مبلغ زکات فطره 7000 تومان

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:12 - پنجشنبه 15 خرداد 1399
کد خبر : ۱۶۵۸۴۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۵
دفتر مقام معظم رهبری، مبلغ زکات فطره برای سال 1395 را حداقل 7000 تومان اعلام کرد.
مبلغ زکات فطره 7000 تومان


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از خبرگزاری صداوسیما، فطریه عبارت است از سه کیلو طعام غالب هر مسلمان اعم از جو، گندم و برنج و اقلامی که به‌عنوان طعام محسوب می‌شوند.
براساس محاسبات صورت‌گرفته میزان زکات فطره برای یک نفر با محاسبه سه کیلوگرم گندم، 7000 تومان است و پرداخت این مبلغ به‌عنوان فطریه کفایت می‌کند.
اما هموطنان می‌توانند با توجه به برنجی که مصرف می‌کنند، سه کیلوگرم از آن یا معادل قیمت آن را به‌عنوان فطریه بپردازند. اما در هر صورت پرداخت حداقل 7000 تومان برای هر نفر کفایت می‌کند.
موعد پرداخت زکات فطره از غروب روز آخر ماه مبارک رمضان تا ظهر روز عید است و برای کسانی که در نماز عید فطر شرکت می‌کنند،‌ بهتر است قبل از نماز عید این مبلغ را پرداخت و یا از مجموع اموالشان جدا کنند.
اما با توجه به استفتای صورت‌گرفته از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، واریز زکات فطره قبل از حلول ماه شوال، برای پرداخت‌های اینترنتی که وجوهات به صورت امانت دریافت می‌گردد، مانعی ندارد.
همچنین افرادی که خودشان فقیری را می‌شناسند و از نیازمندی او اطمینان دارند، می‌توانند مبلغ فطریه را به او بپردازند.
البته این افراد باید فقط طعام یا پول معادل آن را به فقیر بپردازند و چیزی غیر از طعام و پول مثل لباس و وسایل منزل پذیرفته نیست.
همچنین کسانی که از سادات نیستند نمی‌توانند زکاتشان را به سادات فقیر بپردازند. بنابراین شخصی که سید نیست، ولو همسر او سید باشد، نمی‌تواند زکاتش را به سید فقیر بدهد؛ چرا که ملاک فرد پرداخت‌کننده است.
همچنین فرد دریافت‌کننده اگر آقایی سید و فقیر باشد، او نمی‌تواند زکات فطره‌ افراد غیرسید را دریافت کند.
همچنین مبلغ کفاره یک روز قضای روزه با عذر شرعی، مبلغ 2000 تومان و کفاره یک روز قضای روزه‌ عمدی، مبلغ 120 هزار تومان است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۷°