روزنامه کیپ تایمز: «مشارکت اقتصادی برد - برد با ایران»
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:43 - شنبه 29 شهريور 1399
کد خبر : ۱۵۸۰۶۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۸
روزنامه آفریقایی کیپ تایمز در گزارشی با عنوان «مشارکت اقتصادی برد - برد با ایران» نوشت: جاکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی اعلام کرد کشورش شریکی قابل اتکا در زمینه شراکت اقتصادی برابر با ایران است.
روزنامه کیپ تایمز: «مشارکت اقتصادی برد - برد با ایران»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در این گزارش آمده است: جاکوب زوما، روز یکشنبه در اجلاس تجاری ایران در تهران اعلام کرد: «آفریقای جنوبی اعمال تحریم های یکجانبه را علیه ایران به شدت محکوم و از برداشته شدن بسیاری از این تحریم ها استقبال می کند.
اعمال تحریم بر ایران همچنین تأثیری منفی بر دستورالعمل های توسعه اقتصادی آفریقای جنوبی داشت زیرا ایران یکی از بزرگترین تأمین کنندگان نفت خام آفریقای جنوبی قبل از اعمال تحریم ها بود.»

او گفت:‌ «اما ما به تعاملات خود در چارچوب کمیسیون های مشترک ادامه دادیم که سنگ بنای روابط دو جانبه ما محسوب می شود، روابطی که در سال هزار و نهصد و نود و پنج برقرار شد.»
آفریقای جنوبی، ایران را یکی از شرکای راهبردی تجاری در منطقه خاورمیانه [غرب آسیا] و آسیای میانه می داند. آفریقای جنوبی و ایران در چارچوب روابط دو جانبه، روابطی تاریخی و طولانی با یکدیگر دارند.
زوما گفت:‌ «اما حجم روابط تجاری متأسفانه طی یک دهه گذشته به سبب نبود روابط بین بانکی و همچنین به سبب تحریم های مختلف اعمال شده بر ایران توسط غرب، به شدت کاهش یافت.»
تا سال2015، مجموع روابط تجاری دو کشور 358 میلیون ریال بود. این رقم منعکس کننده قابلیت های بهینه اقتصادی میان دو کشور نیست.
زوما گفت: او و حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز یکشنبه در زمینه افزایش تجارت غیر نفتی و رساندن آن تا یک میلیارد دلار تا سال دو هزار و بیست توافق کردند.
او همچنین گفت: «ما باید بر متنوع کردن روابط تجاری خود متمرکز شویم. این اقدام سبب ایجاد اشتغال و همچنین کسب مهارت هایی در زمینه انتقال فن آوری در هر دو کشور می شود.»
از این رو، یادداشت تفاهمی که بین دو طرف امضا شد سبب ایجاد یک کمیته مشترک سرمایه گذاری می شود.
رئیس جمهور آفریقای جنوبی گفت:‌ «بر این باورم که یادداشت تفاهم همکاری در زمینه تجاری و صنعت که ما امروز امضا کردیم، یکی از هشت یادداشت تفاهمی است که امضا شد و نقشه راه ایجاد شده سبب تقویت همکاری های اقتصادی می شود. این روند سبب ترسیم اهدافی می شود که هر دو طرف تمایل دارند بدان دست یابند.»
او همچنین از ایجاد شورای تجاری ایران و آفریقای جنوبی استقبال کرد. ایجاد چنین شورای سبب افزایش روابط اقتصادی بین آفریقای جنوبی و ایران می شود.
زوما خاطرنشان کرد: آفریقای جنوبی اقتصادی باز دارد که قابلیت سرمایه گذاری و سوددهی دارد.
او گفت: «کشور ما پایگاهی متنوع از بخش های اقتصادی است و صنایع رقابتی، منابع طبیعی و زیرساخت های حمل و نقل و لجستیکی دارد.
زوما افزود: «نظام مالی ما با ثبات است و ما یک قانون اساسی و چارچوب مهم در جهت حفاظت از حق مالکیت داریم.»
سرمایه گذاران از حمایت های فراوانی در آفریقای جنوبی برخوردارند که این حمایت ها در حد بالاترین استانداردهای بین المللی است.
زوما سازمان توسعه و همکاری اقتصادی، آفریقای جنوبی را در میان کشورهایی قرار داده است که از کمترین محدودیت های قانونی در زمینه سرمایه گذاری برخوردارند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۲°