تهیه اطلاعات ماهواره ای از زمین های کشاورزی گندم و جو

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:44 - يکشنبه 11 خرداد 1399
کد خبر : ۱۵۱۳۴۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۱:۵۰
وزارت جهاد کشاورزی و سازمان فضایی ایران به منظور تهیه اطلاعات دقیق ماهواره ای از زمین های کشاورزی دو محصول گندم و جو یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند.
تهیه اطلاعات ماهواره ای از زمین های کشاورزی گندم و جو

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، عبدالمهدی بخشنده معاون اقتصاد و برنامه ریزی وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه سطح اراضی کشاورزی باغی، زراعی و شیلاتی 16 میلیون هکتار است گفت: از آنجا که واحدهای تولیدی در بخش کشاورزی خرد و پراکنده است و آمار دقیقی از این واحدها در اختیار نداریم بنابراین برای اجرای برنامه الگوی کشت به اطلاعات دقیق نیاز داریم که با تهیه اطلاعات ماهواره ای از اراضی کشاورزی اجرای برنامه مدیریتی کشت امکان پذیر خواهد شد.

بخشنده افزود: حدود 4 میلیون بهره بردار داریم و بیش از 100 میلیون تن محصول کشاورزی تولید می شود بنابراین تلاش داریم برای ارتقای امنیت غذایی کشور برنامه دقیقی بر اساس اطلاعات دقیق اجرا کنیم.

معاون اقتصاد و برنامه ریزی وزیر جهاد کشاورزی گفت: آمار و اطلاعات موجود بر اساس روشهای آمار سنتی قدیمی و با استفاده از عملیات میدانی تهیه شده است. اما امروزه برای برنامه ریزی دقیق و مدیریت تولید به آمار و اطلاعات دقیق با استفاده از فناوری های جدید ماهواره ای نیاز داریم .

بخشنده با تاکید بر اینکه با اجرای این تفاهم نامه می توانیم آمار و اطلاعات مربوط به بخش کشاورزی را با استفاده از فناوری های پیشرفته ماهواره ای به روزرسانی کنیم گفت: وزارت جهاد کشاورزی در گذشته نیز از اطلاعات ماهواره ای سازمان خوار بار جهانی "فائو" استفاده کرده است اما اکنون خودمان صاحب این فناوری هستیم.

معاون اقتصاد و برنامه ریزی وزیر جهاد کشاورزی افزود: حدود 10 درصد تولید ناخالص داخلی کشور ، 32 درصد فضای کسب و کار و 20 درصد اشتغال کشور در بخش کشاورزی است بنابراین تهیه اطلاعات دقیق نیز از ضروریات است .
بخشنده گفت: تهیه اطلاعات و سنجش از راه دور محصولات گندم و جو در شهرستان استان های خوزستان / اصفهان و خراسان رضوی انجام می شود.

وی افزود: اطلاعات دقیق ماهواره ای 10 محصول زراعی و 4 محصول باغی در 40 دشت کشور در محورهای همکاری یادداشت تفاهم است.

بهرامی رئیس سازمان فضایی کشور نیز در این مراسم با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در زمینه فناوری سنجش از راه دور یکی از 5 مرکز اولیه جهان است گفت: مرکز داده های فناوری سنجش از راه دور تا اوایل تابستان سال آینده به بهره برداری می رسد و پرتاب یک ماهواره سنجشی نیز در دستور کار سازمان فضایی قرار دارد.

وی ابراز امیدواری کرد اجرای طرح تهیه اطلاعات دقیق از اراضی کشاورزی زمینه مناسبی برای تصمیم گیری و تصمیم سازی مسئولان این بخش ایجاد کند.

پس از امضای تفاهم نامه همکاری وزارت جهاد کشاورزی با سازمان فضایی ایران از 5 سامانه الکترونیکی نیز رونمایی شد.

عبدالمهدی بخشنده معاون اقتصاد و برنامه ریزی وزیر جهاد کشاورزی گفت: سامانه ذخایر راهبردی، سامانه قیمت محصولات کشاورزی، سامانه داده های مکانی و نقشه های اراضی کشاورزی و سامانه صدور مجوزهای بخش کشاورزی از اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در اجرای برنامه دولت الکترونیک است.

وی افزود: از آنجا که تنوع خدمات در وزارت جهاد کشاورزی قابل توجه است و بیش از 400 نوع مجوز در زمینه های مختلف صادر می شود با ایجاد سامانه الکترونیکی از این پس این خدمات در این سامانه ارائه خواهد شد.

معاون اقتصاد و برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: علاوه بر این 100 نوع خدمات دیگر در بخش کشاورزی وجود دارد که در آینده این خدمات نیز در سامانه الکترونیکی ارائه خواهد شد.

بخشنده افزود: با ارائه خدمات در سامانه الکترونیکی صدور مجوزها و ارائه خدمات با سرعت بیشتری انجام می شود و حتی کاهش فساد اداری و شفافیت امور را در پی خواهد داشت.

وی گفت: تا 6 ماه آینده تمام مجوزها و خدمات به صورت الکترونیکی ارائه می شود و دیگر مراجعه حضوری نخواهیم داشت.

دانلود

برچسب ها: کشاورزی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °