بولیوی: آمریکای لاتین هیچوقت حیاط خلوت آمریکا نخواهد بود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:11 - چهارشنبه 12 آذر 1399
کد خبر : ۱۳۱۶۵
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۲ - ۱۴:۰۷
"تنها مقامات آمریکایی اینگونه می‌اندیشند که کشورهای امریکای لاتین حیاط خلوتشان است. نه کشور بولیوی و نه هیچ‌یک از کشورهای امریکای لاتین اجازه نخواهیم داد تا بار دیگر به عنوان حیاط خلوت کشورهای دیگر تلقی شویم."
بولیوی: آمریکای لاتین هیچوقت حیاط خلوت آمریکا نخواهد بود

رئیس جمهور بولیوی ضمن انتقاد از اظهارات وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که حوزه امریکای لاتین دیگر هیچوقت حیاط خلوت آمریکا نخواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،«ال کمرسیو»؛ اوا مورالس، رئیس جمهور بولیوی شب گذشته پس از پخش اظهارات جان کری، وزیر خارجه آمریکا در رابطه با امریکای لاتین، اعلام داشت که کشورهای امریکای جنوبی دیگر هیچوقت به عنوان حیاط خلوت آمریکا تلقی نمی‌شوند.

مورالس در رابطه با اظهارات کری خاطر نشان کرد: " تنها مقامات آمریکایی اینگونه می‌اندیشند که کشورهای امریکای لاتین حیاط خلوتشان است. نه کشور بولیوی و نه هیچ‌یک از کشورهای امریکای لاتین اجازه نخواهیم داد تا بار دیگر به عنوان حیاط خلوت کشورهای دیگر تلقی شویم."

رئیس جمهور بولیوی در ادامه افزود: "این شرم‌آور است که مقامات آمریکایی هنوز امریکای لاتین را به عنوان حیاط خلوت خود بدانند. ما اظهارات کری را محکوم می‌کنیم. اظهارات کری باعث می‌شود تا وحدت و همبستگی کشورهای امریکای لاتین افزایش یابد."

وی همچنین خاطرنشان کرد که بولیوی با اعلام استقلال اقتصادی از آمریکا و ملی کردن چند محصول این کشور، دیگر حیاط خلوت آمریکا به‌شمارنمی‌رود.

مورالس در پایان اظهاراتش گفت: "تا چندین سال گذشته سفارت آمریکا در کشور ما برای موضوعات سیاسی ما تصمیم‌گیری می‌کرد. اما آن‌ها باید بدانند که آن زمان به انتها رسیده است و در حال حاضر این مردم ما هستند که برای کشورمان تصمیم می‌گیرند."

شب گذشته وزیر خارجه آمریکا طی اظهاراتی بار دیگر حوزه امریکای لاتین را حیاط خلوتی برای آمریکای شمالی خواند.

کارشناسان امریکای لاتین معتقدند که اظهارات کری موجب می شود تا مصوبات "دکترین مونروئه" بار دیگر در کشورهای امریکای لاتین مورد استفاده قرار گیرد.

دکترین مونروئه که از سال 1823 در امریکای لاتین مورد استفاده قرار گرفته است مبتنی بر این قانون است که اگر شهروندان و یا شرکت های آمریکایی مستقر درهریک از کشورهای آمریکای لاتین مورد آزار و اذیت قرار گیرند، آمریکا این اختیار را خواهد داشت تا برای حل این مسئله دخالتی مستقیم داشته باشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۳°