزان سرمایه گذاری معادل15.7 درصد از سرمایه گذاری کل بخش های اقتصادی در این سال است.


وی افزود: بررسی عملکرد سرفصل حمل و نقل به عنوان یکی از اجزای اصلی حساب خدمات در جدول تراز پرداختها موید تراز مثبت عملکرد صادرات و واردات در سرفصل حمل و نقل در سال گذشته است.

در همین سال عملکرد صادرات و واردات در سرفصل مذکور به ترتیب 3.3 و 2.9میلیارد دلار بود که نسبت به سال قبل از آن به ترتیب 2.9 و 19.2 درصد افزایش را نشان می دهد.

تراز مثبت حساب خدمات در بخش حمل و نقل طی ساله ای اخیر در نتیجه تراز مثبت ناوگان باری در بخش حمل و نقل بین المللی است.

این در حالی است که بخش حمل و نقل مسافری همواره با تراز منفی مواجه بوده است.


سیف یادآور شد: تراز منفی بخش مسافری نشانگر ضرورت توجه بیشتر به بخش حمل و نقل مسافری از طریق سرمایه گذاری جدید و نیز ارتقا کیفیت امکانات موجود است.

حضور در بازار بین بانکی ، به منظور کاهش نرخ سود بانکی

رئیس بانک مرکزی از حضور در بازار بین بانکی ، به منظور کاهش نرخ سود بانکی خبر داد.


سیف تاکید کرد: بانک مرکزی در نظر دارد، ضمن حفظ دستاوردهای فعلی برای کمک به تولید، در سرعت بخشیدن به رشد اقتصادی از طریق ورود به بازار بین بانکی، همزمان با رفع تنگناهای مالی نسبت به کاهش نرخ سود و نزدیک‌تر کردن هر چه بیشتر آن به نرخ تورم اقدامات لازم را به عمل آورد.

دانلود


سیف با بیان این‌که حجم تسهیلات پرداختی شبکه بانکی در سال گذشته به 342 هزار میلیارد تومان رسید، افزود: در مقایسه با رقم مشابه سال 92 معادل 44.5 درصد رشد داشته است.

حجم تسهیلات پرداختی شبکه بانکی طی پنج ماه اول امسال معادل 128 هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به رقم مشابه سال قبل 12.4 درصد افزایش داشته است.


رئیس کل بانک مرکزی سهم سرمایه در گردش از تسهیلات پرداختی شبکه بانکی در پنج ماهه امسال را معادل 64 درصد اعلام کرد و گفت: این میزان حاکی از عملکرد مناسب بانک‌ها در زمینه تامین مالی سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و استفاده از ظرفیت‌های خالی موجود است. این سهم برای تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل81.6 درصد بوده است.


وی با بیان این‌که در حوزه سیاست‌های ارزی برقراری ثبات مناسب در بازار ارز نقش تعیین کننده‌ای در کنترل انتظارات تورمی و مهار نرخ تورم داشته است، تاکید کرد: با وجود بی اطمینانی‌های ناشی از نهایی نشدن مذاکرات هسته‌ای و کاهش قابل ملاحظه قیمت نفت، متوسط نرخ دلار در بازار آزاد در سال گذشته نسبت به رقم مشابه سال قبل تنها 3 درصد افزایش داشت.

علاوه بر این دامنه نوسان نرخ دلار در سال گذشته نسبت به سال 92 معادل 42.4 درصد کاهش داشت.

رشد نرخ دلار در 6 ماه اخیر

سیف با بیان این‌که متوسط نرخ دلار در بازار آزاد در 6 ماهه منتهی به شهریور امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 4.9 درصد رشد داشت، گفت: دامنه نوسان نرخ دلار نیز در 6 ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 29.7 درصد کاهش را نشان می‌دهد که حاکی از تقویت ثبات در بازار ارز طی سال جاری است.


رئیس کل بانک مرکزی یادآور شد: بانک مرکزی با توجه به وظایف قانونی خود نسبت به تحولات بازار ارز حساسیت دارد و با هدف کنترل و مدیریت نوسانات نرخ ارز در دامنه قابل قبول به طور مستمر در حال رصد بازار بوده و اقدامات لازم را در بازه‌های زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برنامه‌ریزی کرده است.

این مقام مسئول گفت: نرخ تورم با افتی قابل ملاحظه از 40.4 درصد در مهرماه سال 92 به 15.1 درصد در شهریور امسال کاهش یافت علاوه بر این نرخ تورم نقطه به نقطه از 45.1 در خرداد 92 به 11.7 درصد در شهریور امسال کاهش یافته است که موید مناسب بودن سیاست‌های متغیرهای میانی تعیین کننده نرخ تورم است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۱°    ۳۳°