توصیه خیرخواهانه نویسنده سرشناس عرب به آل سعود

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:56 - پنجشنبه 15 خرداد 1399
کد خبر : ۱۶۵۸۲۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۲
روزنامه‌نگار سرشناس و پیشکسوت عرب با اشاره به دخالت‌های آل سعود در امور داخلی دیگر کشورها و جنگ‌افروزی‌ در آنها به این کشور هشدار داد که اگر هر چه سریع‌تر رویکرد سیاسی خود را تغییر ندهد، دچار ویرانی خونباری خواهد شد.
توصیه خیرخواهانه نویسنده سرشناس عرب به آل سعود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، عبد الباری عطوان در یادداشتی درباره انفجارهای دیروز عربستان سعودی نوشت: روز دوشنبه، صدای چهار انفجار انتحاری عربستان سعودی را به لرزه در آورد. دو انفجار در شهر القطیف با اکثریت ساکنان شیعه روی داد و سومین انفجار نیز در شهر جده و در سالگرد روز استقلال آمریکا روی داد. چهارمین انفجار که از نظر ما خطرناک ترین انفجار بود، لحظات افطار در برابر ایستگاهی امنیتی نزدیک مسجد النبی [ص] در مدینه منوره روی داد.
این انفجارها پی‌در‌پی روی داد و مانند انفجار منطقه الکراده در بغداد، که به کشته شدن بیش از دویست و ده نفر منجر شد بود. همچنین، انفجارهای عربستان چهار روز پس از حمله سه فرد انتحاری از منطقه قفقاز به فرودگاه آتاتورک در استانبول روی داد. در حمله به فرودگاه آتاتورک، عاملان انتحاری پیش از منفجر کردن کمربندهای انفجاری خود به طرف مسافران و افراد موجود در فرودگاه تیراندازی کردند که در نتیجه این تیراندازی ها و انفجارها چهل و سه تن کشته شدند.
درباره عامل این انفجارها، انگشت اتهام به سوی گروه تکفیری- صهیونیستی داعش نشانه رفته است و اینکه عامل همه این انفجارها شبکه های انتحاری وابسته به این گروه است. این گروه خواست با این انفجارها پیام واضح و خونباری به ائتلاف بین المللی بدهد، ائتلافی که جنگ سختی را برای نابود و ریشه کن کردن این گروه در عراق و سوریه آغاز کرده است. درون مایه این پیام این است که این گروه همچنان قدرتمند است و می تواند جنگ را به قلب کشورهایی که با آن می جنگند، به ویژه کشورهای اسلامی، بکشاند و توجهی به شمار و قدرت این کشورها نیز ندارد.
انفجار تروریستی در لحظات افطار در مقر نیروهای امنیتی عربستان نزدیک مسجد النبی [ص] در مدینه به این لحاظ خطرناک است که این مکان به لحاظ اهمیت دینی و قداست ویژه آن برای بیش از یک میلیارد و پانصد هزار مسلمان در پنج قاره ، آن هم در چنین ماه پرفضیلتی و پیش از عید فطر، روی داد.
بمب گذاری در چهار نقطه مختلف عربستان سعودی در شرق و غرب و آن هم در یک روز، با دقت بسیاری برنامه ریزی شده بود و از مساجد شیعه به کنسولگری آمریکا و از آنجا به مسجد النبی [ص] کشیده شد. هدف از این انفجارها متزلزل کردن ثبات این کشور چند هفته پیش از برگزاری موسم حج است. بیش از دو میلیون زائر از نقاط مختلف جهان برای به جای آوردن این فریضه به مکه عزیمت خواهند کرد. بنابراین، پیام این انفجارها هشدار و تهدیدی واضح با این محتوا است که این مراسم نیز ممکن است هدف بعدی باشد.
خوب می دانیم که قدرت و توانمندی نیروهای امنیتی عربستان سعودی یا دیگر نیروهای آن هر چقدر زیاد باشد و هر چقدر که به پیشرفته ترین تجهیزات و تسلیحات مسلح شوند، نمی توانند مانع از وقوع چنین انفجارهایی شوند. جلوگیری از کسانی که کمربند انفجاری به خود می بندند و به دنبال «شهادت» هستند و از ژرفای وجود خود ایمان دارند که این انفجارها کوتاه ترین راه رسیدن آنها به بهشت است شدنی نیست و نمی توان بر آنها تسلط یافت و اقدامات تروریستی و خونبار آنها را خنثی کرد؛ اما راهبردهای کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت وجود دارد که می توان با به کار بستن آنها از میزان خطرهای چنین حملاتی کاست و بستر جلوگیری کامل از آنها را فراهم کرد. از این انفجارهای تروریستی در القطیف، جده و مشخصا مدینه می توان چند نتیجه گرفت که به آنها اشاره می شود.
اولین برداشت این است که نیروهای امنیتی عربستان سعودی به رغم برخورداری از بودجه و دستگاه های امنیتی، در پایش و رصد شبکه های وابسته به گروه تکفیری- صهیونیستی داعش و نابودی آنها شکست خوردند. با وجود این، به دور از راه حل های عقلانی، عقیدتی، سیاسی و اجتماعی گزینه های امنیتی را در پیش گرفته اند.
دوم اینکه [گروه تکفیری- صهیونیستی داعش همچنان دارای شمار زیاد و نامحدود شبکه های فعال در داخل عربستان و به ویژه در میان جوانان است که می توانند در صورت لزوم و در زمان مشخص شده وارد عمل شوند.
سومین برداشت این است که نه حوثی ها در یمن و نه ایران شیعه و همسایه و نه نظام سوریه تهدید اول علیه امنیت و ثبات عربستان سعودی نیستند بلکه تهدید در داخل این کشور نهفته است. جنگ واقعی که عربستان باید وارد آن شود در یمن، سوریه، عراق، یا لیبی نیست بلکه در داخل مرزهای آن است. در چنین جنگی، جنگنده های «طوفان قاطعیت» یا تانک های پیشرفته آمریکایی کارایی ندارند، بلکه این جنگی است مبتنی بر عقل و اندیشه و جنگی برای از بین بردن فساد و اجرای اصلاحات سیاسی و اجتماعی و اشتغال زایی برای جوانان و به کارگیری آنها در طرح های تولیدی.
چهارم اینکه باید رویکردهای سیاسی عربستان سعودی تغییر کند، سیاست هایی که در آن ریاض سعی در دخالت نظامی در امور داخلی دیگر کشورها و تغییر نظام آنها دارد، در حالی که خود نیازمند تغییر و ایجاد اصلاحات ریشه ای است.
پنجم اینکه عربستان سعودی باید به مسائل محوری امت اسلامی بپردازد و از اقدامات مشکوک که مهم ترین آن ارتباط پیدا و پنهان با دشمنان امت اسلامی و در صدر آنها اسرائیل است، خودداری کند و این مسائل را به دیگران مانند ایران و متحدان و شبه نظامیانش واگذار نکند و به دنبال جذب دوستان و کاهش شمار دشمنان در داخل و خارج باشد.
سرلشکر ابراهیم التریکی، سخنگوی وزارت کشور عربستان، پرده از چهره نادانی و جهل درباره خطر واقعی که کشورش را هدف قرار می دهد برداشت. او در سخنانش برای تبرئه کردن شهروندان سعودی از این انفجارها به سرعت وارد عمل شد و تاکید کرد عامل انفجار انتحاری اول علیه کنسولگری آمریکا در شهر جده، عربستانی نبود بلکه از افراد مقیم در عربستان بود. او فراموش کرده است که تروریسمی که عربستان و مناطق دیگر جهان را هدف قرار می دهد، تروریسمی فرا قاره ای و فرا ملیتی است و تروریستی که شهروند عربستان به شمار می رود، اما مقیم سوریه، عراق یا یمن است و تروریستی که شهروند دیگر کشورهاست، مقیم عربستان است.
چه بسا، گروه تکفیری- صهیونیستی داعش به لحاظ دامنه جغرافیایی برخی شهرها را در جنگی که ائتلاف متشکل از صد کشور از جمله دو ابرقدرت علیه آن از هوا و زمین دارد، از دست داده باشد، اما همچنان با خشونت و اقدامات تروریستی قادر به توسعه است و عمق کشورهای متخاصم خود از جمله عربستان سعودی را هدف قرار می دهد. کسانی که دچار خوشبینی زیادی شده اند و زودهنگام شکست این گروه را جشن گرفتند، شاید برداشت عجولانه ای داشته اند زیرا جنگ علیه این گروه همچنان طولانی است و این جنگ پیش از آنکه جنگی امنیتی و نظامی باشد، جنگی مبتنی بر عقل، اندیشه و عقیده است.
رویکردهای سیاسی عربستان سعودی که مبتنی بر مداخله نظامی یا سیاسی در امور داخلی دیگر کشورها و برای تغییر نظام های آنها و متزلزل کردن ثبات کشورها و تقسیم آنها بر اساس ایده طایفه ای و صدور این ایده به خارج از مرزهایش است، در حال دادن نتایج کاملا معکوسی است. این سیاست ها هر چه زودتر باید تغییر کند نه به این علت که به شکست انجامیده بلکه به این علت که عربستان خود دچار ویرانی ناشی از چنین سیاست هایی خواهد شد، سیاست هایی که برخی ها در حال تغییر و تعدیل آن در یمن، عراق و مشخصا در سوریه هستند.
عربستان سعودی در همه جنگ های برون مرزی شکست خورد و برآیند فاجعه باری برای خود و دیگران رقم زد. این کشور در جنگ های داخلی خود نیز وضع خوبی ندارد. از این روست که زمان شفاف سازی و ایجاد تغییر ریشه ای برای آن فرا رسیده است. ادامه دادن به خودکامگی و تکبر دمیدن در تنور شکست هایش به شمار می رود. از این روست که فرایند «نجات» برای آن هر چه سریع تر باید آغاز شود و این البته مسئولیتش با خردمندان و افراد با درایت است که باید جلودار تعدیل و تغییر باشند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۷°