لغو تحریم ها علیه ایران، به نفع اتحادیه اروپا و صلح و امنیت در جهان است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 23 خرداد 1400
کد خبر : ۱۳۲۳۲۷
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۰
روحانی در مصاحبه با رسانه های فرانسوی:
حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با دو رسانه فرانسوی تاکید کرد: لغو تحریم ها به نفع اروپا و صلح و امنیت در جهان است. آقای روحانی همچنین پایبندی تهران به توافق هسته ای را به پایبندی گروه پنج به اضافه یک به تعهدات شان وابسته دانست.
لغو تحریم ها علیه ایران، به نفع اتحادیه اروپا و صلح و امنیت در جهان است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، حسن روحانی رئیس جمهوری در آستانه سفر به فرانسه صبح امروز با مجریان دو رسانه فرانسوی ، فرانس دو و اروپ یک در تهران گفتگو کرد.
فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه و حسن روحانی سه شنبه آینده در کاخ الیزه دیدار و گفت و گو خواهند کرد.
یکی از مجریان پرسید: به زودی تحریم ها به طور گسترده باید حذف شوند و ایران به منابع جدیدی دست خواهد یافت. چه کسانی از این وضع بهره خواهند برد؟
آقای روحانی پاسخ داد: "همه، همه از این تحول و تغییرات سود خواهند برد. ما از همان ابتدا تحریم ها را تصمیمی ناعادلانه علیه ایران می دانستیم. امروز نیز ما این تصمیم را ناعادلانه می دانیم و امیدواریم که لغو آن سریع انجام شود. در پی لغو تحریم ها شرکت های خصوصی و دولتی داخلی و خارجی برای سرمایه گذاری و انتقال فناوری وارد عمل می شوند و می توانند در هدف قراردادن بازارهای منطقه با یکدیگر همکاری کنند. ما از تمامی سرمایه گذاران در سراسر جهان دعوت می کنیم که با شرایط بسیار خوبی که در ایران وجود دارد، فعال شوند. پاسخ به سوال شما این است که لغو تحریم ها به نفع اتحادیه اروپا و صلح و امنیت در جهان است. "

پایبندی تهران به توافق هسته ای به پایبندی گروه پنج به اضافه یک به تعهدات شان وابسته است
رئیس جمهوری ایران در گفتگو با مجریان دو رسانه اروپایی همچنین تاکید کرد : پایبندی تهران به توافق هسته ای در آینده به پایبندی گروه پنج به اضافه یک به تعهدات شان وابسته است .
مجری فرانس 2 پرسید: قرار است اولین بازرسی ها در چهارچوب توافقات هسته ای چند روز دیگر آغاز شود. آیا ایران توافقات را رعایت خواهد کرد؟ آیا ایران کار بازرسی ها از تمامی تاسیسات را تسهیل خواهد کرد؟
روحانی پاسخ داد: ایران از مدت ها پیش به پیمان منع گسترش سلاح های اتمی ملحق شده است. ما در چهارچوب این پیمان با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کرده ایم. گزارش آژانس به روشنی نشان می دهد که ایران همکاری خوبی با آژانس داشته است. ایران امروز بیش از هر وقت دیگری مصمم به عمل به تعهداتش در چهارچوب توافق هسته ای است البته این مشروط به پایبندی گروه پنج به اضافه یک به تعهداتشان است .
مجری دوم در ادامه پرسید: آیا این بدان معناست که اگر خواسته های ایران برآورده شود، این کشور به طور کامل از دسترسی به بمب هسته ای چشم خواهد پوشید؟ فرانسوی ها نسبت این مسئله تردید هایی دارند.
روحانی پاسخ داد: ایران هرگز در جستجوی دستیابی به سلاح هسته ای نبوده است و نیست. ایران همواره خواستار استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی است. مجری دوم در ادامه گفت: اما در این مورد تردیدهای جدی وجود دارد.

روحانی گفت: با گذشت زمان شما بیشتر درخواهید یافت که این تردیدها بی اساس بوده اند. با گذشت زمان متوجه می شوید که این هراس بی پایه و غیر قابل توجیه بوده است. چرا که آژانس در سال های گذشته بازرسی های غیر منتظره ای انجام داده است. نتیجه این بازرسی ها ثابت کرده است که ایران هرگز از مسیر صلح آمیز خودش منحرف نشده است.
مجری اول پرسید : آیا شما می توانید به روشنی بگویید که ایران، نه فردا، نه پس فردا و نه تا ده سال دیگر قصد دستیابی به بمب اتمی ندارد؟
روحانی پاسخ داد: شما بی شک شنیده اید که رهبر معظم ایران علیه ساخت و در اختیار داشتن سلاح های اتمی و استفاده از آن فتوا صادر کرده اند و این بدان معناست که در دکترین ایران و در دکترین دفاعی ایران سلاح هسته ای در گذشته، حال و آینده، هیچ جایی نداشته و ندارد. در نتیجه می توان گفت که ایران هرگز به دستیابی به سلاح هسته ای فکر نکرده است و در آینده همه همینطور خواهد بود.
مجری اول در ادامه پرسید : شما تعهدات ایران را مجددا یادآور شدید. محافظه کاران مخالف توافق در ایران سر بلند کرده اند. آیا آن ها از ابزارهای لازم که بتوانند شما را از انجام به تعهدات بازدارند، برخوردار هستند؟ روحانی گفت: دولت به انجام این توافق متعهد است و به آن عمل خواهد کرد.
مجری اول پرسید: مقاومت های داخلی هر اندازه که باشد دولت به تعهداتش عمل خواهد کرد؟ روحانی پاسخ داد: به هر حال در توافق ژنو ما برای دو سال به تعهداتی متعهد شده ایم. ما در طول این دو سال به تعهدات مان عمل کردیم. گرچه در برخی موارد مخاطبان ما به تعهداتی که بر عهده داشتند، عمل نکردند.
مجری یک گفت: محافظه کاران با شما مبارزه می کنند. ما می دانیم که روحانی اصلاح طلب برای عقد توافق و لغو تحریم ها انتخاب شده است. آیا هستند کسانی که در این راه مانع شما شوند؟ روحانی پاسخ داد : من به شما پاسخ داده ام. دولت ایران قادر است به تعهداتش عمل کند.

مردم ایران با سیاست های آمریکا مخالفند، نه با ملت آمریکا
رئیس جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با رسانه های فرانسوی همچنین خاطر نشان کرد که مردم ایران با سیاست های آمریکا مخالفند، نه با ملت آمریکا.
یکی از مجریان پرسید: ما اخیرا در تهران همچنان شعارهایی علیه آمریکا از جمله شعار مرگ بر آمریکا را شنیدیم. آیا به نظر شما آمریکا هنوز شیطان بزرگ است؟ یا این که پس از توافق هسته ای گفت و گوهایی که در حال آغاز شدن است، تغییراتی در پی خواهد داشت؟
آقای روحانی پاسخ داد: اخیرا رهبر معظم ایران به این مسئله اشاره کرد که اگر ملت ایران می گویند مرگ بر آمریکا، هدفشان ملت آمریکا یا شخص خاصی نیست. ملت مخالف سیاست های آمریکا هستند. شما می دانید که ملت ایران خاطرات خوشی از اقدامات و عملیات آمریکا در ایران ندارند. در نتیجه ملت ایران در کلامشان با اقدامات مداخله جویانه آمریکا مخالفت می کنند.
مجری گفت: شما نگران این نیستند که جانشین باراک اوباما بدتر از وی باشد، از توافق هسته ای انتقاد کند و از سال آینده کار برای شما مشکل تر شود؟
آقای روحانی گفت: هنوز برای قضاوت در این خصوص زود است. انتخابات در آمریکا باید آغاز شود، نامزدها مشخص شوند. بعد از این روند باید به قضاوت پرداخت. در هر صورت دولت آمریکا تعهداتی دارد. در زمینه هسته ای دولتی تعهدی را بر عهده گرفته است و بر اساس قوانین بین المللی باید به این تعهدات عمل کند. قطعنامه سازمان ملل نیز این توافقات را تایید کرده است. در نتیجه مسئله فرا تر از یک دولت و یک رئیس جمهوری است.

در فرانسه توافقنامه هایی منعقد خواهیم کرد که مبنای توافقات تجاری خواهند بود
مجری پرسید:آیا در سفر آتی خود به فرانسه قراردادهایی در زمینه هوایی، خودرو، محصولات غذایی کشاورزی منعقد خواهد شد؟آیا با شرایط جدید در ایران، فرانسه و شرکت های فرانسوی جایی در این کشور دارند و از آنها استقبال می شود؟
آقای روحانی پاسخ داد: پیش از سفرمن در زمینه های حمل و نقل، کشاورزی، صنعت و به ویژه خودرو و همچنین در زمینه حمل و نقل و از سرگیری پروازها بین دو کشور مذاکراتی انجام شده است. در جریان سفر من که چند روز دیگر انجام خواهد گرفت، توافقنامه هایی منعقد خواهیم کرد که مبنایی برای توافقات تجاری قرار خواهند گرفت.
مجری پرسید: شما ایرباس خریداری خواهید کرد؟ ایرباس هواپیمای خوبی است.
آقای روحانی پاسخ داد: شرکت هایی چون ایرباس، بوئینگ و سایر شرکت های بزرگ به ما هواپیما می فروشند. شرکت های بزرگ و به ویژه ایرباس در ایران حضور دارند و ما از شرکت های بزرگ و به ویژه ایرباس خرید خواهیم کرد.
مجری پرسید: آیا به نظر شما ایران و فرانسه می توانند راهبرد آرامش، تفاهم و همکاری صمیمانه و پایدار را در پیش بگیرند؟
آقای روحانی پاسخ داد: من با هدف ترسیم نقشه ای در خصوص همکاری بلند مدت و میان مدت تلفنی با اولاند گفتگو کرده ام. ما در دیداری که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک داشتیم بر این مسئله تاکید کردیم. اکنون متنی برای این سفر آماده شده است که وزرای امور خارجه دو کشور این متن را امضا خواهند کرد و این متن مبنایی برای روابط نزدیک تر و توسعه روابط بین ایران و فرانسه در آینده خواهد بود.

توسعه روابط بین ایران و فرانسه به نفع دو کشور خواهد بود
مجری فرانس دو پرسید: شما تا چند روز دیگر به فرانسه سفر می کنید. از مدت ها پیش این اولین باری است که رئیس جمهوری از ایران به فرانسه سفر می کند. به نظر شما آیا این سفر، سرفصلی جدید و برجسته در روابط بین ایران و فرانسه است.
آقای روحانی پاسخ داد: گرچه این سفر کوتاه خواهد بود، اما امیدوارم که این سفر، اقدامی در جهت منافع دو کشور باشد. مجری دوم گفت: آیا شما به فرانسه به چشم شریک و دوستی خوب برای ایران نگاه می کنید؟ روحانی گفت: در طول تاریخ نزد افکار مردم ایران، فرانسه، ملت فرانسه و فرهنگ فرانسه همواره جایگاهی والا و ویژه داشته است. فرانسه در سال های گذشته روابط خوبی با ایران داشته است. فرانسه در ایران در زمینه سیاسی، فرهنگی و اقتصادی شریکی خوب قلمداد می شود و توسعه روابط بین ایران و فرانسه بی شک به نفع دو کشور خواهد بود.

فقط مردم سوریه باید درباره آینده خود تصمیم گیری کنند
رئیس جمهوری اسلامی ایران در این گفتگو همچنین بر ضرورت بازگرداندن امنیت به سوریه، برگزاری انتخابات و نقش مستقیم ملت این کشور در تعیین سرنوشت کشورشان تاکید کرد.
یکی از مجریان گفت: اکنون در باره سوریه صحبت خواهیم کرد. این جنگ جهان را نگران و متفرق کرده است. شما، ایران، بشار اسد را با تمام توان حمایت می کند. از نظر شما بشار اسد، رئیس جمهوری مشروع سوریه است.
آقای روحانی گفت: فکر می کنم که ما باید لحن این سوال را تغییر بدهیم. مسئله شخص نیست. مسئله یک ملت است، مسئله ملت سوریه است. مسئله امنیت و ثبات سوریه مطرح است. مسئله آوارگان و مسایل بشردوستانه و بحث تروریسم مطرح است. مسایل واقعی این ها هستند. من فکر می کنم که چنین سوالاتی ما را از سوالات واقعی منحرف می کنند. ما همگی باید برای مبارزه با تروریسم، برای بازگرداندن امنیت و ثبات تلاش کنیم. تصمیم گیری در مورد این مسایل بر عهده مردم سوریه است.
مجری پرسید: از نظر فرانسه و بخش بزرگی از غرب، بشار اسد به دلیل بمباران ملتش، بمباران غیر نظامیان نمی تواند به طور موثر با تروریسم مبارزه کند. نظر شما در این باره چیست؟
آقای روحانی گفت: آیا بدون استقرار یک دولت مرکزی قوی در دمشق می توان با تروریسم مبارزه کرد؟ کدام کشور را می شناسید که توانسته باشد بدون یک قدرت مرکزی قدرتمند با تروریسم نبرد کند؟ دولت سوریه برای نبرد با تروریسم باید قدرتمند باشد.
مجری پرسید: دولت سوریه باید قدرتمند باشد یا دولت بشار اسد؟ ما اخیرا با ولادیمیر پوتین دیدار داشتیم. وی به ما گفت که روسیه با بشار وصلت نکرده است. آیا ایران با بشار اسد وصلت کرده است؟ شما از او حمایت می کنید، آیا فردا و پس فردا نیز از او حمایت خواهید کرد یا این که با یک دولت قدرتمند دیگر در سوریه موافقت می کنید؟

آقای روحانی گفت: ما قبل از هر چیز در سوریه باید با ترورسم مبارزه کنیم. باید تروریست ها را از سوریه بیرون کرد. این اولین اولویت ماست. ما باید به گونه ای عمل کنیم که این سوال تغییر کند. مسئله شخص آ یا ب نیست، مسئله یک شخص نیست. باید این روحیه را تغییر داد. باید به امنیت بازگشت. مردم باید به خانه هایشان بازگردند. سپس این مردم سوریه هستند که باید دولتشان را انتخاب کنند.
مجری پرسید: اولاند و اروپا نمی خواهند که اسد در انتخابات سوریه شرکت کند. از نظر شما وی یک نامزد قابل قبول است؟
آقای روحانی گفت: ما حق نداریم در آینده کشورهای دیگر دخالت و نامزدهای انتخاباتی را انتخاب کنیم. همه چیز به مردم سوریه ربط دارد. ما فقط باید به مردم سوریه کمک کنیم. ما باید به گفت و گو بین سوری ها کمک کنیم. این اقدامی است که باید در آن مشارکت کنیم. ما باید با تروریسم مبارزه کنیم و تروریسم را حذف کنیم. ما باید در این زمینه کمک کنیم. ما در آن چه مردم سوریه انتخاب می کنند نباید دخالت کنیم.
مجری گفت: شما می گویید که باید به مبارزه با تروریسم کمک کنیم. اما ایرانی ها در سوریه حضور گسترده ای دارند، مشاوران ایرانی و شاید نظامیان ایرانی از بشار اسد حمایت می کنند. نیروهای روسیه نیز بمباران می کنند، اما نیروهای گروه دولت اسلامی (گروه تکفیری صهیونیستی داعش) عقب نشینی نمی کنند. آیا واقعا با گروه دولت اسلامی مبارزه می شود یا با سایر شورشیانی که با رژیم مبارزه می کنند؟

ما خواستار امنیت سوریه و مبارزه با تروریسم هستیم

آقای روحانی گفت: ما با تروریسم مبارزه می کنیم، ما قصد داریم با تروریسم مبارزه کنیم. نه تنها ما، بلکه دولت سوریه نیز در حال مبارزه با تروریسم است، ما باید کمک کنیم.
مجری پرسید: تروریست ها چه کسانی هستند؟ آیا داعش تروریست است؟ از نظر رئیس جمهور سوریه و شما به عنوان رئیس جمهوری ایران تروریست ها چه کسانی هستند؟
آقای روحانی گفت: تروریسم که مشخص است. همه در خصوص داعش هم عقیده هستند. داعش یک گروه تروریستی است. القاعده و تمامی شاخه های آن در سوریه از جمله جبهه النصره و احرار الشام تروریست هستند. در خصوص مشخص کردن تروریسم اختلاف نظری وجود ندارد. ما با هرگونه تروریسم مخالف هستیم. در این زمینه مشکلی وجود ندارد. تروریست های زیادی هستند که سوری نیستند.
مجری پرسید: کنفرانس وین شنبه برگزار می شود و شما در کنار سایر قدرت ها در آن شرکت دارید. شما چه می خواهید؟ این گردهمایی برای آینده سوریه مهم است. روحانی به عنوان رئیس جمهوری ایران و ایران چه می خواهند؟
آقای روحانی پاسخ داد: ما خواستار امنیت سوریه و مبارزه با تروریسم هستیم. ما خواهان حفظ تمامیت ارضی و انسجام سوریه هستیم. ما خواستار ایجاد شرایطی برای برگزاری اصلاحات و انتخابات هستیم. ما می خواهیم که ملت سوریه خودشان در باره سرنوشتشان تصمیم بگیرند.

رژیم صهیونیستی ابدا مشروعیت ندارد؛ فلسطینیان باید بتوانند به سرزمین اجدادی خود بازگردند
رئیس جمهوری در ادامه مصاحبه با دو رسانه فرانسوی در خصوص مسائل فلسطین تاکید کرد: « رژیم صهیونیستی ابدا مشروعیت ندارد و فلسطینیان باید درباره ایجاد کشور مستقل فلسطینی با مرزهای پیش از 1948 (سال اعلام موجودیت رژیم صهیونیستی) رای گیری کنند.»
آقای روحانی گفت : «اسراییل ابدا مشروعیت ندارد به همین خاطر است که ما هیچ رابطه ای با آنها نداریم زیرا ما این رژیم را مشروع نمی دانیم؛ ما عقیده داریم همه آنهایی که اصلیت فلسطینی دارند و به ویژه آنهایی که در حال حاضر در کشورهای دیگر آواره شده اند باید بتوانند به سرزمین اجدادی خود بازگردند؛ باید انتخاباتی همگانی با نظارت سازمان ملل در این باره برگزار شود و نتیجه آن هر چه باشد، ما آن را می پذیریم.»
روحانی در پاسخ به این که نظر خود را شفاف تر و با صراحت بیشتری بیان کند گفت: در مورد ایجاد دو کشور (یکی فلسطین و دیگری اسراییل که در کنار یکدیگر باشند) سخن نمی گوید بلکه منظورش «یک کشور» است.
وی گفت: «ما می گوییم همه باید بتوانند در سرتاسر اراضی فلسطینی، آنطور که در مرزهای پیش از سال 1948 بود، در یک رای گیری شرکت کنند؛ ما می گوییم همه یهودیان، مسلمانان، مسیحیان و همه اشخاص که اصلیت فلسطینی دارند و اکنون آواره هستند باید بتوانند به فلسطین بازگردند.»

رعایت قوانین تصویب شده در مجلس در مورد حجاب ضروری است
رئیس جمهوری اسلامی ایران در خصوص رعایت حجاب، رعایت قوانین تصویب شده توسط منتخبین ملت در مجلس را ضروری دانست .
آقای روحانی در پاسخ به یکی از دو مجری در مورد حجاب در ایران، در حالی که می خندید پاسخ داد: ما مسایل مهم تری داریم. هر کس در زندگی خصوصی اش آزاد است اما ما در ایران قوانینی داریم و ایرانی ها باید به این قوانین احترام بگذارند.
آقای روحانی پاسخ داد: در هر کشوری برای حضور زنان و مردان در جامعه و برای مثال در خصوص نوع پوشش قوانینی وجود دارد. من به عنوان یک حقوقدان به شما می گویم که در کشورها باید به قوانین احترام گذاشته شود، چرا که این قوانین در مجلس تصویب شده اند و منتخبین مردم به قوانین رای داده اند. از این رو مردم باید به تصمیمات نمایندگانشان احترام بگذارند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °