گفتگوی 18:30- 80 درصد طرح های پژوهشی کاربردی نیست
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 30 خرداد 1400
کد خبر : ۱۳۹۸۰۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۱۷
معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری معتقد است که در حال حاضر پژوهشگران ما بدون دریافت سفارش و به صورت آزادانه به دنبال پژوهش می روند که این امر موجب شده تا 80 درصد طرح های پژوهشی کاربردی نباشد.
گفتگوی 18:30/ 80 درصد طرح های پژوهشی کاربردی نیست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رتبه تولید علم در ایران 20 است اما همین رتبه در برابر جایگاه ایران در تولید ثروت از علم عدد 120 را نشان می دهد. مطابق آمارهای جهانی سهم ایران در تولید ثروت از علم ناچیز است. در هفته پژوهش و همزمان با برگزاری شانزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی کشور دکتر وحید احمدی معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دکترعلی‌اکبر صبوری رئیس مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک در گفتگوی 18:30 شبکه خبر این موضوع را بررسی کردند.

دکتر وحید احمدی با بیان اینکه 25 آذر روز پژوهش نامگذاری شده است گفت: بر اساس هماهنگی ها با آموزش و پرورش، تلاش کردیم تا هر دو دوره ابتدایی و دبیرستان را ارزیابی کنیم و نتیجه این ارزیابی ها موجب شد تا از 21 نفر در این حوزه تقدیر شود. در حقیقت ما می خواهیم فرهنگ پژوهش را در دوران قبل از دانشگاه در بین دانش آموزان نهادینه کنیم.

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به افتتاح نمایشگاهی در نمایشگاه بین المللی تهران افزود: از روز یکشنبه نمایشگاهی را در نمایشگاه بین المللی تهران افتتاح کردیم و عملا از 5 هزار طرح پژوهشی رونمایی شد که از این تعداد 3 هزار طرح 100 درصد قابلیت تجاری سازی را دارند.

دکتر احمدی تصریح کرد: در این نمایشگاه بخش صنعتی نیز در کنار طرحهای پژوهشی حضور فعال دارد از جمله در این نمایشگاه وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو نیز حضور دارند که این امر را می توان به فال نیک گرفت. در حال حاضر هزار مرکز پژوهشی در کشور فعال هستند که تمام آنها مجوز خود را از وزارت علوم دریافت کرده اند.

احمدی افزود: در حال حاضر نسبت جمعیت پژوهشی با نیاز جامعه هماهنگی قابل قبولی دارد و حداقل در منطقه جایگاه ما مناسب ارزیابی می شود اگرچه در سطح جهانی هنوز جای کار داریم، از سوی دیگر بحث بودجه نیز حائز اهمیت است، متاسفانه بودجه پژوهشی امسال ما تنها 47 دهم درصد بود که رقم کمی است و ما می بایستی تا پایان برنامه پنجم به عدد 3 درصد می رسیدیم که متاسفانه نرسیدیم.

او با اشاره به تاخیر پرداخت بودجه های تحقیقاتی به پژوهشگران خاطرنشان کرد: معمولا پولهای پژوهشی را آخرسال می پردازند و گاها ما به شوخی می گوییم بودجه ما را 30 اسفند می دهند! در کنار این معظل، چالش دیگری که ما با آن روبرو هستیم مسئله فرهنگ در بحث پژوهش است زیرا ما به دنبال نهادینه کردن فرهنگ پژوهش در بین همه دانش آموختگان خود در سطح مدرسه و دانشگاه هستیم.

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه برنامه گفتگوی 18:30 تصریح کرد: پارسال ما قراردادهایی به ارزش 24 میلیارد تومان بین حوزه پژوهش با صنعت منعقد کردیم و امسال نیز به دنبال ادامه تجربه موفق پارسال هستیم زیرا امسال بر خلاف سال گذشته علاوه بر شرکتهای صنعتی داخلی شرکتهایی از خارج نیز حضور دارند که ما می توانیم از این ظرفیت بالا استفاده کنیم.

احمدی با بیان اینکه در حال حاضر پژوهشگران تحقیقات خود مختارانه دارند خاطرنشان کرد: در حال حاضر پژوهشگران ما بدون دریافت سفارش و به صورت آزادانه به دنبال پژوهش می روند که این روند در حال اصلاح است زیرا ما حتی در بحث های پایان نامه های تحصیلات تکمیلی نیز سفارشاتی را برای دانشگاهها داریم اما واقعیت این است که 80 درصد طرحهای پژوهشی ما کاربردی نیست و از سوی صنایع مختلف سفارشی نگرفته اند.

دکترعلی‌اکبر صبوری دیگر میهمان برنامه با اشاره به اهمیت حمایت دستگاه ها از طرح های پژوهشی تاکید کرد: مهمترین مسئله در بحث پژوهش برنامه ریزی برای حمایت تمامی دستگاه های کشور از طرح های پژوهشی است زیرا در حال حاضر مراکز پژوهشی سفارشی دریافت نمی کنند و پژوهشگران برای خود کار می کنند که این نبود پیوند بین پژوهش و صنعت، می تواند مشکلات زیادی را برای کشور رقم بزند.

رئیس مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک در ادامه افزود: در دهه 60 ما پژوهشهای تکمیلی را در کشور نهادینه کردیم این روند در دهه 70 نیز ادامه یافت تا جایی که تحصیل کردگان تحصیلات تکمیلی در کشور تعدادشان رو به فزونی گذاشت در دهه 80 ما رشد کمی را در عرصه علم دنبال کردیم تا جایی که به رتبه 20 در جهان دست یافتیم و در دهه 90 رشد کیفی علم را در دستور کار داریم زیرا معتقدیم علمی، علم است که کسب ثروت کند.

وی تصریح کرد: باید به دانشگاه ها اعتماد کرد زیرا در طول این دو دهه پژوهشگران ما نشان دادند که قادر به رقابت با پژوهشگران خارجی هستند و هرجا به آنها اعتماد شود بهتر از حد انتظارها گام برمی دارند. بهتر است پژوهشگران برتر شناسایی و مورد اعتماد قرار گیرند و از آنها در مدیریت کلان کشور استفاده شود.

دانلود

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °