مراقب کلاهبرادی با ترفند دوست یابی در فضای مجازی باشید

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:53 - شنبه 10 اسفند 1398
کد خبر : ۱۵۹۶۴۹
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۹
رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا گفت: مراقب کلاهبرداری و اخاذی با ترفند دوست یابی در شبکه های اجتماعی باشید.
مراقب کلاهبرادی با ترفند دوست یابی در فضای مجازی باشید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سرهنگ آذردرخش افزود: بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی به هر درخواست دوستی پاسخ مثبت می دهند و با توجه به پروفایل ها و عکس های موجود در شبکه های اجتماعی برای بسیاری از کاربران درخواست دوستی می فرستند.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا با تاکید بر اینکه مهمترین نکته ای که کاربران در بستر شبکه های اجتماعی باید رعایت کنند محدود سازی دوستی هاست گفت: بسیاری از اسامی و عکس های موجود در شبکه های اجتماعی جعلی و سرقتی است و حتی در خصوص جنسیت خود نیز صادق نیستند.

این مقام مسئول افزود: با جواب مثبت دادن برای دوستی ها در برخی گروه های شبکه های اجتماعی نمایش تمامی اطلاعات و پیامک های شما برای این افراد مقدور می شود و این افراد می توانند از اطلاعات شما سوء استفاده کنند.

وی تصریح کرد: لذا کاربران در درخواست دوستی ها باید بسیار مراقب باشند تا در دام مجرمان سایبری گرفتار نشوند.
سرهنگ آذردرخش ادامه داد: در پلیس فتا شاهد تشکیل پرونده هایی ایم که همین دوستان در شبکه های اجتماعی برای دیگران ایجاد کرده اند و این جرائم از سوء استفاده از عکس و هویت شخصی تا اخاذی بوده است.

وی افزود: کاربران باید بدانند در شبکه های اجتماعی نیز دوستی های آنها همچون فضای حقیقی شناخته شده و محدود باشد و با هر کسی دوست نشوند.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ادامه داد: این تفکر که مطالب و عکس های قرار داده شده من در شبکه های اجتماعی از طریق دوستان به اشتراک گذاشته می شود مبنای درستی ندارد؛ چرا که این امر می تواند ناقض حقوق دیگر کاربران باشد. به عنوان مثال یک مطلب یا عکس شما می تواند از نظر برخی کاربران دیگر توهین آمیز بوده باشد و علیه شما شکایت کنند و شما باید در محاکم قضایی پاسخگو باشید.

وی تاکید کرد: زمانی که شما با چند نفر عکس می گیرید و در شبکه های اجتماعی انتشار می دهید و از طریق دوستان آن را به اشتراک می گذارید حریم خصوصی دیگر حاضران در آن عکس را رعایت نکرده اید و آنها می توانند از شما شکایت کنند.
سرهنگ آذردرخش در توصیه به کاربران شبکه های اجتماعی گفت: به هیچ عنوان به درخواست های کاربران ناشناس پاسخ مثبت ندهید و برای کاربران ناشناس درخواست دوستی نفرستید، در انتشار و به اشتراک گذاری مطالب و عکس ها مراقب باشید به حریم خصوصی افراد تعرض نکنید و مطالب توهین آمیز منتشر نکنید.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا در پایان گفت: پلیس فتا از همه کاربران می خواهد در صورت مواجه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارش های مردمی به پلیس فتا اعلام کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۵°