کودکان و نوجوانان، بیشترین قربانیان فضای سایبر

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:00 - پنجشنبه 12 تير 1399
کد خبر : ۱۵۶۱۲۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۸
رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا گفت: خانواده ها باید نظارت و دقت بیشتری بر فعالیت فرزندان خود به عنوان مهمترین و بیشترین گروه استفاده کننده از فضای مجازی داشته باشند.
کودکان و نوجوانان، بیشترین قربانیان فضای سایبر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از پلیس فتا، سرهنگ دوم علیرضا آذردرخش افزود: باید توجه کرد کودکان و نوجوانان استفاده کننده از فضای مجازی به شدت در معرض تهدیدات و آسیب های متفاوت هستند، لذا ضرورت دارد که والدین سطح معلومات و دانش خود را از فضای مجازی و وسایل ارتباط جمعی افزایش بدهند تا بتوانند شکاف میان نسلی خود با فرزندان را کمتر کنند.

وی با بیان اینکه متاسفانه دانش و اطلاعات بسیاری از والدین از وسایل ارتباطی روز و فضای سایبر کمتر از فرزندان است، گفت: این شکاف باعث شده تهدیدات و آسیب های وسایل ارتباطی و فضای سایبر بیشتر شود.

سرهنگ آذردرخش با تاکید بر اینکه بهترین و راحت ترین شکار برای مجرمان سایبری کودکان و نوجوانان هستند، گفت: این مجرمان با ارتباط گیری با کودکان و نوجوانان به راحتی این عزیزان را فریب داده و از آنها سوء استفاده می کنند لذا بیشتر قربانیان فضای سایبر کودکان و نوجوانان هستند که در دام مجرمان سایبری افتاده اند.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا افزود: در کنار زیان های مالی که از سوی مجرمان به خانواده ها تحمیل می شود شاهد آن هستیم که کودکان و نوجوانان آسیب های روانی می بینند.

وی به خانواده ها توصیه کرد: در سال جدید حتما نحوه نظارت خود را بر فعالیت سایبری فرزندان افزایش دهند و این نظارت می تواند به صورت غیر مستقیم و با نصب نرم افزارهای نظارتی صورت گیرد که کودکان نیز احساس آرامش داشته باشند.

سرهنگ آذردرخش نصب نرم افزارهای فیلترینگ خانگی را به خانواده ها توصیه کرد و گفت: امروزه قابلیت این نرم افزارها بالا رفته و می توان بر روی سیستم ها خانگی مثل لپ تاپ، PC و گوشی های هوشمند نصب کرد.

این مقام مسئول یادآور شد: این نرم افزارها حتی می تواند ساعت کار با سیستم را برای کودکان محدود کند ضمن آنکه ارتباط های انجام شده در بستر اینترنت را برای والدین مشخص کند که فرزند آنها از چه سایت هایی بازدید کرده و با چه کسانی در ارتباط بوده است.

آذردرخش تصریح کرد: برای حفظ سلامت جسمی و روحی فرزندان و جلوگیری از سوء استفاده از آنها از سوی مجرمان سایبری ضروری است که خانواده ها با دانش کافی بر فعالیت سایبری فرزندان خود نظارت داشته باشند.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا در پایان با اشاره به اینکه آموزش استفاده از برخی از نرم افزارهای نظارتی بر روی سایت پلیس فتا قرار دارد، ضمن آنکه نحوه نصب و کار با آنها ارائه شده است؛ گفت: پلیس فتا از خانواده ها و کاربران می خواهد در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا اعلام کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۴°