روی خط خبر- حذف روش سنتی در سرشماری سال 1395
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 13 آذر 1400
کد خبر : ۱۶۳۳۱۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۶
معاون طرح های آماری مرکز آمار ایران گفت: سرشماری سال 1395 در دو مرحله انجام می گیرد که مرحله اول اینترنتی است و مرحله دوم به صورت میدانی و با تبلت می باشد.
روی خط خبر/ حذف روش سنتی در سرشماری سال 1395

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مرکز آمار ایران مهرماه امسال در جدیدترین سرشماری نفوس و مسکن، آمار جدید از شاخصه های مختلف جمعیتی ایران را به دست خواهد آورد، اما سرشماری سراسری چه ویژگی هایی دارد؟ و تاثیری آن بر نظام برنامه ریزی کشور چیست؟ درباره این موضوع با آقای علیرضا زاهدیان معاون طرح‌های آماری مرکز آمار ایران گفتگو شد.

زاهدیان معاون مرکز آمار ایران

معاون طرح های آماری مرکز آمار ایران با بیان اینکه سرشماری سال 1395 در دو مرحله انجام می گیرد، گفت: در مرحله اول که به صورت اینترنتی است از سوم تا 24 مهر می باشد خانواده ها با مراجعه به سایت مرکز آمار ایران، پرسشنامه را تکمیل می کنند.

علیرضا زاهدیان افزود: مرحله دوم سرشماری از 25 مهر تا 25 آبان می باشد که به صورت میدانی می باشد و برای اولین بار با تبلت انجام می گیرد و هر پرسشنامه 5 تا 6 دقیقه طول خواهد کشید.

معاون طرح های آماری مرکز آمار ایران با اشاره به ضریب نفوذ 40 و 60 درصدی اینترنت در کشور و تهران، تاکید کرد: در روش سنتی و با کاغذهای icr، حدود 75 هزار نفر درگیر طرح می شدند، اما امسال و با کمک اینترنت و تبلت، این میزان حداکثر به 45 هزار نفر می رسد که 25 هزار نفر از آنها ماموران آمارگیر خواهند بود.

زاهدیان با بیان اینکه قبلاً در سرشماری کشاورزی که شامل 5 میلیون خانوار بود از تبلت استفاده شد، گفت: سرشماری آزمایشی با تبلت و اینترنت در سال 94 انجام گرفت که ما چند نکته خوب بدست آوردیم.

او تاکید کرد: مشخص شدن همراهی بیشتر مردم در اینترنت نسبت به تلفن، برآورد کردن زمان مصاحبه، مشخص شدن درصد خانوارهای غایب و ساعت مراجعه مردم به اینترنت برای تکمیل پرسشنامه از جمله دستاوردهای این طرح بودند.

معاون طرح های آماری مرکز آمار ایران با اشاره به همکاری خوب مردم با ماموران آمارگیری در سرشماری ها، افزود: در دوره های قبل تنها 40 درصد مردم از اجرای طرح خبر داشتند و بقیه در هنگام مراجعه ماموران از این موضوع مطلع می شدند و همه باید کمک کنیم تا در این دوره این درصد خیلی بیشتر شود.

زاهدیان همچنین تاکید کرد: اطلاعات هویتی مانند شماره ملی و جنس، اطلاعات شغلی، اطلاعات باروری، اطلاعات مسکن و اطلاعات ویژگی های مسکن خانوار، سوالات سرشماری را تشکیل می دهند.


مجید کوششی مدیر گروه جمعیت شناسی دانشگاه تهران

در ادامه برنامه روی خط خبر، مجید کوششی مدیر گروه جمعیت شناسی دانشگاه تهران در گفتگوی تلفنی با بیان اینکه در حال حاضر نرخ رشد باروری در کشور در حدود 1/2 درصد می باشد، گفت: با این سطح از رشد و با توجه به هرم سنیِ جمعیت، ما در دهه 1420 به رشد صفر جمعیتی می رسیم.

او همچنین تاکید کرد: البته این ها همه به سیاست های جمعیتی در سطوح کلان بستگی دارد که می تواند به تعدیل نرخ باروری کمک کند.

زاهدیان نیز با بیان اینکه در سال 1394 حدود یک و نیم میلیون تولد داشتیم، گفت: این عدد بالاتر از سال های قبل می باشد و در این موضوع دو نظریه شکل گرفت.

او افزود: عده ای این رشد را ناشی از رسیدن متولدین دهه 60 به سن باروری می دانند و عده ای نیز معتقدند تغییر سیاست های جمعیتی کشور بعد از ابلاغ سیاست های جمعیتی رهبر انقلاب دلیل این موضوع بوده است.

معاون طرح های آماری مرکز آمار ایران با بیان اینکه در حال حاضر جمعیت کشور در حدود 79 میلیون و 200 هزار نفر می باشد که طبق پیش بینی ها تا سال 1399 به 84 میلیون و 200 هزار نفر می رسد، تاکید کرد: برنامه های ششم توسعه به آمارهای جمعیتی توجه دارد و این باعث دلگرمی ما می شود.

زاهدیان در پایان گفت: منبع اصلی نرخ بیکاری در کشور، آمارگیری نمونه ای نیروی کار است که در هر فصل به 60 هزار خانوار مراجعه می شود و نرخ بیکاری از آن استخراج می شود که البته این آمار فقط در سطح استانی قابل اتکا است.

دانلود

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴.۵۹°    ۷.۷۹°