پیشخوان خبر- برخی کارخانجات لبنی چراغ خاموش افزایش قیمت داشته اند

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:48 - دوشنبه 05 خرداد 1399
کد خبر : ۱۴۴۷۳۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۵
به گفته رئیس اتحادیه دامداران، اگر صنعت لبنیات حق دامدار را نپردازد، تولید شیرخام متوقف می‌شود. رئیس هیئت مدیره کانون انجمن‌های صنفی گاوداران هم معتقد است، برخی کارخانه‌های لبنی عوام فریبی می‌کنند.
پیشخوان خبر/ برخی کارخانجات لبنی چراغ خاموش افزایش قیمت داشته اند

‎به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سید احمد مقدسی رئیس هیئت مدیره کانون انجمن های صنفی گاوداران ایران و محمد رضا اسماعیلی، مدیرعامل اتحادیه فرآورده های لبنی کشور در گفتگوی تلفنی با برنامه پیشخوان خبر، درباره علل اتخاذ چنین موضعی از سوی رئیس اتحادیه دامداران به ارائه توضیحاتی پرداختند.

کانون انجمن های صنفی گاوداران ایران

مقدسی با اشاره به برگزاری جلسه سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان پیرامون دلایل اجرای نشدن افزایش قیمت خرید شیر خام توسط صنایع لبنی گفت: براساس بخشنامه سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان کارخانه‌های لبنی که از سال گذشته تاکنون قیمت محصولات لبنی خود را اضافه نکرده‌اند، مجاز به افزایش 6 درصدی قیمت هستند، اما در مقابل این کارخانجات باید قیمت خرید شیرخام از دامداران را هم 100 تومان افزایش دهند.

وی با اشاره به اینکه برخی کارخانجات لبنی، به صورت چراغ خاموش افزایش قیمت محصولات لبنی را انجام داده‌اند، گفت: این دسته از کارخانه‌ها عوام فریبی می‌کنند و برای اینکه افزایش 100 تومانی قیمت خرید شیر خام را به ازای افزایش قیمت محصولات لبنی اعمال نکنند، می‌گویند که مردم توان افزایش قیمت محصولات لبنی را ندارند.

کانون انجمن های صنفی گاوداران ایران

رئیس هیئت مدیره کانون انجمن های صنفی گاوداران ایران تصریح کرد: این ادعای آنان در حالی است که آنان به فکر مردم نیستند؛ چرا که افزایش قیمت را قبلا اعمال کرده‌اند و پول بیشتری بابت فروش محصولا لبنی از مردم می‌گیرند؛ اما نمی‌خواهند که در مقابل این افزایش قیمت، حق دامداران را پرداخت کنند.

وی گفت: این دسته از صنایع که قبلا در محصول تولید‌شان افزایش قیمت داده‌اند، دیگر اجازه افزایش قیمت را ندارند و قطعا سازمان بازرسی در صورت افزایش مجدد با آنها برخورد قانونی خواهد کرد.

مقدسی بیان داشت: حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان وظیفه سازمان حمایت است، درحالی که انجمن صنایع لبنی مدعی است که به دلیل حمایت از مصرف‌کنندگان محصولات لبنی، افزایش قیمت را اعمال نمی‌کنیم.

وی افزود: گرانی محصولات لبنی توسط برخی کارخانه‌ها انجام شده است و سود حاصل از این افزایش قیمت نصیب کارخانه‌ها شده است، اما هیچ مبلغی از این افزایش قیمت به تولید‌کننده و دامدار به علت ممانعت صنایع نرسیده است.

در ادامه این گفتگو، محمدرضا اسماعیلی مدیرعامل اتحادیه فراورده های لبنی کشور در خصوص اجرایی نشدن افزایش قیمت لبنیات از اول دی ماه اظهار داشت: با توجه به ابلاغیه چند روز پیش سازمان حمایت مبنی بر افزایش ۶ درصدی قیمت ۳ فراورده لبنی پرمحصول از اول دی ماه باید گفت که این موضوع به سبب عدم تقاضا از سوی مصرف کنندگان شدنی نیست و دامداران در حال ضرر دهی هستند.


وی افزود: در واقع با توجه به افزایش عرضه در برابر تقاضا و انبار شدن محصولات لبنی در کارخانه ها و محدودیت قدرت اقتصادی مردم گران شدن لبنیات، به مشکلات شهروندان می افزاید.

اسماعیلی در ادامه بیان کرد: افزایش 6 درصدی قیمت ها معادل 500 تومان است که این موضوع می تواند مشکلات مالی خانوارها را افزایش دهد و به همین خاطر دولت بایستی حمایت کند و راهکارهای دیگری را به کار گیرد، نه اینکه کسری ها را از جیب مردم تامین کند؛ چراکه در گذشته دولت به دامداران یارانه می داد.

اسماعیلی با بیان اینکه در حال حاضر، بازار فعلی جوابگوی این قیمت و این میزان تقاضا نیست، افزود: بازار یک چرخه ای است که شامل مولفه های مختلفی است و همه بایستی مطیع مصرف و مصرف کننده باشند و این درحالیست که امروز صنایع، در فروش مشکل دارند.

وی با انتقاد از تبلیغات فعلی محصولات لبنی که در حال حاضر تبلیغ می شوند، گفت: مدتی است لبنیاتی تبلیغ می شوند که تب مالت و آلودگی را بین مردم رواج می دهد و هیچ آزمایش میکروبی روی آنها نمی شود و شیرهای با کیفیت بدون متقاضی مانده است.

اسماعیلی ادامه داد: در حال حاضر شیر آنتی بیوتیک دار با قیمت کمتر و کیفیت پایین تر در بازار ارائه می شود، که به تبع استقبال بیشتری می شوند.مدیرعامل اتحادیه فراورده های لبنی کشور گفت: بنابراین افزایش قیمت ها تنها با حمایت های ابتدایی از این صنعت اجرایی می شود و نباید فراموش کرد که گران شدن محصولات آخرین گزینه کمک به حل مشکلات تولید است.

اسماعیلی یادآور شد: با توجه به تولید بالای شیر خام در کشور و افزایش 100 تومانی آن در هر کیلو صنایع بایستی 120 میلیون تومان بیشتر در ماه به دامداران پرداخت کنند، که این امر با توجه به عدم کشش بازار شدنی نیست و از طرفی هم کارخانه ها تمایلی به این موضوع ندارند.

دانلود

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°