بلاتر: برای فیفا متاسفم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 11 آذر 1400
کد خبر : ۱۴۰۳۷۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۷
سپ بلاتر رئیس فدراسیون بین المللی فوتبال در نخستین واکنش به ابلاغ حکم محرومیتش، اقدام کمیته اخلاق فیفا را تاسف انگیز خواند.
بلاتر: برای فیفا متاسفم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سپ بلاتر که با ابلاغ حکم کمیته اخلاقی فیفا دیگر رئیس این فدراسیون بین المللی نیست، برای عملکرد این کمیته ابراز تاسف کرد و گفت: آنچه که آنها مرا متهم به نقض آن کرده اند، از اصول همیشگی و مورد تاکید من بوده است.

بلاتر با بیان اینکه زمانی در مقر فیفا در کنار نلسون ماندلا، رهبر سیاه پوستان افریقای جنوبی و از مبارزان معتقد به رعایت اخلاق نشسته بود، اظهار داشت: رعایت مسائل اخلاقی از مهمترین دغدغه های من در زندگی شخصی و فعالیت حرفه ای بوده و معتقدم که کمیته اخلاق تصمیمی عجولانه گرفته است.

بلاتر بطور تلویحی، کمیته اخلاق و قضات رسیدگی کننده به پرونده فساد مالی سران فیفا را مطیع و تحت فشار سیاستمداران دانست و به شکلی غیرمستقیم، دولت امریکا را که بازکننده این پرونده و به پیش برنده آن بود، متهم به فضاسازی های دروغین برای پیشبرد اهداف سیاسی خود کرد.

نشست خبری بلاتر

پرونده فساد مالی بلاتر و تعدادی از معاونان و مشاوران او از جمله میشل پلاتینی از زمانی مطرح شد که یک دادستان امریکایی او را متهم به پرداخت رشوه کرد و خواهان محاکمه او بر اساس قوانین داخلی امریکا شد.

بلاتر با رد این اتهامات اعلام کرد برای روشن شدن حقایق با دادستان امریکایی همکاری می کند و دادگاه امریکایی بلافاصله یک کمیته تحقیق به ریاست یکی از افسران بازنشسته امنیتی امریکا تشکیل داد.

با ارجاع پرونده به کمیته اخلاق فیفا، این نهاد بین المللی نیز وارد ماجرا شد و سرانجام میشل پلاتینی و سپ بلاتر برای 8 سال از همه فعالیت های فوتبالی محروم شدند.

بلاتر متهم است که در سال 2011 مبلغ 2 میلیون فرانک به میشل پلاتینی پرداخت کرده است. بلاتر و پلاتینی اعلام کردند که این مبلغ دستمزد تعیین شده فیفا برای پست مشاور رئیس فیفا بوده و قرارداد آن در سال 1999 منعقد شده بود.
در بیانیه کمیته اخلاق فیفا آمده است:" پرونده آقای بلاتر مربوط به پرداختی 2 میلیون فرانکی به آقای پلاتینی در ‏فوریه 2011 است که بر اساس آن پرداخت این مبلغ ارتباطی به قراردادی که بین آنها در 25 آگوست 1999 بسته شد، ندارد.‏

بلاتر: متاسفم

رئیس فیفا در نشست خبری امروز خود پس از ابلاغ حکم محرومیتش گفت: " بگذارید بگویم واقعاً متاسفم. متاسفم. از این که اجازه داده ام از من سوءاستفاده کنند متاسفم. برای فوتبال هم متاسفم. برای فدراسیون جهانی فوتبال که بیش از چهل سال ریاست آن را برعهده داشتم، متاسفم. برای بیش از چهارصد تن از اعضای فیفا هم متاسفم. امّا بیش از همه برای خودم متاسفم که در جهان بشریت و ارزش های انسانی آلوده شدم."

" مشکل این است که من هنوز رئیس فیفا هستم، اگرچه تعلیق شده ام، هنوز رئیس فیفا هستم. رئیس فیفا باید از مسئولیت های خود آزاد شود، در غیر این صورت نمی توان فرد دیگری را جانشین او کرد. من متاسفم امّا شرمنده نیستم. شما رئیس فیفا را به فساد متهم کردید و گفتید او باید همه کسانی را که بازداشت شدند می شناخت، امّا من وجدان این افراد نیستم، من نمی توانم افراد را شخصاً انتخاب کنم."

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵.۷۹°    ۱۱.۹۹°