عمارت قوام السلطنه محل ۳۰ سال خاطره سینماگران ایران

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:29 - پنجشنبه 12 تير 1399
کد خبر : ۱۶۲۹۷۲
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۳
تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی درباره اهمیت ثبت فرهنگی عمارت تاریخی قوام که سی سال خاطره جمعی مجموعه سینمای نوین ایران و هنرمندانش در آن ساختمان رقم خورده است گفت: عمارت تاریخی قوام السلطنه پس از پیروزی انقلاب محل رفت و آمد بزرگان سینمای ایران و محلی برای آموزش، پرورش و حمایت از فیلمسازان افتخار آفرین ایران بوده است.
عمارت قوام السلطنه محل ۳۰ سال خاطره سینماگران ایران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی درباره اخباری که طی چند روز اخیر درباره موزه آبگینه و خروج بنیاد سینمایی فارابی از این مجموعه تاریخی منتشر شده، به ایرنا گفت: اواسط دهه 62 و زمانی که موزه های کشور زیر نظر وزارت علوم اداره می شد با توافق وزرای وقت، علوم و ارشاد اسلامی اجازه داد، بنیاد سینمایی فارابی در محل سابق فرهنگسرای نوبهار (ساختمان فعلی بنیاد سینمایی فارابی) مستقر شود.

علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی
وی افزود: عمارت تاریخی قوام السلطنه شامل دو بخش بیرونی و اندرونی است که در دهه پنجاه شمسی به تملک دولت در می آید و بخش بیرونی عمارت با کاربری موزه آبگینه طراحی و بهره برادری می شود و بخش اندرونی عمارت که محل سکونت قوام السلطنه بوده است با کاربری فرهنگسرا و سالن نمایش فیلم (فرهنگسرای نوبهار) به بهره برداری می رسد.
وی در ادامه گفت: پس از پیروزی انقلاب موزه آبگینه کماکان فعالیت خود را ادامه می دهد اما فعالیت فرهنگسرای نوبهار متوقف شده بود و این ساختمان (فرهنگسرای نوبهار) در سال 62 تبدیل به بنیاد سینمایی فارابی ‌شده است.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به اینکه این بنیاد در سه دهه گذشته در این بنا مستقر شده و به این ترتیب خانه قوام‌السلطنه به‌عنوان برند فرهنگی بنیاد سینمایی شناخته می‌شود، ادامه داد: حضور بنیاد فارابی در این ساختمان تاریخی خود نیاز به ثبت فرهنگی دارد جایی که سی سال خاطره جمعی مجموعه سینمای نوین ایران و هنرمندانش در آن ساختمان رقم خورده کار بنیاد فارابی هم کار هنری و ذوقی است بنابراین چه افتخاری برای یک ساختمان تاریخی مهمتر و چه میراث فرهنگی بالاتر از این که عمارت تاریخی قوام السلطنه پس از پیروزی انقلاب محل رفت و آمد بزرگان سینمای ایران و محلی برای آموزش، پرورش و حمایت از فیلمسازان افتخار آفرین ایران بوده است.
تابش ادامه داد: از طرفی کاربری این عمارت ابتدا فرهنگسرا بوده و سازمان میراث فرهنگی هم در این سال‌ها مطالبه‌ای بابت تخلیه آن نداشته است.
وی گفت: نهاد‌های نظارتی درباره چگونگی بهره‌برداری بهینه میراثی از این ساختمان نکاتی را مطرح کردند که در دوره مدیریت جدید بنیاد سینمایی فارابی این نکات و استانداردها مورد توجه جدی قرار گرفته است.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، تاکید کرد: سال‌هاست بنیاد سینمایی فارابی تعامل خوبی با موزه آبگینه دارد و تا امروز سازمان میراث فرهنگی و موزه آبگینه مطالبه‌ای مبنی بر بازپس گیری این بنا نداشته‌اند. هرچند اگر اختلاف نظر، ابهام و یا پرسشی در باره نحوه بهره برداری از ساختمانهای دولتی باشد نهایتا نهاد ریاست جمهوری مرجع نهایی جهت رفع اختلاف نظرها بین دستگاههای دولتی است.
تابش با اشاره به اینکه امروز بسیاری از سازمان‌ها در بناهای تاریخی مستقرند، گفت: این نوع نگرش که یک ساختمان تاریخی باید فقط تبدیل به موزه شود در هیچ جای دنیا وجود ندارد و غلط است.
بنابر این گزارش با مروری بر اسناد اداری دولت نشان می دهد ساختمان بنیاد سینمایی فارابی متعلق به موزه آبگینه نیست، بنیاد سینمایی فارابی عمارت اندرونی خانه قوام السلطنه در اواخر دوره پهلوی به عنوان مجموعه فرهنگسرای نوبهار متعلق به دفتر مخصوص فرح پهلوی بوده است و در سال ١٣٦٢، پس از تاسیس بنیاد سینمایی فارابی بین انتخاب محل فعلی سازمان میراث فرهنگی نبش خیابان زنجان و فرهنگسرای نوبهار این محل برای استقرا بنیاد سینمایی فارابی اختصاص یافت.
بنابر این گزارش، موضوع تغییر کاربری ساختمان بنیاد سینمایی فارابی به موزه در دولت دهم توسط سازمان بازرسی کل کشور مطرح شد و مسئولان وقت و فعلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این پیگیری ها، توضیحات مکتوب و شفاهی ارائه کردند و پیشنهاد سازمان بازرسی کل کشور را مبنی بر تغییر کاربری ساختمان فعلی بنیاد سینمایی فارابی به دلیل مشکلاتی که برای این بنیاد پیش خواهد آورد به صلاح ندانستند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۴°